امید به آینده بهتر بورس افزایش یافته است

تهران- ایرنا –بیش از ۵۴ درصد از شرکت کنندگان در یک نظرسنجی برخط ایرنا با بیان اینکه "شاخص بورس در ماه های آینده بهتر خواهد شد" بر امیدواری به آینده بازار سرمایه در کشور تاکید کردند.

 به گزارش ایرنا،در چند ماه اخیر وضعیت بازار سهام دچار نوسان مستمر بود . شاخص بورس از ابتدای سال جاری وارد مدار صعود شد و تا نیمه مرداد به بالای ۲ میلیون واحد رسید. از آن زمان شاخص بورس وارد اصلاح شد تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد پایین آمد. امابا توجه به فاکتورهای مثبت داخلی و بین المللی از هفته گذشته بورس صعودی شد و انتظار می رود این روند صعودی ادامه‌دار باشد. 

با توجه به اینکه این بازار شاهد حضور سرمایه های مردمی بوده ، اداره کل پژوهش و بررسی های خبری ایرنا با  برگزاری یک نظرسنجی آنلاین نظرات مخاطبان و فعالان این عرصه را در مورد آینده این بازار جویا شد.

افکارسنجی آنلاین در این زمینه در روزهای ۲۷ آبان  تا ۴ آذر ماه جاری بر روی تارنمای ایرنا قرار گرفت و قریب به پنج  هزار نفر در این افکارسنجی مشارکت کردند.  

در این نظرسنجی چهار سوال ؛ به نظر شما آیا شاخص بورس در ماههای آینده بهتر می شود، در صورتی که در بورس سرمایه گذاری کردید در حال حاضر انجام چه کاری را بهتر می دانید ، به افرادی که وارد بورس می شوند توصیه می کنید از کدام گروه مشورت بگیرند و در نهایت به نظر شما  کدام بازیگران در بهبود شاخص بورس نقش موثرتری دارند ؛ مطرح شد.

نتایج  بخشی از این افکارسنجی آنلاین  براین موضوع تاکید داشت که  ۵۴.۴ درصد مخاطبان  ایرنا بیان کردند که در ماه های آینده شاخص بورس بهتر خواهد شد و ۴۵.۶ درصد نیز  می گویند این گونه نخواهد شد .

در این رویکرد پژوهشی از مخاطبان پرسش شد که در صورت سرمایه گذاری در بورس چه اقدامی را در حال حاضر مناسب می دانند ؟  که ۵۳.۵ درصد پاسخ دادند برای فروش تا افزایش شاخص ها صبر می کنند ،  ۲۴.۴ درصد از شرکت کنندگان دراین نظرسنجی گفتند فقط در شرایط اضطرار سهام خود را می فروشند و ۲۲.۱ درصد مابقی اظهار کردند که تلاش می کنند هرچه زودتر سهام خود را بفروشند .

طبق نتایج به دست آمده ۶۰ درصد از مخاطبان در پاسخ به سوال "به افرادی که وارد بورس می شوند توصیه می کنید  از کدام گروه مشورت بگیرند"   کارشناسان و کارگزاران بورس را بهترین مشاوران این عرصه معرفی کردند . اقدام با ارزیابی و تشخیص فردی با ۲۳.۶  درصد ، آشنایان و دوستان مورد اعتماد با ۱۳.۱ درصد و رسانه ها با ۳.۴ درصد در مراتب بعدی پاسخ های مخاطبان بودند .

بخش دیگری از نتایج همچنین نشان داد:  ۴۸.۷ درصد مخاطبان نقش و «مداخله دولت» و ۳۲.۵ درصد نیز « سهامداران حقوقی » را در بهبود شاخص بورس موثر دانستند . به نظر شرکت کنندگان در این نظرسنجی برخط  «سهامداران حقیقی» ۱۸.۸ درصد در بهبود شاخص بورس می توانند نقش داشته باشند .

  سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به منظور اطلاع‌رسانی و کسب آرای عمومی در مورد موضوع‌ها و مسائل مختلف جامعه برای نخستین‌بار از روز ۲۹ مهرماه برنامه «افکارسنجی» آنلاین را در تارنمای اصلی خود راه‌اندازی کرده است.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

سرخط اخبار پژوهش