چراغ سبز مردم آذربایجان‌غربی برای رعایت محدودیت‌های کرونایی

ارومیه- ایرنا- پس از گذشت حدود چهار روز از اجرای محدودیت هایی کرونایی، شاهد رعایت بیشتر مردم آذربایجان غربی از این طرح هستیم و علاوه بر اصناف و بازاریان، شهروندان نیز در ترددهای درون و برون شهری، بیشتر موارد اضطراری را مد نظر دارند و از تردد زیاد خودداری می‌کنند.

به گزارش ایرنا، محدودیت های کرونایی از اول آذر امسال همزمان با سراسر کشور در ۱۷ شهرستان آذربایجان غربی شامل ۱۰ شهرستان قرمز و هفت شهرستان با وضعیت نارنجی به ویژه در ارومیه با قدرت آغاز شد.

در روز نخست اجرای محدودیت های کرونایی، شاهد رعایت کم توسط برخی اصناف بودیم که این بی توجهی در بین شهروندان نیز به ویژه در خصوص ترددهای درون و برون شهری بسیار بیشتر بود.

از دیشب که شب سوم محدودیت های کرونایی بود، روند اجرای آنها در استان آذربایجان غربی بسیار مطلوب تر شده و حتی بسیاری از شهروندان، پیش از ساعت ۲۱ در منزل مانده و عطای بیرون رفتن را به لقایش می‌بخشند.

یکی از مغازه داران ارومیه ای که در اوقات معمول تا حدود ساعت یک نیمه شب در یکی از میادین اصلی شهر ارومیه مشغول فروش اقلام مختلف مورد نیاز مردم بود، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: میزان خرید اقلام از ساعت ۹ شب به بعد بسیار کمتر شده است.

"سعید طلعت"  که در ساعت ۹:۳۰ در حال جمع کردن وسایل خارج از مغازه برای رفتن به خانه بود، افزود: به همین علت، ما نیز رغبتی برای بازنگهداشتن مغازه پس از حوالی ساعت ۹ نداریم و اوقات بیشتری را با خانواده می گذرانیم.

وی اضافه کرد: من که در یکی از میادین اصلی شهر ارومیه هستم، می بینم که ترافیک خیابان های مرکزی شهر از ساعت ۲۰:۳۰ رفته رفته کمتر می‌شود و مردم هم رعایت کردن محدودیت ها را ترجیح می دهند که البته بخشی از آن نیز به خاطر جریمه های سنگینی می‌باشد که وضع شده است.

این کاسب ارومیه ای ادامه داد: امیدواریم این محدودیت ها و خودداری مردم از حضور در اجتماع و البته دورهمی های خانوادگی، روند شیوع کرونا را کندتر کند تا ما هم به کار و کاسبی خود بپردازیم.

این  گفته مغازه دار ارومیه ای که خود یکی از شاهدان عینی کاهش ترددهای شهری در این شهر چندصد هزار نفری است، نشان می‌دهد که اعمال محدودیت ها تا حدود زیادی موفقیت آمیز بوده و مردم نیز چه از ترس جریمه و چه از روی امیدواری برای کاهش شیوع کرونا، در خانه ماندن را ترجیح می دهند.

قدردانی استاندار آذربایجان‌غربی از همراهی مردم در اجرای محدودیت‌ها

استاندار آذربایجان‌غربی هم با صحه گذاشتن بر رعایت خوب محدودیت ها در استان، از همراهی مردم در این خصوص قدردانی کرد و گفت: به طور قطع هر چه همکاری مردم و اصناف و نظارت و حمایت متولیان امر بیشتر باشد نتایج بهتری در کنترل ویروس کرونا حاصل می‌شود.

محمدمهدی شهریاری افزود: روند رو به رشد همکاری مردم و اصناف با محدودیت‌های جدید ابلاغی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا طی روزهایی که از آغاز این طرح سپری شده، بسیار مناسب بوده است.

وی با بیان اینکه اعمال محدودیت‌های کرونایی در شرایط سخت اقتصادی کنونی تنها برای حفظ جان مردم است، اضافه کرد: مقابله و مواجهه با ویروس کرونا و مدیریت این بیماری جز با مشارکت و همراهی مردم و همکاری همه نهادها، اصناف، بازاریان و دستگاه‌های اجرایی امکان پذیر نبوده و نمی‌توان انتظار داشت بدون حضور همیشگی آنها بر این بحران پیروز شد.

استاندار آذربایجان‌غربی افزود: امیدواریم با تقویت همکاری‌ مردم و رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی به‌ویژه پرهیز از حضور در تجمع‌های خانوادگی هر چه زودتر شاهد قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا در جامعه باشیم.

شهریاری با بیان اینکه هم‌اینک در استان در ۱۰ شهر شرایط قرمز و در هفت شهرستان شرایط نارنجی حاکم است تاکید کرد: اجرای محدودیت‌های شرایط کرونا را در استان با جد دنبال می‌کنیم و از مردم انتظار داریم در اجرای آن با مسوولان همکاری کنند.

فرمانده انتظامی آذربایجان غربی هم در پیامی، از همراهی مردم برای جلوگیری از ترددهای بین شهری قدردانی کرده و گفته است که این رعایت شهروندان، نشانه همدلی مردم استان برای فائق آمدن بر این ویروس است.

سردار خرم نیا تاکید کرده که در روزهای نخست اجرای طرح محدودیت های کرونایی، شاهد کاهش چشمگیر تردد بین شهری در آذربایجان غربی بوده ایم.

فرماندار ارومیه هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از رعایت بیش از ۹۵ درصدی اصناف مرکز استان برای اجرای محدودیت های کرونایی خبر داد و گفت: این روند، بسیار مطلوب و شایسته قدردانی است.

علیرضا ملامحمدی زاده تصریح کرده که همراهی همه بخش ها در اجرای این محدودیت ها فوق العاده مطلوب بوده و امیدواری ها را برای کاهش شیوع بیماری کووید ۱۹ بیشتر کرده است.

وی البته از فعالیت ۵۰ تیم برای بازرسی در خصوص اجرای محدودیت ها در سطح شهر خبر داده است.

خبرهای رسیده از ۹ شهر دیگر آذربایجان غربی با وضعیت قرمزو هفت شهر با وضعیت نارنجی نیز همچنان از رعایت موارد تصریح شده در محدودیت ها حکایت دارد و فرمانداران همه این شهرستان ها، از اجرای محدودیت ها توسط مردم و اصناف اظهار رضایت کرده اند.

 با این اوصاف، انتظار می رود که شیوع بیماری کووید ۱۹ در آذربایجان غربی روز به روز کمتر شود؛ هرچند طبق گفته مسوولان و صاحب نظران حوزه بهداشتی نباید انتظار معجزه از این محدودیت ها داشت ولی همان کاهش بار روی دوش مراکز درمانی و کاهش تعداد بستری های بیمارستانی و فوتی های ناشی از کرونا، می تواند آبی بر روی آتش اضطراب و نگرانی مردم و خانواده ها باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها