۵ آذر ۱۳۹۹،‏ ۸:۰۳
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 84122671
۰ نفر

برچسب‌ها

عطش اروپا برای دسترسی سریع‌ به واکسن کرونا

تهران- ایرنا- پس از آن‌که نتایج آزمایش‌های بالینی واکسن‌های تولیدی سه شرکت داروسازی مثبت اعلام شد، اروپایی ها برای دستیابی به این واکسن‌ها به تکاپو افتاده‌اند.

به گزارش ایرنا، گسترش افسارگسیخته ویروس کرونا در اروپا موجب شده که کشورها برای کنترل وضعیت کنونی به محدودیت های شدید، تعطیلی مجدد مراکز فرهنگی، هنری و آموزشی، رستوران ها و اماکن عمومی روی آورند. از دیگر سو افزایش امیدها در مورد تولید واکسن کرونا رقابت شدیدی را بین دولت های اروپایی به وجود آورده است.

انگلیسی ها می خواهند هفته آینده واکسن بزنند

ممکن است اولین افراد در انگلیس هفته آینده با واکسن بایون تک علیه ویروس کرونا واکسینه شوند. براساس یک گزارش رسانه ای به سرویس خدمات بهداشت ملی انگلیس دستور داده شده است که از اول دسامبر آماده انجام کار شود.

واکسن کرونا از شرکت بایون تک و شرکت دارویی فایزر آمریکا ظاهراً می تواند طی روزهای آینده در انگلستان تأییدیه دریافت کند. نشریه تلگراف به نقل از محافل دولتی نوشت که مقررات نظارتی انگلیس در شرف شروع ارزیابی رسمی است. به سرویس بهداشت ملی دستور داده شده که از اول دسامبر آماده انجام کار باشد. با این حال وزارت بهداشت این کشور در مورد زمان آغاز واکسیناسیون توضیحی نداده است.

آلمان خود را برای واکسیناسیون در اواسط دسامبر آماده می کند

آلمانی ها نیز در حال تکاپو برای دریافت واکسن در هفته های آینده هستند. دو شرکت مذکور برای تأیید اضطراری، به سازمان غذا و داروی آمریکا درخواست داده اند. این سازمان در ۱۰ دسامبر توصیه خواهد کرد که آیا به این واکسن چراغ سبز نشان می دهد یا خیر. به گفته یک مقام دولتی ، در این صورت واکسن می تواند از ۱۱ دسامبر در دسترس عموم باشد. «مونسف اسلاوی» نماینده برنامه واکسن دولت ایالات متحده به شبکه سی ان ان گفت که این واکسن می تواند ظرف ۲۴ ساعت پس از تأیید، تحویل شود. وی ابراز امیدواری کرد که افراد بتوانند از ۱۱ یا ۱۲ دسامبر واکسینه شوند.

اسلاوی پیش از این در اواسط ماه نوامبر اعلام کرده بود که دولت امیدوار است در ماه دسامبر حدود ۲۰ میلیون نفر را واکسینه کند. وی گفت ، حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون نفر باید در ژانویه و ماه های بعدی واکسینه شوند. اول از همه کارکنان بخش مراقبت های ویژه و اعضای گروه های خطر باید واکسینه شوند.

یکی دیگر از گزینه های بسیار امیدوار کننده واکسن ، شرکت بیوتکنولوژی مدرنا است. این کمپانی آمریکایی نیز به زودی خواستار ارائه پرونده ای به سازمان غذا و دارو می شود. در حال حاضر چندین واکسن تجربی در آزمایشات بالینی با هزاران شرکت کننده در سراسر جهان در حال آزمایش هستند. در همین راستا وزیر بهداشت آلمان ابراز امیدواری کرده که هر چه سریعتر طرح واکسیناسیون عمومی در این کشور نیز کلید بخورد.

سیاست های کرونایی سوئد اشتباه از آب درآمد

برای مدت زمان طولانی ، دولت سوئد تلاش کرد بدون تمهیدات خاص کرونایی از موج دوم همه گیری جلوگیری کند. اکنون مشخص شده که این یک روش اشتباه بوده و دولت باید تغییر مسیر دهد.

از همین رو سیاست «استفان لوفون» نخست وزیر به حالت تهاجمی درآمده و به تدریج اقدامات سختگیرانه کرونایی برای کشور را اعلام می کند. در ابتدای همه گیری  محدودیت های زندگی عمومی در سوئد بسیار ناچیز بود. علاوه بر مدارس، مراکز شبانه روزی ، بارها ، رستوران ها و مغازه ها نیز باز بودند و دولت تنها تاکید به حفظ فاصله گذاری اجتماعی می کرد.

با این حال برخی در مورد قوانین مربوط به مسافت و بهداشت به سرعت فراموش شدند. به عنوان مثال در استکهلم ، عکسهایی از کلوپ های شلوغ پخش می شد که جمعیت این قوانین را رعایت نمی کردند. در اواسط ماه نوامبر دولت سوئد مجبور به اقدام شد و قوانین محدود کننده ای وضع کرد. از آن زمان بعد از ساعت ۱۰ شب دیگر فروشگاه ها مجاز به فروش محصولات نیستند. کافه ها و رستوران ها نیز لازم است مدت کوتاهی بعد تعطیل شوند.
در مرکز این استراتژی «آندرس تگنل» اپیدمیولوژیست دولتی سوئد قرار دارد که در وزارت بهداشت سوئد مستقر است و هدف طرح های او مشاوره و حمایت از دولت است. با این وجود ، از زمان شیوع همه گیری ، این تصور ایجاد شده است که دولت اقلیت لوفون، کنترل اوضاع را از دست داده است. در کنفرانس های مطبوعاتی و مصاحبه ها ، تگنل و دیگر مقامات مسیر ویژه را توضیح می دهند. آنها این واقعیت را مخفی نمی کنند که به بسیاری از اقدامات همسایگان اروپایی مانند استفاده از ماسک اطمینان ندارند. در تابستان ، آنها مدعی بودند که در پاییز به دلیل شیوع زیاد ویروس در ابتدای همه گیری ، بسیاری از مردم در امان خواهند بود و موج دوم در سوئد رخ نمی دهد، اما این تصور اشتباه از آب درآمد.

ایتالیا؛ کریسمس امسال عادی نیست

«جوزپه کنته» نخست وزیر ایتالیا با توجه به بیماری همه گیری کووید-19، گفته است تعطیلات زمستانی و یک کریسمس عادی را در این سال ناممکن کرده است. وی در مصاحبه ای با ایستگاه تلویزیونی La۷ گفت: 'امکان تعطیلات زمستانی وجود ندارد ، ما توانایی پرداخت هزینه های آن را نداریم. در حال خصوص یک پروتکل مشترک اروپایی از سوی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در دست تهیه است.

کنته محدودیت های مربوط به کریسمس را رد نکرد. رهبر غیرحزبی دولت چپ میانه گفت که کار در زمینه سفر بین مناطق مختلف در حال انجام است. با این حال ، فصل کریسمس به اقدامات موقت نیاز دارد و اجازه دادن به همه رویدادهای اجتماعی که معمولاً برای فصل کریسمس هستند ، امکان پذیر نیست.

روز دوشنبه مقامات ایتالیا ۶۳۰ مورد مرگ را در طی ۲۴ ساعت در ارتباط با ویروس کرونا گزارش دادند. در این مدت تقریبا ۲۳۰۰۰ مورد ابتلای جدید ثبت شده و تاکنون ۵۰۵۰۰۰۰ نفر نیز در اثر این بیماری جان باخته اند. در کل حدود ۱.۴ میلیون آلودگی در ایتالیا با حدود ۶۰ میلیون نفر ثبت شده است.

اتریش به دنبال غرامت است

«مارکوس زودر» نخست وزیر ایالت بایرن آلمان خواستار تعطیلی موقت مناطق اسکی و بالابرهای اسکی به دلیل کرونا در سراسر اروپا شد. وی گفت: اگر بخواهیم مرزها را باز نگه داریم ، به توافق مشخصی در مورد اسکی نیاز داریم. در غیر این صورت کنترل شرایط دشوار خواهد بود. وی خاطرنشان کرد کسی که در مناطق خطرناک به اسکی می رود باید 10 روز در قرنطینه باشد.

به گفته زودر بهتر است که توافقی یکنواخت در سطح اروپا وجود داشته باشد و هیچ پیست اسکی در هیچ جایی باز نشود.

در واکنش به این درخواست آلمان «گرنو بلوم» وزیر دارایی اتریش هشدار داد در صورت بسته شدن پیست های اسکی در تعطیلات کریسمس میلیاردها یورو غرامت از اتحادیه اروپا طلب خواهد کرد. این به معنای از دست دادن فروش ۸۰۰ میلیون یورویی در هفته از محل پیست های اسکی در اتریش است. به گفته وی اگر اتحادیه اروپا مناطق اسکی را بسته نگاه دارد منجر به زیان ۲ میلیارد یورویی می شود. «اگر اتحادیه اروپا واقعاً این را می خواهد ، پس باید هزینه آن را نیز بپردازد.»

اروپا قرارداد خرید واکسن کرونا را امضا کرد

 اروپایی ها قصد دارند واکسن کرونا را از سازنده آمریکایی مدرنا دریافت کنند که نتایج پژوهش هایش بسیار امیدوار کننده به نظر می رسد. همانطور که «اورسولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا روز سه شنبه اعلام کرد، بروکسل در مورد یک قرارداد اولیه برای ۱۶۰ میلیون دوز واکسن مذاکره کرده و دو طرف در مورد آن به توافق رسیدند.

کمیسیون اتحادیه اروپا اکنون با تولیدکنندگان هر سه واکسن قرارداد بسته است که در هفته های آینده بهترین فرصت برای تصویب سریع به آنها داده می شود. علاوه بر مدرنا و بایون تک-فایزز، واکسن شرکت آسترا زنک نیز به نتایج خوبی دست یافته است. هر سه این شرکت ها نتیجه آزمایشات خود را در چند روز گذشته مثبت اعلام کرده اند، بنا بر این از نظر اروپا هر سه واکسن موثر و قابل تحمل هستند.

با این حال هنوز هیچ واکسن کرونا در اروپا تأیید نشده است. دولت آلمان و کمیسیون اتحادیه اروپا انتظار دارند اولین مجوزها در ماه دسامبر صادر شود. قبل از آن آژانس دارویی اروپا (EMA) باید در این خصوص نظر دهد.

طبق گفته سازنده ، واکسن مدرنا که اکنون سفارش داده شده است ۹۴.۵ درصد اثر دارد. EMA فرآیند به اصطلاح بررسی غلتکی را برای آماده سازی این واکسن آغاز کرده است ، هدف از این کار گرفتن تأیید نسبتاً سریع است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

سرخط اخبار جهان