بستر سرمایه‌گذاری در دوغارون خراسان رضوی فراهم شده است

مشهد- ایرنا- مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت: این منطق همجوار با کشور افغانستان در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد واقع در شرق خراسان رضوی به عنوان یک پل ارتباطی با کشورهای آسیای میانه است و ظرفیتهای موجود در این کانون اقتصادی، بستر حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را فراهم کرده است.

محمد رستمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این دروازه طلایی در نقطه صفر مرزی کشور ایران و افغانستان به عنوان یک کانون اقتصادی برای منطقه، استان خراسان رضوی و کشور است.
وی اضافه کرد: سالانه افزون بر یک و نیم میلیون تن انواع کالا به ارزش افزون بر ۲ میلیارد دلار از این منطقه به سمت افغانستان و بازارهای هدف این کشور صادر می شود که این نشان از علاقه مندی بازارهای افغانستانی به کالاهای ایرانی است.
او ادامه داد: در حال حاضر کالاهای بازار ۳۰ میلیون نفری افغانستان از طریق گمرک مرزی دوغارون تامین می شود، یک سوم کالاهای مورد نیاز این کشور و افزون بر ۶۵ درصد کالاهای صادراتی استان خراسان رضوی از دروازه طلایی دوغارون به سمت افغانستان و برخی از کشورهای آسیای میانه صادرات می شود.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت: راهبردی بودن این شهرستان و قرار گرفتن در مسیر کریدور شرق به غرب فرصتی است تا از ظرفیتهای موجود برای محقق کردن و رونق بیش از پیش اقتصاد منطقه و خراسان رضوی استفاده کنیم.
رستمی افزود: همان گونه که گمرک مرزی دوغارون یکی از پنج گمرک برتر کشور در حوزه اقتصاد به شمار می رود و نقش بزرگی در اقتصاد این خطه مرزی و استان خراسان رضوی دارد باید چرخ صنعت این شهرستان را نیز به همت مسوولان و سرمایه گذاران به حرکت درآید.
وی به مصوب شدن ساخت مرحله نخست منطقه ویژه اقتصادی دوغارون اشاره کرد و ادامه داد: طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در چهارمرحله پیش بینی شده است که با نهایی شدن آن در مجموع ۴۱ هزار نفر مشغول به کار خواهند شد و راه اندازی مرحله یک این مجموعه زمینه اشتغال پنج هزار نفر را فراهم خواهد کرد که نقش به سزایی در تامین معیشت و اقتصاد خانواده های مرزنشین دارد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت: محرومیت زدایی و فراهم شدن بستر شکوفایی در مناطق محروم کشور یکی از مهمترین سیاست های دولت تدبیر و امید است که با روی کار آمدن این دولت اتفاقات خوبی در این راستا در مناطق مرزی و محروم رقم خورده و فرصت های سرمایه گذاری از سوی دولت دوازدهم در کشور فراهم شده است و هم اکنون مناطق کم برخوردار روی ریل توسعه و شکوفایی قرار گرفته‌اند.
رستمی به حمایت از بخش خصوصی در به سرانجام رساندن برخی از برنامه های پیش روی دولت اشاره کرد و افزود: در تقویت و حمایت بخش خصوصی باید سیاستهای اقتصاد مقاومتی را پیش بگیریم تا بتوانیم به عملیاتی شدن چرخه تولید و اشتغال جامه عمل بپوشانیم.

وی اضافه کرد: یکی از نقاط مثبت منطقه ویژه اقتصادی دوغارون نزدیک بودن آن به شهر هرات افغانستان به عنوان دومین بازار اقتصادی این کشور است که ۱۲۰ کیلومتر با دوغارون فاصله دارد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت: مرز دوغارون یکی از گذرگاههای رسمی برای اتباع خارجی به داخل ایران است و سالانه بیش از یک میلیون نفر از طریق گذرگاه رسمی دوغارون وارد ۲ کشور ایران و افغانستان می شوند.

رستمی افزود: مرز دوغارون نخستین چشم انداز برای تجار و مسافران کشور افغانستان محسوب می شود که نیاز است مسوولان استانی و کشوری در جهت رونق و آبادانی این معبر زمینی نگاه ویژه ای داشته باشند.

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در ۱۸ کیلومتری شرق شهرستان تایباد در مرز ایران و افغانستان قرار گرفته و راه‌اندازی آن در سال ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

دوغارون مهمترین مرز صادراتی ایران و مهمترین مرز زمینی کشور افغانستان برای ارتباط با دنیای خارج به ویژه اروپا و کشورهای حوزه خلیج فارس به شمار می‌رود، همچنین یکی از مهمترین معبرها در مسیرهای ترانزیتی مهم جهان از جمله کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال- جنوب و کریدور حمل و نقل اروپا، قفقاز، آسیا، کریدور ۱۶ هزار کیلومتری جاده ابریشم و کریدور ریلی و بزرگراه آسیایی است.

گمرک دوغارون با قدمت ۱۰۰ ساله در زمره پنج گمرک برتر کشور و فعالترین گمرک خراسان رضوی پس از گمرک مشهد و تنها گمرک مستقل در این استان محسوب می‌شود که تمام ترانزیت کالا به افغانستان از طریق آن صورت می‌گیرد.

بیشترین حجم کار این گمرک، ترانزیت کالا از طریق بندرعباس است و کالاهای تجار افغانستانی، پاکستانی و گاه هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرک‌های بندرعباس، بندر لنگه و دیگر گمرکات مرزی آن کشورها منتقل و از آنجا به گذرگاه رسمی دوغارون ترانزیت می‌شوند.

تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha