افول دورهمی‌ها در چهارمین روز محدودیت‌های کرونایی

استان‌ها - ایرنا - امیدواری به کاهش مبتلایان به ویروس کرونا در چهارمین روز اعمال محدودیت های کرونایی در حالی فزونی یافته که خبرها از کاهش دورهمی های خانوادگی به عنوان عامل اصلی شیوع این ویروس و افزایش همکاری مردم در رعایت محدودیت ها حکایت دارد.

به گزارش ایرنا، در ماه های اخیر دورهمی‌های خانوادگی و بویژه آیین های ختم و عروسی به عامل اصلی شیوع ویروس کرونا در خانواده‌های ایرانی تبدیل شده بودند و به همین دلیل از اواسط آبان ماه موضوع ممنوعیت تردد شبانه در شهرها در دستور کار ستاد ملی  مبارزه با ویروس کرونا قرار گرفت.

هرچند منتقدان از همان روزهای ابتدایی سعی کردند با موضع گیری نسبت به این ممنوعیت، فلسفه اجرای آن را به چالش بکشند اما اکنون با تداوم اجرای آن و نیز افزودن محدودیت های جدید کرونایی در سراسر کشور، از برخی استان ها خبر می رسد که برگزاری این دورهمی ها و مراسم ها رو به کاهش نهاده و به دنبال آن پذیرش بیماران کرونایی نیز روند نزولی داشته است.

در چهارمین روز اجرای محدودیت های کرونایی و آنطور که مسئولان استانی برآورد کرده اند، روند همکاری مردم در اجرای محدودیت ها رو به بهبود است هرچند باید تا پایان اجرای طرح منتظر نتایج ملموس آن ماند.

نگاهی به شرایط استان های مختلف در اجرای محدودیت های کرونایی:

مازندران
مشاهدات عینی خبرنگاران ایرنا نشان می دهد که در چهارمین روز اجرای محدودیت های جدید مجموعه های مختلف به هماهنگی رسیده‌اند، مردم به جدی بودن اجرای طرح واقف شده اند به طوری که خیابان ها از صبح امروز به مراتب خلوت تر از روزهای گذشته است.
برخی واحدهای صنفی که تا پیش از این به رغم ممنوعیت فعالیتشان به صورت چراغ خاموش و با دور زدن مقررات سعی داشتند به کارشان ادامه دهند شناسایی شدند و امروز بندرت چنین مشاغلی فعالیت دارند.
در سطح عمومی هم طبق اعلام مسئولان رعایت محدودیت ها و پروتکل ها تا پایان وقت روز گذشته( سوم آذر) در شهرهای قرمز به بالای ۹۵ درصد رسید. در شهرهای نارنجی هم بین ۹۰ تا ۹۵ درصد ارزیابی شده است.
با توجه به این که سه شهرستان مازندران دارای وضعیت قرمز و ۱۹ شهرستان دیگر دارای وضعیت نارنجی است ، به نظر می رسد با این روند طی دو هفته اجرای طرح، وضعیتشان به سمت عادی شدن پیش برود.
طبق اعلام پلیس راه مازندران در  سه روز گذشته تنها ۷۰۵ دستگاه خودروی پلاک غیربومی که به رغم ممنوعیت وارد استان شدند ، جریمه شدند و حدود یکهزار و ۵۰۰ دستگاه هم پس از ورود به مبادی ورودی استان با تذکر ماموران ناجا به مبدا حرکتشان بازگشتند.
از امروز ستاد استانی کرونا بر سه مکان مشخص یعنی نانوایی ها ، جایگاه های عرضه سوخت و بانک ها تمرکز کرده است تا پروتکل ها بدرستی اجرایی شود.
در مورد دورهمی ها هم هشدارهای داده شده و محدودیت ها، اثرگذار بوده به طوری که در سه روز گذشته عملا تردد داخل شهری در شهرهای قرمز تا بیش از ۹۰ درصد کاهش داشته است.
ترددهای بین شهری هم پس از ساعت ۲۱ بندرت انجام می شده است. با توجه به این که تاکنون هیچ گزارشی از تنش در اجرای طرح در هیچ منطقه ای از مازندران دریافت نشده به نظر می رسد مردم هم همراهی مناسبی دارند و هم راضی هستند.قزوین
بررسی تعداد مبتلایان و فوتی های کرونا در یک هفته اخیر نشان می دهد که اگر چه در روز نخست آذرماه و همزمان با محدودیت های کرونایی ۲۴۴مبتلای جدید، ۸۴ بستری، ۱۴ فوتی در استان ثبت شده بود اما سوم آذرماه این رقم به ۱۹۵ مبتلای جدید، ۸۷ بستری، ۸ فوتی کاهش یافته است.
براساس اعلام جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان قزوین میزان رعایت محدودیت های کرونایی از سوی اصناف بالای ۹۵ درصد  و همچنین تردد خودروها از آزادراه های استان قزوین بین ۶۵ تا ۷۵ درصد کاهش یافته است.
اگرچه برگزاری مراسم ختم و عروسی از مدت ها پیش در استان قزوین ممنوع بود اما شهروندان اینگونه مجالس را در خانه برگزار می کردند که سبب بازداشت و پیگیری قضایی برگزارکنندگان شد اما با آغاز محدودیت های جدید گزارشی از برگزاری این گونه آیین ها اعلام نشده است.
در یک ارزیابی کلی اجرای محدودیت ها به کاهش حضور شهروندان قزوینی در اجتماع کمک کرده و این امیدواری را ایجاد کرده که موج کرونا در این استان فروکش کرده و قزوین بتواند پس از پایان محدودیت ها بعد از مدت ها از وضعیت قرمز خارج شود؛ البته وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در نانوایی ها، داروخانه ها و بانک ها آنچنان که باید مناسب نیست.

گلستان
هرچند نمی توان با قاطعیت از کاهش مبتلایان کرونایی در استان گلستان سخن به میان آورد اما در برخی شهرها این روند کاهشی آغاز شده اما در برخی شهرها هنوز مدار افزایشی است و از این رو می توان گفت هنوز استان به ثبات خاصی نرسیده است.
کارشناسان یکی از دلایل کاهشی شدن مبتلایان در برخی شهرها را اقدامات سلبی مراجع قضایی در برخورد با برگزار کنندگان مراسم های عروسی و عزا اعلام کرده اند.
در دور جدید اعمال محدودیت های کرونایی در استان گلستان جمعیت کمی در مراسم ختم حضور می یابد و اینگونه آیین ها با حضور بستگان نزدیک برگزار می شود اما در عین حال محدودیت تردد شبانه، دورهمی ها را تحت شعاع قرار داده است.

آذربایجان شرقی
اجرای طرح جامع محدودیت‌های کرونایی در آذربایجان شرقی با قوت ادامه دارد، و به گفته رئیس بیمارستان هزار تختخوابی تبریز به عنوان مرکز اصلی بستری بیماران کرونایی در استان، آمار ورودی بیماران این مرکز درمانی در ۲ روز گذشته پنج درصد کاهش یافته است.
البته مشاهدات خبرنگار ایرنا حاکی  از ازدحام جمعیت در مراکزی مانند میادین میوه و تره بار و شعبه های بانک ها و تامین اجتماعی همچنان وجود دارد.
مسوولان ارشد استان با اشاره به رعایت ۸۰ درصدی الزامات طرح جامع محدودیت های کرونایی بر لزوم پرهیز مردم از دورهمی های خانوادگی تاکید دارند.کرمانشاه
تعداد بستری ها ی هفته گذشته در استان ۹۷۰ نفر اعلام شده بود  رسیده در حالی که در هفته گذشته از مرز ۱۲۰۰ نفر هم گذشته بود.
با اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها، میزان تردد خودروها از ابتدای آذر ماه روزانه حدود ۳۰ درصد کاهش یافته و به گفته استاندار کرمانشاه ۷۰ درصد از اصناف همکاری خوبی داشتند و اقدام به تعطیلی محل کسب و کار خود کردند.
همچنین خبرها حاکی از آن است که با اجرای طرح جدید محدودیت ها، میزان مهمانی ها و دورهمی‌ها در استان کرمانشاه بشدت کاهش یافته است و اگر هم مواردی خلاف این صورت گیرد با عاملان آنها برخورد قانونی خواهد شد همچنان که در چند مورد تاکنون با برگزارکنندگان آیین های تجمعی برخورد قانونی صورت گرفته است.

همدان
براساس اعلام مقامات دانشگاه علوم پزشکی همدان، روند ابتلا بستری در بیمارستان و فوتی‌ها در استان با شیب بسیار کم کاهشی است؛ البته به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هنوز برای اظهارنظر رسمی و علمی در این خصوص زود است.
از سوی دیگر رعایت دستورالعمل ها و محدودیت های ابلاغی با گذشت سه روز از اجرای طرح و در چهارمین روز آن، نسبت به روز اول بسیار بهتر شده و به گفته مسئولان استان، روند اجرای دستورالعمل ها و اعمال محدودیت ها در سطح تمامی شهرستان های استان همدان بسیار چشمگیر و قابل توجه است.
البته هشدارها و اطلاع رسانی ها درباره نقش برگزاری مجالس، مهمانی و دورهمی در شیوع بیماری در استان اثرگذار بوده و شاهد کاهش محسوس این مجالس هستیم به طوری که در مجموع مسئولان استان روند اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند بیماری کرونا در استان را با توجه به همراهی و همکاری مطلوب مردم و همچنین نحوه موثر نظارت ها بسیار خوب و موفقیت آمیز می دانند.

کردستان
در چهارمین روز از اجرای طرح جامع محدودیت‎های کرونایی این استان همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد، فرمانداران شهرستان‌ها از همکاری ۹۰ تا ۹۵ درصدی اصناف مشمول محدودیت خبر می دهند و بیشتر مردم در بیرون از خانه‌ها از ماسک استفاده می کنند. 
با این وجود وضعیت در برخی خیابان های شهر سنندج (مرکز) متفاوت است به طوریکه رعایت این محدودیت‎ها در خیابان انقلاب (سیروس) از سوی برخی اصناف مشمول به درستی رعایت نمی شود و بازرسان صنعت، معدن و تجارت نیز به صورت روزانه در مغازه های این خیابان نظارت دارد و در روزهای گذشته به صورت ارشادی با مساله برخورد کرده اند.

زنجان
به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان شمار مبتلایان به کرونا در این استان روند ثابتی را طی می کند اما در عین حال رعایت مقررات در استان با بازرسی های انجام شده و پلمب ۲۵ واحد متخلف روبه بهبود است.
دورهمی ها نیز نسبت به روزهای قبل از اجرای طرح به طور چشمگیری کاهش یافته است ولی در  اجرای هر طرحی  برخی مقاومتها در خصوص رعایت مقررات وجود دارد که نیازمند مداخله بازرسان و دیگر عوامل انتظامی است.

چهارمحال و بختیاری
به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، با وجود اینکه کرونا در این استان در اوج شیوع قرار دارد اما طی روزهای اخیر به ثبات نسبی رسیده و روند افزایشی شیوع به طور موقت متوقف شده است.
اصناف و بازاریان در چهارمین روز از شیوع همچنان همراهی خوبی دارند و اگرچه برخی اصناف نظیر لوازم التحریر و آجیل فروشی ها که روزهای قبل تعطیل بودند امروز فعالیت خود را از سر گرفته اند؛ در مجموع بین ۸۵ تا ۹۰ درصد اصناف چهارمحال و بختیاری در اجرای محدودیت های آذرماه  همراهی داشته اند
ثبات نسبی شیوع کرونا نشانگر آنست که محدودیت‌ها تا حدی در مهار شیوع کرونا در این استان موثر بوده هرچند تأثیرگذاری این محدودیت ها نیازمند گذشت زمان بیشتری است؛ البته تردد شبانه در استان به میزان قابل توجهی کاهش یافته که این موضوع بی شک نشانگر کاهش دورهمی های شبانه است.کرمان
در استان کرمان محدودیت های کرونایی در حال اجراست و با قوت ادامه دارد؛ آنطور که مسئولان بهداشتی استان می گویند، آمار فوتی ها و مبتلایان کرونایی اندکی کاهش داشته است که نکته مهم و تاثیر گذار افزایش رعایت محدودیت ها و دستورالعمل های بهداشتی در بین مردم و اصناف و کاهش میزان ترددها است.
بررسی ها نشان می دهد میهمانی ها و دور همی ها هم کاهش یافته و اغلب در این نوع مجالس حضور پیدا نمی کنند.
به طور کلی مسئولان استان رعایت محدودیت‌ها را مناسب می دانند اما هنوز برخی بی نظمی ها در شیوه اجرا و بازرسی ضعیف در برخی مناطق وجود دارد.

فارس
با وجود رعایت  مقررات و محدودیت‌های کرونایی در شیراز و شهرستان های استان اما روند همه گیری کرونا در استان فارس همچنان افزایشی است؛ طی هفته جاری فارس سیاه ترین روزهای مرگ و میر را تجربه کرد و شمار جان باختگان بین ۳۵ تا ۴۰ نفر در نوسان بود. 
با این حال دورهمی های خانوادگی کمتر شده اما به صفر نرسیده است ولی مراسم ختم و عروسی بطور محسوس کاهش یافته و چند داماد نیز به دلیل برگزاری مراسم بازداشت شدند. 
گزارش میدانی خبرنگار ایرنا در شیراز نشان می دهد که محدودیت ها خوب و به جا است اما برخی شهروندان و اغلب صنوفی که تعطیل هستند به دلیل مسائل معیشتی نگرانی داشتند.


لرستان
بنا بر آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی لرستان تعداد مبتلایان، تست های مثبت کرونا از روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ مورد به ۲۰۰ تا ۳۰۰ رسیده است اما متوسط مرگ و میر همچنان ۱۰ تا ۱۵ نفر است.
رعایت محدودیت‌ها در بازار و اماکن عمومی مطلوب گزارش و اعلام شده ۹۵ درصد اصناف استان مصوبات تعطیلی و کاهش زمان فعالیت را رعایت می‌کنند در حالی که تا دو هفته گذشته به جز "چگنی" که وضعیت زرد داشت، بقیه شهرستانها قرمز بودند؛ اکنون تنها خرم آباد، بروجرد و سلسله در وضعیت قرمز کرونایی است و بقیه شهرستان‌ها - بجز چگنی- در وضعیت نارنجی قرار دارند.
از سوی دیگر باید گفت مراسم عروسی با جریمه های متعدد سالن های زیبایی، گلفروشی و گروه های موسیقی کم شده اما همچنان برقرار است؛ درباره مجالس ختم هم شاید برگزاری آنها در آرامستان‌ها کمرنگ شده باشد اما در منازل متاسفانه همچنان برقرار است.
در مجموع محدودیت‌های آذرماه به نحو مطلوبی اجرا می شود اما در مناطق روستایی چندان جدی گرفته نشده و مهمانی و مجالس تاحدودی برپاست.

مرکزی
ترددها و رعایت الزامات اعلام شده بنا بر اعلام فرماندار اراک در هسته مرکزی شهر بسیار مطلوب ارزیابی شده است و معاون سیاسی استاندار نیز همراهی شهروندان استان را مناسب توصیف کرده است.
محدودیت تردد در بازه زمانی ۲۱ شب تا ۴ بامداد سبب شده تا ترددها در استان نزدیک به صفر باشد و در عین حال در دیگر ساعات روز نیز حجم ترددها بسیار محدود شده است.
در خصوص رعایت شیوه نامه های ابلاغی این روزها، به گفته حسین بختیاری فرماندار اراک تعدادی از صنوف و کسبه متخلف که عمدتا در خارج از هسته مرکزی شهر استقرار دارند، با جریمه و مهروموم واحد خود مواجه شده اند.
همچنین تاکنون ۳۵۰ کارت تردد مجاز شبانه برای گروه های شغلی حساس در اراک صادر شده است.

آذربایجان غربی
در دو روز اخیر موارد ابتلا به ویروس کرونا در آذربایجان غربی تقریبا ثابت بوده و از روند افزایشی آن کاسته شده و تعداد بستری ها نیز کاهش خوبی داشته است.
رعایت محدودیت‌ها روز به روز در آذربایجان غربی بهتر می‌شود به طوری که در ساعت ۹ شب ترددها به صورت کامل کاهش داشته و بسیاری از مغازه ها که در برخی موارد تا یک بامداد باز بودند، اکنون تعطیل می شوند.
طبق بررسی خبرنگاران ایرنا، برگزاری دورهمی های خانوادگی نیز در استان رو به کاهش است و می توان گفت وضعیت رعایت محدودیت ها در آذربایجان غربی روز به روز بهتر می شود به طوری که امیدواری مردم هم با تداوم محدودیت ها و البته اخباری که از کاهش بستری ها وجود دارد، بیشتر شده است.

بوشهر
با اعمال برخی محدودیت هایی که از آبان ماه آغاز شد، اکنون شمار بستری های بخش کرونا در استان بوشهر به کمتر از ۱۵۰ نفر رسیده در حالی که پیش از اعمال این محدودیت ها  به ۳۰۰ نفر نیز رسیده بود.
بررسی ها حاکی از آن است که میزان رعایت محدودیت ها در محدوده شهر بوشهر بیش از ۹۰درصد بوده و طبق ارزیابی مسوولان شمار مهمانی ها و دورهمی ها در استان بوشهر بسیار کم شده است.
به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی نتایج اعمال محدودیت ها در این استان مثبت بوده است.

هرمزگان
معاون سیاسی استاندار هرمزگان از مشارکت ۹۸ درصدی اهالی این استان در اجرای طرح محدودیت هایی کرونایی خبر داده است؛ در این رابطه از ابتدای آذرماه یک هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو از مبادی ورودی هرمزگان برگشت داده شدند و ۵۱ خودرو نیز توسط ماموران انتظامی جریمه شدند.
اجرای طرح ممنوعیت تردد شبانه هم باعث کاهش شدید رفت و آمد و به تبع آن دورهمی در مناطق شهری شده است.

خراسان شمالی
هرچند دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی آمار دقیقی از بیماران کرونایی ارایه نداده است اما اطلاعات دریافتی  حکایت از کاهش تقریبی بیماران کرونایی دارد و ازدحام بیماران اورژانسی نسبت به هفته قبل روند کاهشی یافته است.
بررسی خبرنگار ایرنا در استان نشان می دهد که رعایت محدودیت‌ها در بازار مطلوب ارزیابی می شود اما برخی کسبه چراغ خاموش حرکت کرده و با کرکره نیمه باز به کسب و کار مشغولند؛ همچنین برگزاری دورهمی ها و مهمانی ها هم در استان کاهش محسوسی یافته است.
ارزیابی کلی نیز حاکی از رعایت مناسب محدودیت ها است اما ضعف در بعد نظارتی و بازرسی موجب شده که برخی همچنان به پروتکل ها بی توجه باشند.

یزد
شرایط در استان یزد از نظر ابتلا به کرونا کاهشی بوده اما فعلا سرعت آن کند است، رعایت محدودیت ها نیز بر اساس اعلام مسئولان استان حداکثری است و تخلفات در این زمینه اندک بوده است. 
در خصوص دورهمی‌ها و کاهش آن هرچند نمی توان موضوع را به صورت دقیق ارزیابی کرد و مسئولان استان نیز اظهار نظری نداشته اند اما با توجه به الگوی ابتلا در یزد که خانه به خانه عنوان می شود، کاهش بستری ها مبین رعایت ضوابط بهداشتی است.
همچنین استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی نیز روندی رو به افزایش دارد و از ۷۵ درصد فراتر رفته است.
گیلان
همراهی مردم  این استان با محدودیت‌های اعلامی به نسبت خوب ارزیابی می شود و در سه روز گذشته شهرهای مختلف از جمله رشت خلوت شده بود اما امروز در روز چهارم محدودیت ها، کمی ازدحام در شهر دیده می شود ضمن آنکه فعالیت های ساختمانی از سر گرفته شده و برخی کسبه مشمول محدودیت های گروه ۲ و ۳و ۴ مغازه های خود را باز کرده اند.
با این حال برگزاری میهمانی های بزرگ مثل مراسم عروسی و عزا تقریبا متوقف شده ضمن آنکه میهمانی های خانوادگی هم خیلی کاهش یافته اما هستند خانواده هایی که دورهمی هایی دارند .
با این وجود دیدگاه مسئولان نسبت به رعایت محدودیتها در استان مثبت است و معاون سیاسی استاندار هم اعلام کرد در صورت رعایت و همراهی خوب مردم می توان به مرور محدودیتها را در استان کاهش داد تا مردم به کار و زندگی خود برگردند.

