پوتین: مساله قره‌باغ براساس منافع دو طرف قابل حل است

مسکو- ایرنا - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که شرایط برای حل مساله قره‌باغ برپایه منافع ارمنستان و جمهوری آذربایجان فراهم می‌شود.

به گزارش ایرنا از مسکو، پوتین روز سه شنبه در مراسم دریافت استوارنامه های سفرای جدید خارجی در روسیه در کاخ کرملین گفت: وضعیت منطقه قره باغ تثبیت می شود و صلحبانان روسی امنیت ساکنان این منطقه را تامین می کنند.

پوتین خاطرنشان کرد: ما تلاش های گسترده ای را برای توقف جنگ در قره باغ که جان هزاران تفر از اتباع ارمنستان و جمهوری آذربایجان دو کشور دوست روسیه را گرفت،  بکار بستیم.  

وی افزود: ما در عین حال از توافق های بدست آمده در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ازجمله توافق های بدست آمده با شرکت آمریکا و فرانسه سران این گروه پیروی کردیم.  

پوتین تصریح کرد: مهم تر از هر چیزی که بدست آمد توقف جنگ و خونریزی بود که در توافقنامه سه جانبه روسای جمهوری روسیه و آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان ثبت شد.


برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو دائمی شورای امنیت 

پوتین ابراز امیدواری کرد که اجلاس حضوری سران کشورهای عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل برگزار شود.

وی با بیان اینکه روسیه مبتکر برگزاری چنین اجلاسی بوده است، اظهار داشت: این اجلاس ازجمله برای تنظیم دستور کار متحد کننده ای برای سازمان ملل برگزار می شود. 

روابط روبه گسترش روسیه و عربستان 

پوتین روابط روسیه و عربستان سعودی را رو به گسترش خواند و افزود: روابط دو کشور ماهیت جامع و گسترده یافته است. 

 وی تصریح کرد: روابط روسیه با عربستان سعودی، یکی از کشورهای پیشروی خاورمیانه در حال گسترش است و اخیرا گسترده شده و توافق های به دست آمده در جریان سفر ما به ریاض در ماه اکتبر سال 2019 به آن کمک کرد.

رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد که روسیه و عربستان سعودی همچنین در چارچوب اوپک پلاس با یکدیگر همکاری می کنند. 

  اوپک پلاس مجموعه ای از کشورهای عضو اوپک و تولید کنندگان نفت خارج از اوپک را شامل می شود که در دو سال اخیر برای تثبیت بهای نفت در بازار جهانی با یکدیگر همکاری کردند.

تاکید بر همکاری مشترک در مبارزه با کرونا 

پوتین بر همکاری همه کشورها در مبارزه با ویروس کرونا تاکید و خاطرنشان کرد که راه دیگری برای چنین مبارزه ای جز همکاری همه کشورها وجود ندارد.

رئیس جمهوری روسیه با اشاره به ثبت و تولید انبوه دو واکسن کرونا در روسیه به نام های اسپوتنیک-وی و اپی واک کرونا گفت که واکسن سوم روسیه برای کرونا در راه است. 

وی افزود: ما برای ارائه تجربیات اندوخته در خصوص مبارزه با کرونا و واکسن آن با همه کشورهای علاقه مند آمادگی داریم. 

حل مساله هسته ای شبه جزیره کره از راه دیپلماتیک 

پوتین خاطرنشان کرد که مساله هسته ای شبه جزیره کره باید از راههای دیپلماتیک حل و فصل شود. 

وی گفت: موضع روسیه در مورد حل مساله هسته ای شبه جزیره کره واضح و معلوم است. باید همه مسائل از راههای دیپلماتیک و از طریق مذاکره حل و فصل شود. 

در مراسم امروز سفیر جدید 20 کشور در روسیه در سالن الکساندروف کاخ کرملین استوارنامه های خود را به پوتین تقدیم کردند و وی نیز به آنها اعلام کرد که از هر پیشنهاد و ابتکار مثبت آنها ازجمله برای توسعه روابط دوجانبه با روسیه حمایت می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

سرخط اخبار جهان