نظارت سازمان بازرسی کل کشور بر عرضه مرغ به قیمت مصوب

تهران - ایرنا - بازرس کل امور صنعت، معدن و تجارت سازمان بازرسی کل کشور همراه معاونان خود و سایر بازرسان امروز(سه شنبه) با حضور در میدان بهمن تهران بر نحوه عرضه مرغ اعم از عمده و خرده فروش نظارت کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از سازمان بازرسی کل کشو، در پی دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور صبح امروز اشکان میرمحمدی همراه با نمایندگان سازمان تعزیرات حکومتی و صمت استان تهران با توجه به صف طولانی مردم برای خرید مرغ با قیمت مصوب، با فروشندگانی که مرغ را بالاتر از قیمت مصوب می فروختند،  برخورد قانونی کردند.

از آنجا که نهاده های تولید توسط شرکت پشتیبانی امور دام و سامانه بازارگاه در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد مرغدار موظف است بر اساس نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار نسبت به عرضه آن اقدام کند.

قیمت مرغ برابر مصوبه ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان در مرغداری و با نوسان ۱۰ درصدی بالغ بر ۱۴ هزار و ۴۰۰ در سطح کل کشور حداکثر قابل عرضه است که بنا به مصوبه با ۶۰۰۰ تومان هزینه حمل و نقل باید به نرخ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان به دست مصرف کننده برسد.

در همین راستا میرمحمدی بازرس کل امور صنعت، معدن و تجارت سازمان بازرسی کل کشور با تا کید بر اینکه وزارت جهاد بر اساس مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت موظف است تنظیم بازار تا سطح عمده فروشی را اقدام و مدیریت کند، نظارت بر توزیع در سطح خرده فروشی و تنظیم بازار آن را عهده سازمان حمایت و وزارت صمت برشمرد و از تعزیرات حکومتی نیز به منظور اعمال قانون بر مبنای مصوبه ستاد تنظیم بازار در خواست همکاری کرد.

از آنجا که برخی عرضه کنندگان، نهاده های تولید را در بازار آزاد به نرخ آزاد خریداری کرده و متعاقبا موضوع منتج به عرضه مرغ با نرخ های فراتر از مصوبه می شود، میرمحمدی بازرس کل امور صمت اظهار داشت: قیمت مصوب  ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان با رعایت همه جوانب و با حضور همه مسئولین ذیربط در نظر گرفته شده و هرگونه عرضه بالاتر از آن خلاف مصوبه و مستلزم اعمال قانون است.

صبح روز جاری بر همین مبنا با واحدهای عرضه کننده که رعایت مصوبه را نکرده بودند با پیگیری سازمان بازرسی کل کشور و اقدام صمت از سوی تعزیرات حکومتی برخورد قانونی شد و واحدهای متخلف توسط قاضی سیار تعزیرات حکومتی جریمه و پلمپ شدند.

میرمحمدی بازرس کل امور صنعت، معدن و تجارت سازمان بازرسی کل کشور از مدیران وزارت جهادکشاورزی نظارت بر خط در راستای مصوبه اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را خواستار شد تا با مدیریت صحیح و جوجه ریزی مناسب برنامه ریزی لازم برای تنظیم بازار مرغ را معمول و از مسئولان وزارت صمت و سازمان حمایت نیز نظارت دقیق بر روند عرضه مرغ در سطح خرده فروشی را مطالبه کرد.

بازرس کل امور صنعت، معدن و تجارت سازمان بازرسی کل کشور از مردم درخواست کرد تا در صورت مشاهده هر گونه تخلف و گرانفروشی نسبت به اعلام موضوع از طریق سامانه ۱۲۴ اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، روز گذشته رئیس سازمان بازرسی کل کشور در شورای عالی مسئولان قضایی با اشاره به افزایش قیمت مرغ از ۲۳ به ۳۵ هزار تومان در روزهای اخیر گفت: از ابتدای سال چندین گزارش هشدار به بخش های مربوطه ارائه شده و راهکارهای کارشناسی کنترل و کاهش قیمت مرغ نیز در این گزارش ها به مسئولان مربوطه پیشنهاد شده است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان افزود: یکی از علل این افزایش قیمت کمبود نهاده ها بود که مقدار قابل توجهی از آن در گمرک رسوب کرده بود که هفته گذشته با پیگیری ها ترخیص شد. 

وی اظهار داشت: عدم افزایش قیمت جوجه یک روزه با وجود افزایش قیمت مرغ نیز عملاً تولید این محصول را به شدت کاهش داده که همین مسأله موجب افزایش قیمت شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

سرخط اخبار جامعه