اردبیل
با گذشت چهار روز از اعمال محدودیت ها، همچنان روند ابتلا و فوتی های کرونا در استان اردبیل رو به افزایش است اما مسئولان امیدوارند این روند در روزهای آینده سیر نزولی به خود بگیرد.
بررسی ها نشان می دهد که رعایت محدودیت های اعلامی در استان خوب بوده است و کسبه نسبت به تعطیلی مغازه های خود اقدام کرده اند و محدودیت تردد شبانه هم رعایت می شود و بر این اساس اجرای این طرح در اردبیل مثبت ارزیابی شده است.
برگزاری مهمانی ها، دورهمی ها و مراسم ترحیم نیز در استان کاهش محسوسی داشته اما کاملا برچیده نشده است.

ایلام
به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام، روند ابتلا به کرونا در ایلام کاهش یافته است زیرا هم نظارت‌ها شدت بیشتری یافته و هم اصناف و مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی همراهی کردند به طوری که در چند روز اخیر شاهد کاهش تردد در بازار و اماکن شلوغ هستیم.
کاهش برگزاری مراسم عزا و عروسی نیز از این قاعده مستثنا نیست اما برای کسب نتیجه نهایی باید تا پایان اجرای محدودیت ها صبر کرد.
از سوی دیگر پلیس ایلام از کاهش ۳۰ درصدی تردد خودروها در مبادی ورودی و خروجی استان خبر داده است و حتی میزان رعایت منع تردد غیرضروری در شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ۶۵ درصد برآورد شده است.


سمنان
روند ابتلا و فوتی های استان سمنان از ابتدای هفته جاری کاهش نیافته و به خصوص فوتی ها از پنج نفر در روز شنبه یکم آذر به ۱۴ نفر در سوم آذر افزایش یافته است.
روند رعایت محدودیت های اعلامی که از ابتدای طرح در استان وضعیت مطلوبی داشت روز به روز روند بهتری پیدا می کند؛ ارزیابی کلی رعایت بیش از ۹۰ درصدی محدودیت های اعلامی از سوی مردم است.
هرچند آمار دقیقی از کاهش مهمانی ها و مراسم ختم و عروسی در سمنان ارائه نشده است اما کاهش ترددها خصوصا در ساعت های شب می تواند دلیلی بر کاهش مجالس باشد.

سیستان و بلوچستان
وضعیت پنج شهرستان استان سیستان و بلوچستان قرمز اعلام شده در حالی که پیش از این سه شهرستان در وضعیت قرمز قرار داشتند و به دنبال آن تعداد مبتلایان و فوتی های کرونا در استان روند صعودی دارد.
کارشناسان یکی از دلایل این افزایش را برگزاری دورهمی ها و مراسم عزا و عروسی می دانند که تا پیش از اجرای محدودیت ها انجام می شد و اکنون اثر خود را در افزایش شمار مبتلایان نشان می دهد.
با این حال از زمان اجرای محدودیت های کرونایی از یکم آذر، رعایت بیش از ۸۰ درصدی پروتکلها و کاهش ۷۵ درصدی ترددها در استان گزارش شده است و مسئولان استانی روند همکاری اصناف و مردم را در اجرای این طرح رضایت بخش اعلام کردند.اصفهان
ارزیابی کلی از رعایت محدودیت های اعلامی در بخش اصناف استان اصفهان از رعایت حدود ۸۰ درصدی اصناف در مناطق قرمز و ۹۰ درصدی در مناطق نارنجی حکایت دارد؛ در ارتباط با محدودیت های تردد بر مبنای اعلام مسوولان پلیس راهنمایی و رانندگی و پلیس راه وضعیت مطلوب بوده است.
بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنان وضعیت در شهرستان‌های این استان بحرانی ارزیابی می شود به طوری که مجموع بیماران بستری در بیمارستان‌های استان به یک هزار و ۸۸۰ نفر رسیده که از این تعداد ۳۶۶ نفر وضعیت وخیم‌تری دارند و در بخش "آی سی یو" بستری هستند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =