اندیشکده آمریکایی:برقراری ثبات درمنطقه به نفع ایران و عربستان است

تهران – ایرنا - «شورای آتلانتیک» اندیشکده آمریکایی با توجه به تغییرو تحول در واشنگتن در تحلیلی نوشت که ایجاد روابط حسنه بین ایران و عربستان فراتر از آن چیزی است که بتوان تصور کرد و برقراری ثبات در منطقه به نفع هر دو کشور است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، شورای آتلانتیک در مقاله تحلیلی به چهار نکته اساسی در ایجاد روابط حسنه بین تهران و ریاض می پردازد و در ابتدا می نویسد: آنچنان به مخاصمه سیاسی و اختلافات منطقه ای بین ایران و عربستان  دامن زده شده تا آنجا که  مساله منافع مشترک  این دو قدرت منطقه ای که به سود دوطرف و حتی به سود منطقه و منافع فرامنطقه ای است ، به حاشیه رانده شده است.

نویسنده این تحلیل می نویسد: درگیری های لفظی بین ایران و عربستان این گونه می نماید که این دو کشور دشمنان دیرینه یکدیگر بوده و دو هماورد ژئوپلتیک درمنطقه هستند، اما تاریخ گواه چیزی دیگر است. بطور مثال در دهه ۸۰ میلادی و درجریان جنگ رژیم صدام علیه ایران، تاریخ نشان داد زمانی  که  ایران و عربستان به روابط دو جانبه ژئوپلتیک و منافع مشترک اقتصادی میرسند، قادرند تا اختلافات و مناقشات خود را کنار بگذارند.

جنگ سرد ایران و عربستان

شورای آتلانتیک درادامه  این تحلیل می نویسد: بسیاری از تحلیلگران از وجود یک نوع جنگ سرد میان ایران و عربستان حکایت می کنند که ریشه در اختلافات دینی و مذهبی داشته و اینکه هردو در رقابتی برای رهبری جهان اسلام هستند، درحالی که اختلافات مذهبی در قیاس با اختلافات سیاسی، اقتصادی و رقابت نفوذ منطقه ای، از اهمیت کم رنگ تری برخوردار است.

نویسنده این تحلیل در بخش دیگری می نویسد: اما برعکس واقعه و  برخلاف دیگر نظرها، در حقیقت  تهران و ریاض دارای منافع مشترک پرشماری هستند.

1- ثبات بهای نفت

اندیشکده شورای آتلانتیک درمورد نخستین بخش از منافع مشترک تهران – ریاض می نویسد: هردو این کشورها به دنبال ثبات بهای نفت هستند، چراکه عایدی آن برای بازار و اقتصاد هردو کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

این تحلیل در ادامه می نویسد: کنترل بهای نفت باعث پایداری درآمد حاصله برای هردو کشور خواهد بود  و اینکه بتوانند هرچه بهتر  آینده اقتصادی خود را پیش بینی و برنامه ریزی کنند.

2-ثبات منطقه ای

این اندیشکده آمریکایی درادامه با اشاره به حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۱ میلادی که منجر به بروز تنش های طولانی و ناآرامی های فراوانی در منطقه خاورمیانه و بی ثباتی در بهای نفت شد، نوشت: دومین حوزه منافع مشترک ایران و عربستان ثبات منطقه ای است، هرچه منطقه با ثبات تر باشد باعث کاهش قابل توجه کاهش تنش های و مناقشات نظامی می گردد.

3-مسائله رژیم صهیونیستی و فلسطین

نویسنده این تحلیل نوشت: سومین حوزه منافع مشترک تهران و ریاض درمورد مساله مربوط به اسرائیل (رژیم صهیونیستی) و فلسطین است.

وی می نویسد: پرسش مهم دراین مورد این است که آیا روابط اسرائیل – عربستان فواید بیشتری برای عربستان و منطقه خاورمیانه دارد و یا روابط عربستان با  ایران که منجر به کاسته شدن از تنش ها ، توسعه چشم انداز اقتصادی و کاستن از نفوذ قدرت های خارجی دراین منطقه را دارد.

4-همبستگی با اتحادیه اروپا

اندیکشده شورای آتلانتیک درادامه نوشت: چهارمین موردی که تهران و ریاض در آن منافع مشترک دارند، همبستگی  و نزدیکی روابط  با کشورهای اتحادیه اروپاست، چراکه نزدیکی با اتحادیه اروپا برای این دو به نظر کم دردسرتر از کشورهایی همچون آمریکا، روسیه و چین است؛ عادی سازی روابط بین ایران وعربستان نزدیکی روابط این دو کشور با اتحادیه اروپا را هرچه بیشتر تسریع می بخشد.

نزدیکی تهران – ریاض تاثیرات مثبت فرامنطقه ای دارد

این اندیشکده آمریکایی در پایان این تحلیل نوشت: امنیت منطقه به ایران و عربستان وابسته است، چنانچه تهران و ریاض بر منافع مشترک یکدیگر متمرکز شوند آنگاه دیگر همسایگان نیز به سرعت دنبال رو این مسیر خواهند شد.

شورای آتلانتیک نوشت: بهبود روابط میان تهران و ریاض نه تنها به نفع منطقه خاورمیانه است بلکه به سود شمال و شرق آفریقا نیز خواهد بود چراکه آنگاه کشورهای مسلمان را بر کاستن از فقر، کاهش بی ثباتی و ناآرامی و نرمش در برابر دیگر مذاهب و بهبود اصلاحات دموکراتیک متمرکز خواهد ساخت.

نقش دولت بایدن

تحلیلگر این مقاله نوشت: دولت آتی بایدن با ورود به کاخ سفید می تواند نقش به سزایی در تسریع  و ترغیب نزدیکی ایران و عربستان داشته باشد تا آنکه به  اختلافات دامن زده و تلاش های بی اثری برای ایجاد یک ائتلاف منطقه ای علیه ایران داشته باشد.

**۱۳۰۲**

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha