جنبش آزادیبخش تیگرا به مبارزه علیه دولت مرکزی اتیوپی ادامه می‌دهد

تهران- ایرنا- در پی اعلام ضرب الاجل دولت فدرال اتیوپی و به محاصره درآمدن مرکز ایالت تیگرای، رهبر جبهه آزادیبخش تیگرای گفت، مردم این ایالت آماده اند کشته شوند ولی تسلیم نمی‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت فدرال اتیوپی یکشنبه گذشته ضمن اعلام محاصره شهر "مکله" مرکز ایالت تیگرای ، با تعیین ضرب الاجل، ۷۲ ساعت به نیروهای جبهه آزادیبخش تیگرای برای تسلیم شدن فرصت داد.

"ردوان حسین" سخنگوی دولت فدرال اتیوپی اعلام کرد ، نیروهای ارتش این کشور هم اکنون در ۵۰ کیلومتری شهر مکله مستقر شده اند و همه چیز برای حمله نهایی آماده است.

"ابی احمد" نخست وزیر اتیوپی به نیروهای جبهه آزادیبخش تیگرای تا روز چهارشنبه فرصت داده است تا سلاح های خود را زمین بگذارند ، در غیر این صورت ارتش اتیوپی شهر مکله را به تصرف خود درخواهد آورد.

از سوی دیگر "دبرتسیون جیبرمایگل" رهبر جبهه آزادیبخش تیگرای گفت، ضرب الاجل ۷۲ ساعته نخست وزیر اتیوپی با هدف خرید زمان و پنهان کردن ضعف ارتش اتیوپی صورت گرفته است.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: نخست وزیر اتیوپی قادر به درک ما نیست. ما افرادی پایبند به اصول هستیم و برای دفاع از سرزمین خود آماده ایم که کشته شویم.

"مکله" مرکز ایالت تیگرای با پانصد هزار نفر جمعیت در ۹۰۰ کیلومتری شمال اتیوپی قرار دارد.

به گفته کارشناسان ، حمله نیروهای فدرال اتیوپی برای تصرف "مکله" می تواند یک فاجعه انسانی بوجود آورد.

درگیری نیروهای فدرال اتیوپی با  ایالت تیگرای سه هفته پیش آغاز شد و براثر این جنگ تا کنون صدها تن از دو طرف کشته و بیش از سی هزار تن آواره شده اند.

جبهه آزادیبخش تیگرای به خاطر سالها درگیری و نبرد در مرز با اریتره دارای امکانات نظامی و تجربه جنگی است. گفته می‌شود این گروه حدود ۲۵۰ هزار نیروی نظامی و شبه نظامی در اختیار دارد .

میانجیگری نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا برای حل و فصل این مساله نیز از سوی هیچیک از دو طرف پذیرفته نشده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

سرخط اخبار جهان