مقام چینی: پکن به دنبال سهم بیشتری در استفاده صلح آمیز از فضا است

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که کشورش می‌خواهد در اکتشاف و استفاده صلح آمیز بشر از فضا سهم بیشتری داشته باشد.

به گزارش ایرنا، «جائو لی جیان» روز سه شنبه به پرتاب فضاپیمای بدون سرنشین چین به کره ماه اشاره کرد و ادامه داد که  انتظار داریم که ماهنورد «چانگ ئه ۵» به سلامت از ماه بازگردد و با خود خبرهای خوب به همراه بیاورد.

کاوشگر «چانگ ئه ۵» چین صبح امروز  با موشک حامل چانگ جنگ وای ۵ (Y۵) از پایگاه ون چانگ چین به فضا پرتاب شد و نخستین ماموریت فضایی چین برای جمع آوری نمونه های خاک از کره ماه را آغاز کرد.

مقام وزارت خارجه چین با یادآوری اینکه کاوش جهان از سوی بشر پایانی نخواهد داشت، افزود: اکتشاف و استفاده صلح آمیز از فضا یک هدف مشترک بشری است و باید به نفع همه انسان ها باشد.

جائو ادامه داد: چین همواره می خواهد برای اکتشاف و استفاده صلح آمیز از فضا تلاش کند.

کاوشگر چین که بامداد امروز به فضا پرتاب شد سه ماموریت اصلی دارد که شامل مجموعه فعالیت های فضایی برای جمع آوری و دسته بندی نمونه های سنگ کره ماه، بازگرداندن نمونه های سنگ کره ماه به زمین و تکمیل سامانه پروژه کاوش کره ماه و جمع آوری تجربیات و بنا کردن پایه در این جهت است.

متخصصان درباره اهمیت تحقیق روی خاک کره ماه می گویند بررسی نمونه های خاک کره ماه که توسط این کاوشگر جمع آوری می شود، برای آشنایی با تاریخ خاک کره ماه و حتی فعالیت های خورشید کمک زیادی خواهد کرد.  

براساس این گزارش،اگر چین در این ماموریت موفق شود، این موفقیت در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد. بشر از سال ۱۹۷۶ که اتحاد جماهیر شوروی سابق در ماموریت رباتیک خود به ماه (Luna ۲۴ ) مقداری از خاک کره ماه را به زمین منتقل کرد، تاکنون هیچ ماده ای را از ماه به زمین منتقل نکرده است.  

به دنبال ماموریت  «چانگ ئه-۵» برای بازگرداندن نمونه خاک ماه به زمین، ماموریت «چانگ ئه-۶» برای بازگرداندن نمونه خاک از قطب جنوب ماه در سال ۲۰۲۴ انجام می شود.

بریتانیا از تفکر استعماری دست بردارد

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین در واکنش به انتشار گزارش دولت انگلیس درباره هنگ کنگ از بریتانیا خواست تفکر استعماری خود را کنار بگذارد و با دست کشیدن از استانداردهای دوگانه و دخالت در امور داخلی سایر کشورها،  هر چه زودتر به مسیر درست قوانین جهانی و هنجارهای اساسی روابط بین المللی بازگردد.

جائو لی جیانگ گفت: هنگ کنگ ۲۳ سال است به سرزمین مادری خود بازگردانده شده اما دولت انگلیس همچنان با انتشار " گزارش شش ماهه هنگ کنگ " در امور این منطقه دخالت می کند.

وی توضیح داد که ما قاطعانه با اتهام های غیرمعقول این گزارش مخالف و آن را محکوم می‌کنیم، هنگ کنگ یک  منطقه اداری ویژه از چین است انگلستان هیچ قدرت نظارتی یا به اصطلاح مسئولیت اخلاقی در امور هنگ کنگ ندارد و باید بار رعایت بیانیه مشترک چین و انگلیس، در امور هنگ کنگ مداخله نکند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

سرخط اخبار جهان