مردم و مسوولان آذربایجان‌غربی؛ همراه هم برای مقابله با کرونا

ارومیه- ایرنا- مردم و مسوولان آذربایجان‌غربی برای به زانو درآوردن ویروس کرونا همزمان با روزهای نخست اجرای محدودیت‌های کرونایی، پشت درپشت هم داده‌اند که این امر، امیدواری‌ها را برای بهبود شرایط افزایش داده است.

به گزارش ایرنا، در حالی که ۹ ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور و آذربایجان غربی می‌گذرد، میزان ابتلای شهروندان به کووید ۱۹ و مرگ و میر ناشی از آن، رقم های بی سابقه ای را در استان آذربایجان غربی نشان می دهد.

از آغاز شیوع این بیماری، دهها هزار نفر در آذربایجان غربی به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده اند در حالی که تا پیش از این، حداقل از آغاز اجرای طرح های پیشرفته درمانی و بهداشتی در کشور، این میزان ابتلای جمعی به این بیماری سابقه نداشته است.

همچنین بر اثر این بیماری، نزدیک به سه هزار نفر در حدود ۹ ماه گذشته در آذربایجان غربی جان خود را از دست داده اند در حالی که میزان فوتی ناشی از سوانح رانندگی در طول یک سال در این استان، حدود ۵۰۰ نفر است و در بیش از ۱۰ سال اخیر نیز کمتر از ۱۰۰ نفر در سقوط هواپیما در ارومیه جان خود را از دست داده اند.

این آمار نشان می دهد که متوسط فوتی ناشی از سوانح رانندگی در آذربایجان غربی، تنها حدود ۴۰ نفر در ماه است ولی میزان فوتی ماهانه بر اثر کرونا در این استان، بیش از ۳۰۰ نفر بوده که بیش از هفت برابر سوانح رانندگی است.

همه این آمار، وخیم بودن اثرگذاری بیماری کووید ۱۹ را در آذربایجان غربی و البته کشور نشان داده و لزوم مقابله موثر با این بلای غیرقابل چشم پوشی را مورد تاکید قرار می دهد. متوسط فوتی ماهانه بر اثر کرونا در آذربایجان غربی حدود ۳۰۰ نفر است.

با درک صحیح مسوولان و مردم از این وخامت اوضاع، همه بخش ها و اقشار در این مدت دست به دست هم داده اند تا شیوع بیماری را کنترل کنند، این امر با کاهش قابل توجه تعداد بیماران و فوتی ها در ۲ خیز پیشین اثبات شده ولی خیز جدیدی که از بیش از ۲ ماه پیش آغاز شده، هنوز در سربالایی افزایشی است ولی پالس هایی برای ایجاد روند کاهشی در این خیز نیز از مراکز درمانی ارسال شده که امیدواری ها را برای موفقیت در این عرصه افزایش داده است.

در حدود نصف ماه گذشته از محدودیت های اولیه و سه چهار روز گذشته از محدودیت های شدیدتر، روند کاهشی به ویژه در تعداد بستری های مراکز درمانی ایجاد شده و علاوه بر آن، شاهد روند افزایشی در میزان استفاده از ماسک در معابر عمومی، کاهش دورهمی های خانوادگی و کاهش قابل توجه ترددهای شهری و بین شهری به ویژه در ساعات شبانگاه بوده ایم.

همراهی مردم آذربایجان‌غربی در اجرای محدودیت‌ها شایسته قدردانی است

این روند به حدی قابل توجه بوده که موجب شده، محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی از این همراهی مردم قدردانی کند.

شهریاری در گفت و گو با خبرنگاران، با قدردانی از همراهی مردم در اجرای محدودیت‌های جامع کرونا در استان گفته که به طور قطع هر چه همکاری مردم و اصناف و نظارت و حمایت متولیان امر بیشتر باشد نتایج بهتری در کنترل ویروس کرونا حاصل می‌شود.

وی روند رو به رشد همکاری مردم و اصناف با محدودیت‌های جدید ابلاغی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا طی روزهای اخیر را یادآوری کرده و گفته نمی‌توان انتظار داشت بدون حضور همیشگی آنها بر این بحران پیروز شد. استاندار: هرقدر همکاری مردم بیشتر باشد، نتایج بهتری در کنترل کرونا حاصل می شود.

