۴ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۳۸
کد خبرنگار: 1550
کد خبر: 84122149
۱ نفر

برچسب‌ها

دیدار با بانوی داستان بندر مه آلود 

رشت-ایرنا-"امروز اما مه آمده است پایین ، بیشتر از دیروز – پریروز و همه آن روزهای دیگر که از اینجا به تماشا ایستاده  ام. آدم ها کورمال ، کورمال راه می روند و ماشین ها بوق می زنند و کشتی ها برای رفتن ، لنگرهایشان را از آب می کشند بیرون . من از این مه که آمده است پایین و ماندگار شده می ترسم ."

قصه و داستان  ابزار بنیادین «معنادهی» و الگوی طبیعی تفکر محسوب می شوند . قصه ها ترکیب قدرتمندی برای سازمان دهی و انتقال اطلاعات و معنادهی به زندگی دارند. در واقع در جریان یک قصه ممکن است، شخصیت های آن با بحرانی مواجه شوند و در صدد حل آن برآیند. ارایه این روش ها به صورت مستقیم به افراد آسان نیست، ولی می توان از طریق قصه گویی به این هدف دست یافت.

"داستان روایت خون گریه های انسان است و حکایت لبخندهای گاه و بی گاه سرنوشت . داستان روایت فراز و نشیب ماندن و رفتن است و آن که داستان می نویسد، دیگران را به اعماق زندگی اش راه می دهد."

فرماندار بندرانزلی با درک اهمیت فرهنگ در زندگی انسانها و ضرورت توجه دادن همگان به این موضوع،  دیداری را با بانوی چراغ به دست داستان این شهر ترتیب داد. 

مریم ساحلی از ۱۱ سال پیش بی مزد و منت چراغ داستان را در بندرانزلی روشن نگه داشته است . او که خود نویسنده ای قابل است و تاکنون چهار مجموعه داستان کوتاه با عناوین 《مشق‌هایم زیر باران》، 《کسی نگاهم می کند》 ، 《از پله های قطار ابری》و《بی‌خلوتی》و یک داستان بلند 《مردگان راوی》 منتشر کرده طی این سالها در انجمن داستان هزار و یک شب به آموزش و انتقال تجربیات و سیر و کشف جهان داستان با علاقمندان به ادبیات پرداخته است.

او علاوه بر داستان نویسی به روزنامه نگاری و نوشتن متن برای سریالهای مستند نیز مشغول است .

دیدار اسماعیل میرغضنفری فرماندار انزلی و روسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی ، کتابخانه های عمومی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با این بانوی نویسنده در فضایی صمیمی در منزلش صورت گرفت .

فرماندار انزلی  در این ملاقات اظهار داشت : نوشتن آنقدر ارزشمند است که خداوند به آن سوگند یاد کرده و این نشانه اهمیت کتابت و نویسندگی است.

میرغضنفری،  نویسندگان را بهترین مشاور و الگو در انتخاب مسیر زندگی عنوان و با بیان این که  نویسندگی به نویسنده آزادی روح می‌بخشد خاطرنشان کرد:  نویسنده یک آموزگار است و کسی می‌تواند آموزگار باشد که بیشتر از فراگیرندگان بداند ، زیرا همیشه چیزی برای گفتن دارد.

فرماندار انزلی با بیان این که شما به عنوان نخبگان جامعه با رفتار و دیدگاههای خود می توانید بهترین راهنما در انتخاب مسیر درست زندگی در جامعه باشید از مریم ساحلی نویسنده و مدرس داستان این شهر به پاس تلاش‌هایش در نشر فرهنگ قدردانی کرد.

 مریم ساحلی نیز در این دیدار گفت : نوشتن نوعی درمان است ، زیرا چیزهایی را که نمی‌توانیم به زبان بیاوریم با نوشتن بیان می‌کنیم.

وی افزود: از ۱۲ سالگی با سرودن شعر وارد جهانی شدم که تا کنون رهایم نکرده است. سالهای دبیرستان زمانی بود که کم کم به سمت داستان نویسی متمایل شدم و با تشویق برخی از معلمان به ادامه پیمودن این راه مصمم تر شدم. بعدها کم کم سرودن شعر در پس و پشتهای داستان نوشتن هایم گم شد.

وی یاداورشد: آن سالها دسترسی به کارگاه های داستان در شهرستانها به راحتی میسر نبود. اما بازخورد نخستین مجموعه داستانی که منتشر کردم سبب شد تا به مطالعه کتابهای آموزش در زمینه داستان نویسی و حضور در جلسات انجمن های داستان مرکز استان راغب شوم. و بعدتر تلاش کردم تا آن چه آموختم هر چند اندک در اختیار علاقمندان به داستان نویسی در انزلی قرار دهم. 

تا پیش از همه گیری کرونا جلسات هفتگی انجمن داستان هزارو یک شب همواره به روی علاقمندان داستان باز بود و در حد توان تلاش شده تا داستان نوشتن نه فقط در مفهوم حرفه ای آن بلکه بعنوان یک مسیر روشن در زندگی معنا شود. مسیری که می تواند به ما برای رهایی از بار خاطرات تلخمان کمک کند و محملی باشد برای بیان حرفهایمان.  داستان نوشتن خیالاتمان را پشت پنجره داستان ردیف می کند و جهان درونمان را به تارو پود دنیای بیرون گره می زند .

تکاپوی این بانوی نویسنده و مدرس داستان نویسی در سالهای اخیر در این شهر ساحلی موجب افزایش علاقمندی به خواندن و نوشتن داستان ، ظهور داستان نویسان جدید در این منطقه و ارتقای فرهنگی این شهر شده . تلاشی داوطلبانه برای ساختن جامعه ای بهتر؛  و دیدار صمیمانه فرماندار و مدیران دولتی یک شهر با او نویدبخش دیده شدن جایگاه والای فرهنگ  است؛  باشد که پیوست شود به تمامی فعالیتهای این شهر که زمانی دروازه اروپا نام داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها