ابراز نگرانی عمیق اتحادیه اروپادرباره اقدامات ترکیه درشرق مدیترانه

لندن – ایرنا – مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نسبت به اقدامات ترکیه در شرق مدیترانه عمیقا ابراز نگران کرد و از آنکارا خواست تا ضمن احترام به قطعنامه‌های سازمان ملل، بدون فوت وقت از اقدامات صورت گرفته عقب نشینی کند.

به گزارش ایرنا، جوسپ بورل روز سه‌شنبه با ایراد سخنانی در پارلمان اروپا سفر اخیر رئیس جمهوری ترکیه به بخش ترک‌نشین شمال قبرس و شهر واروشا را به باد انتقاد گرفت و افزود که این اقدام در حالی صورت گرفت که تلاش‌ها برای حل مساله قبرس و تحولات شرق مدیترانه در جریان است.  وی عنوان کرد که اتحادیه اروپا و سازمان ملل ترکیه را به دلیل وضعیت به‌وجود آمده این منطقه پاسخگو می‌داند.

بورل با اشاره به تماس‌های تلفنی که در این رابطه با همتایان ترک خود داشته افزود: اکنون زمانی است که باید از تلاش‌های آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد برای از سرگیری مذاکرات قبرس حمایت کرد؛ چرا که گسترش بی اعتمادی و تنش به هیچ کس کمکی نمی‌کند.

پیشتر دفتر ریاست جمهوری قبرس نیز با صدور بیانیه‌ای سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به بخش ترک‌نشین در شمال قبرس را اقدامی تحریک‌آمیز، بی‌سابقه و نقض قوانین بین‌المللی خوانده بود.

در این بیانیه آمده است: این اقدامات تلاش‌های دبیرکل سازمان ملل برای برگزاری کنفرانس جهت حل بحران قبرس را از بین می‌برد و منجر به ایجاد فضای مثبت و سازنده برای ازسرگیری مذاکرات برای حل مشکل قبرس نمی‌شود.

کیریاکوس میتسوتاکیس نخست‌وزیر یونان نیز بازگشایی سواحل شهر واروشا را در بخشی که تحت اشغال ترکیه است، اقدامی غیرقابل قبول خواند. یونان پیشتر خواستار توقف اقدامات غیرقانونی ترکیه در ساحل واروشا شده بود.

همچنین «نیکوس اناستاسیادس» رئیس‌جمهوری قبرس ترکیه را از اتخاذ اقدامات یک‌جانبه در بحران قبرس برحذر داشت و اعضای شورای امنیت را در جریان تصمیم ترکیه برای بازگشایی ساحل واروشا قرار داد.

ترکیه اخیرا دومین کشتی حفاری خود با نام «یاووز» را برای اکتشاف گاز در شرق دریای مدیترانه به نزدیکی ساحل جزیره قبرس اعزام کرده است.

اتحادیه اروپا چندی پیش به ترکیه هشدار داده بود که در صورت ادامه دار شدن عملیات اکتشاف گاز در سواحل قبرس، تحریم‌هایی علیه آن کشور وضع می‌کند.

آنکارا گفته است که منطقه اکتشاف و حفاری در منطقه‌ای موسوم به «منطقه انحصاری اقتصادی» صورت می‌گیرد که تحت حاکمیت «جمهوری ترک قبرس شمالی» است.

موضوع اکتشاف نفت و گاز در دریای مدیترانه در سال‌های اخیر به یکی از چالش‌های مهم میان کشورهای حاشیه این دریا تبدیل شده است. یونان و قبرس مخالفت خود را با حضور شناورهای اکتشافی ترکیه ابراز کرده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

سرخط اخبار جهان