نماینده مجلس خواستار احیاء اداره کل نخیلات در وزارت کشاورزی شد

تهران- ایرنا- نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی خواستار احیاء اداره کل نخیلات در این وزارتخانه شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «اقبال شاکری» روز سه شنبه با انتشار نامه‌ای خطاب به وزیر کشاورزی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، نوشت: استفاده از همه ظرفیت‌های موجود در کشور در سال های اخیر مغفول مانده و اگر بخواهیم بودجه سالیانه را به صورت غیر نفتی طرح ریزی کنیم، باید راهکارها و درآمدهای جدید جایگزین کرد.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: کشت و صادرات خرما در ۲۵۰ هزار هکتار، گستردگی آن در سطح ۱۵ استان، وجود ۵۰۰ هزار اشتغال دائم و موقت در مناطق مذکور، مقام دوم بودن در بخش صادرات خشکبار(پس از پسته) از جمله دلایل مطرح شده در این نامه به وزارت جهاد کشاورزی است.

در متن نامه نماینده تهران آمده است: سطح زیرکشت نخیلات کشور حدود ۲۵۰ هزار هکتار است و ایران با تولید بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن خرما از بزرگترین تولیدکنندگان این محصول استراتژیک در دنیاست که بالغ بر ۱۴ درصد سطح زیرکشت و بیش از ۱۲ درصد میزان تولید دنیا را به خود اختصاص داده است.

شاکری با بیان اینکه سازگاری درخت نخل با اقلیم اکثر مناطق کشور (بیش از ۱۵ استان) از دیرباز خرما را در ردیف محصولات مهم و با ارزش کشور قرار داده است، ‌ گفت: این امر نقش به‌سزایی در تولید ناخالص ملی، اشتغال‌زایی (بیش از ۵۰۰ هزار نفر در مناطق خرماخیز) و صادرات (بیش از ۲۴۰ هزار تن در سال ۱۳۹۸) داشته است. طی سالیان اخیر صنایع مختلف بسته‌بندی خرما و مشتقات آن (سرکه، الکل، قند مایع، شهد خرما، بیسکویت سازی، شیره خرما و...) ایجاد شده و صادرات خرما در بین محصولات خشکبار بعد از پسته مقام دوم را داراست. همچنین جمعیت قابل توجهی در این استان‌ها اقتصادشان به خرما و صنایع مرتبط با آن وابسته است.

در این نامه آمده است: متاسفانه در سال‌های گذشته نه تنها مسئله خرما آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته بلکه با کاهش جایگاه از اداره کل به بخشی از یکی از مدیریت‌های وزارت جهاد کشاورزی (دفتر میوه‌های گرمسیری) شاهد یک نابسامانی فراگیر در حوزه نخیلات هستیم. از سوی دیگر با رشد روزافزون تولید خرما در کشورهای رقیب بخصوص در عربستان و امارات و همچنین بی‌تحرکی در بخش ارتقای نخیلات کشور بیم زیادی می‌رود که بزودی جایگاه ایران در تولید این محصول استراتژیک نصیب رقبا شده و کشور دچار یک عقب‌ماندگی جبران‌ناپذیر در حوزه تولید خرما شود.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای تحقق سند اقتصاد مقاومتی، رصد فعالیت‌ها و مدیریت یکپارچه مسائل نخیلات و نخل‌داران کشور و تمرکز ویژه بر موضوع خرما و مشکلات این حوزه، از وزیر جهاد کشاورزی انتظار می رود دستور دهد تا اداره کل نخیلات در وزارت جهاد کشاورزی احیا و راه‌اندازی شود تا شاهد کاهش مشکلات بخش عظیمی از کشاورزان ایران، رونق اقتصاد کشاورزی و افزایش بهره‌وری شویم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار سیاست