نگاهی به موقعیت شهرستان کلبجر جمهوری آذربایجان

باکو - ایرنا - وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در گزارشی از ورود بامداد امروز ( چهارشنبه ) ارتش این کشور به شهرستان «کلبجر» در 327 کیلومتری جنوب – غرب باکو ، خبر داد.شهرستانی که به سبب موقعیت جغرافیایی و انسانی اهمیت خاص خود را دارد.

به گزارش ایرنا، این شهرستان در سال 1993 میلادی از سوی نیروهای ارمنستان اشغال شده  بود و براساس توافق سه جانبه 9  نوامبر ( 19 آبان  ماه)روسای جمهوری آذربایجان، روسیه ونخست‌وزیر ارمنستان  قرار بود 15 نوامبر ( 25 آبان ماه گذشته ) به جمهوری آذربایجان پس داده شود .

ارمنستان با توجه به شرایط نامساعد جوی در این منطقه کوهستانی و نیز این که فقط یک مسیر ارتباطی برای خروج از شهر کلبجر به مقصد ارمنستان وجود دارد و خروج کامل  نیروها و ساکنان ارمنی از این منطقه تا مدت تعیین شده ( ۲۵ آبان  ماه )  امکان‌پذیر نبوده، از طریق روسیه از جمهوری آذربایجان درخواست کرد تا آخرین مهلت خروج نیروها و ساکنان ارمنی از کلبجر تا ۵ آذر ماه تمدید شود . 

شهرستان کوهستانی کلبجر به عنوان یکی از بزرگترین شهرستانهای جمهوری آذربایجان به مساحت 3 هزار و 50 کیلومتر مربع در ماه آوریل سال 1993 میلادی از سوی نیروهای ارمنستان اشغال شد و شورای امنیت سازمان ملل متحد در پی اشغال کلبجر با صدور قطعنامه شماره 822 خواستار خروج بلافاصله نیروهای ارمنی از این شهرستان جمهوری آذربایجان شده بود، ولی ارمنستان این سند را نادیده گرفت و از اجرای آن خودداری کرد .

بیش از 53 هزار نفر از ساکنان آذری کلبجر از این شهرستان رانده و تعدادی هم کشته و یا به اسارت ارامنه درآمدند. اسکان ارامنه در کلبجر پس از شش سال از اشغال این شهرستان یعنی در سال  1999 میلادی بر خلاف مصوبات سازمان ملل متحد و سازمان امنیت و همکاری اروپا آغاز شد.

شهرستان کلبجر علاوه بر موقعیت جغرافیایی مهم که یکی از محورهای ارتباطی بین ارمنستان و "خانکندی" مرکز قره باغ کوهستانی می‌باشد، از لحاظ اقتصادی نیز از اهمیت خاص برخوردار است .

ذخایر  قابل توجه کشف شده طلا ، نقره ، تلوریم ، سلنیوم ، جیوه ، آب معدنی و دیگر ذخایر طبیعی به اهمیت اقتصادی این شهرستان می‌افزاید . ارامنه پس از اشغال کلبجر در همکاری با چند شرکت خارجی در زمینه استخراج طلا در این شهرستان اقدام کردند که مقامات جمهوری آذربایجان اخیرا اعلام کردند که در رابطه با این فعالیت غیر قانونی در دادگاههای بین‌المللی علیه این شرکت‌ها اقامه دعوی خواهند کرد .

این شهرستان کوهستانی پوشیده از جنگلهای دارای درختها و گیاهان ارزشمند است که بر اساس آمار رسمی سال 1988 میلادی جمهوری آذربایجان، جنگلهای عمده کلبجر 70 هزار و 806 هکتار اراضی را در بر می‌گیرد .

  ارامنه که پس از اشغال شهرستان کلبجر بیشتر در خانه و واحدهای مسکونی باقی‌مانده از آذری‌ها اسکان یافتند، در حین ترک این شهرستان این اماکن را به آتش کشیدند که صحنه‌های از این اقدام آنها از سوی برخی رسانه‌های بین‌المللی پخش شده است .

  بر اساس توافق سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و نخست‌وزیر ارمنستان ، شهرستان " آقدام "  20 نوامبر ( 30 آبان ماه ) به جمهوری آذربایجان پس داده شده و شهرستان  "لاچین " نیز قرار است تا  11 آذر ماه به این کشور تحویل داده شود .

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

سرخط اخبار جهان