لاوروف: پیمان «آسمان‌های باز» با خروج آمریکا از بین رفت

مسکو - ایرنا - سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: پیمان «آسمان‌های باز» با خروج آمریکا عملا خاصیت و قابلیت خود را از دست داد که واقعه‌ای ناگوار است.

به گزارش ایرنا، لاوروف روز سه شنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ گفت: البته که با خروح آمریکا از پیمان آسمان های باز، یکی دیگر از ابزار برای دفاع از ثبات و امنیت جهانی ضعیف شد که مساله ناگواری است.

وی افزود: آمریکا بدون مدرک و با استناد به این ادعا که روسیه از مدتها پیش و بطور منظم قرارداد منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد و پیمان آسمان های باز را نقض کرده است از این قراردادها خارج شد.   

 وزیر خارجه روسیه گفت: این بار هم ایالات متحده آمریکا بدون ارائه مدرک و شواهد اتهام وارد کرد و در همین حال موارد نقض این قراردادها از سوی واشنگتن را که برای همه معلوم و آشکار است، پنهان کرد.

  وی ادامه داد: متاسفانه سایر کشورهای غربی عضو پیمان آسمان های باز از بازگویی حقیقت خجالت می کشند و سعی دارند در این شرایط بد برای آنها حرکت درست کنند.  

لاوروف گفت: آنها از انتقاد از سیاست های آمریکا خودداری می کنند و در همین حال این واقعیت را درک می کنند که از دست رفتن این سند (پیمان آسمان های باز) برای امنیت بین المللی و در وهله اول اروپا یک ضایعه است.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا و وزارت امور خارجه این کشور روز یکشنبه بطور رسمی اعلام کردند که آمریکا دیگر عضو پیمان آسمان های باز نیست.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم در این رابطه گفت که آمریکا با خروج از پیمان آسمان های باز، امنیت بیشتری خواهد داشت.  

 معاهده آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که سال ۲۰۰۲میلادی به امضا رسید و به اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده ارتباط می‌یابد.  این پیمان، یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است.

لاوروف در ادامه سخنان خود گفت که روسیه فقط در صورتی آماده است تا در پیمان آسمان های باز بماند که بقیه شرکت کنندگان در آن، شرایط این پیمان را بطور کامل اجرا کنند.

وی خاطرنشان کرد که موضع روسیه معلوم است و بر مفاد پیمان آسمان های باز استوار شده است اما باتوجه به اینکه شرکای غربی ما غالبا دور از شرایط جنتلمنی رفتار می کنند، ما می خواهیم قبل از اینکه در مورد پیمان تصمیم بگیریم یک بار دیگر از نظر حقوقی تعهد کشورهای غربی باقیمانده در پیمان برای اجرای مفاد آن را ثبت کنیم.  

لاوروف در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد که کشورهای غربی به تنهایی نمی توانند جهان را مدیریت کنند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

سرخط اخبار جهان