حسن ناهید‬⁩ نوازنده پیشکسوت نی بستری شد

تهران- ایرنا- حسن ناهید هنرمند پیشکسوت موسیقی ایران ملقب به شاعر نی‌ها به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حسن ناهید یکی از بزرگترین و بی بدیل ترین نوازندگان نی ایران چند روزی است در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری است و مراحل درمانی خود را طی می‌کند.

پیروز ارجمند آهنگساز و مدیرکل پیشین دفتر موسیقی که سابقه دوستی دیرینه ای با این هنرمند دارد، در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ضمن تایید این خبر گفت: این هنرمند پیشکسوت بدلیل سکته قلبی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری است و در حال حاضر امکان تماس مستقیم با این هنرمند وجود ندارد.

وی افزود این هنرمند از مدت‌ها قبل دچار ناراحتی قلبی بوده و سکته اخیر او تیز به دنبال همین عارضه قلبی رخ داده است. 

ارجمند افزود: سال گذشته جایزه فاخره صبا از بنیانگزاران اپرا و باله در ایران که هر سال توسط دانشگاه شهید باهنر کرمان به یکی از مفاخر ادبی و هنری ایران تعلق می گیرد به استاد حسن ناهید که زاده ی کرمان و از مفاخر موسیقی ایران است، اهدا شد.

وی خاطرنشان کرد استاد ناهید اولین نی نواز ایرانی است که نی را در ارکسترهای موسیقی ایرانی و ارکستر موسیقی ملی نواخت و توانایی نت خوانی و نوازندگی دقیق و با تکنیک های مختص همنوازی در ارکستر از او شخصیتی منحصر به فرد ساخته است و
بیش از شصت سال استمرار و همکاری او با استادان موسیقی ایران حسن ناهید را یکی از گنجینه های موسیقی ایران قرار داده.

حسن ناهید متولد سال ۱۳۲۲ در کرمان است. او در ارکستری که با همکاری آقایان: اسدالله ملک، منوچهر جهانبگلو، فرهنگ شریف، محمودی خوانساری و عده‌ای دیگر برنامه‌ای به نام «نوایی از موسیقی ملی» ترتیب یافته بود شرکت داشت. در ارکستری به نام درویش در رادیو شرکت داشت و سپس برای شرکت در ارکستر رودکی که از آقایان ابراهیم منصوری، حبیب‌الله بدیعی، علی تجویدی، احمد عبادی، رضا ورزنده، اصغر بهاری و فرهاد فخرالدینی تشکیل شده بود دعوت شده و با این ارکستر همکاری نمود. 

در سال ۱۳۴۱ توسط حسین قوامی به برنامه گلها دعوت شده و همکاری خود را در این برنامه آغاز نمود. او در فرهنگ و هنر نیز با ارکستر فرامرز پایور شرکت نمود که بیست سال این همکاری ادامه یافت. حسن ناهید دربارهٔ شیوه کار خود می‌گوید: «من هیچ وقت از زنده‌یاد کسایی تقلید نکردم و دنبال کار خودم رفته‌ام» در سال ۱۳۹۲ مدرک درجه یک هنری به حسن ناهید اعطاء شد.

ناهید در بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر در سال ۱۳۸۴ مورد تقدیر قرار گرفت. او در سال‌های اخیر به واسطه انجام عمل جراحی قادر به نوازندگی نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

سرخط اخبار فرهنگ