استاندار آذربایجان‌غربی همچنین اظهار امیدواری کرده که با تقویت همکاری‌ مردم و رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی به‌ویژه پرهیز از حضور در تجمع‌های خانوادگی هر چه زودتر شاهد قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا در جامعه باشیم.

استفاده از ماسک در ارومیه به ۹۰ درصد رسیده است

رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی هم از بهبود وضعیت استفاده از ماسک در استان گفت.

دکتر جواد آقازاده که در ۹ ماه گذشته، صدها جلسه در مورد کرونا داشته نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: میزان رعایت مردم بیشتر شده و استفاده از ماسک طبق بررسی های ما در ارومیه که بخش بزرگی از آذربایجان غربی است، به بیشتر از ۹۰ درصد رسیده که رقم بسیار خوبی است.

وی بازهم تاکید کرد که تنها راه مقابله با ویروس، رعایت پروتکل های بهداشتی خیلی ساده یعنی شستن دست ها، ماسک زدن، فاصله گذاری تهویه اتاق‌ها و عدم تجمع بیشتر از ۵ نفر در اتاق های بسته است.  

رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی اظهار امیدواری کرد که مردم، بیشتر در خصوص دورهمی های خانوادگی حساسیت داشته باشند تا روند کاهشی ایجاد شده با سرعت بیشتری تداوم یابد. مردم، بیشتر در مورد دورهمی های خانوادگی حساسیت داشته باشند تا روند کاهشی شیوع کرونا سرعت یابد.

بستری های کرونایی در مراکز درمانی آذربایجان غربی به هزار و ۳۸۲ نفر کاهش یافت

مسوول اطلاع رسانی ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در آذربایجان غربی هم با اشاره به کاهش تعداد بستری های مراکز درمانی استان گفت: تعداد بستری های ناشی از کرونا در استان به هزار و ۳۸۲ نفر رسیده که بسیار کمتر از دوران اوج بستری هاست.

علی احمد آقاپور اضافه کرد که از این تعداد، ۷۰۸ نفر مشکوک و ۶۷۴ نفر به طور قطعی مبتلا به کرونا هستند.

وی، از کم شدن تعداد بستری ها در آی سی یو ها هم خبرداد و اظهار کرد که ۲۹۸ نفر در بخش مراقبت های ویژه مراکز درمانی آذربایجان غربی بستری بوده و ۷۲ نفر نیز متصل به ونتیلاتور هستند.

او درمورد فوتی ها هم آمار روزانه ارائه داد و گفت که البته همچنان روند نگران کننده فوتی ها در آذربایجان غربی وجود دارد به طوری که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده، ضمن اینکه آزمایش ۱۱ فوتی روزهای گذشته مثبت شده است.

مسوول اطلاع رسانی ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا ادامه داد، تعداد کل فوتی ها در آذربایجان غربی به رقم ۲ هزار و ۷۴۵ نفر رسیده که بیشترین آنها مربوط به ارومیه بوده است. ۲۰ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

آقاپور این را هم گفت که ارومیه برای اولین بار طی ماه های طولانی گذشته، تنها یک فوتی در بین ۲۰ نفر فوتی ۲۴ ساعت گذشته داشته که امیدواریم این روند در ارومیه و دیگر شهرهای آذربایجان غربی، تداوم یابد.

این آمار، وقتی حائز اهمیت می شود که تعداد بستری های کمتر از یک ماه گذشته را بررسی کرده باشیم؛ در این بررسی تعداد بستری های مراکز درمانی حتی به رقم هزار و ۷۰۹ نفر هم  رسیده بوده و بستری های بخش مراقبت های ویژه، عدد ۳۱۰ نفر را هم تجربه کرده است.

در این میان، برخی روزها حتی تعداد بیماران استفاده کننده از دستگاه ونتیلاتور، سه رقمی بود که کاهش آن به ۷۲ نفر، شاخص بسیار خوب و خوشحال کننده ای است.

البته همچنان نگرانی برای فوتی ها در آذربایجان غربی ادامه دارد ولی در کنار این نگرانی، امیدواری ها هم برای کاهش این شاخص هم نیز افزوده شده است.

محدودیت های کرونایی از اول آذر امسال همزمان با سراسر کشور در ۱۷ شهرستان آذربایجان غربی شامل ۱۰ شهرستان قرمز و هفت شهرستان با وضعیت نارنجی به ویژه در ارومیه با قدرت آغاز شده که تاکنون روند همکاری های مردم و مسوولان خوب بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها