ابتکار: شکاف بین نسلی به مساله اعتیاد دامن زده است

تهران - ایرنا - معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده خانواده با تاکید بر اینکه شکاف بین نسلی در مساله اعتیاد مورد توجه است، گفت: از دلایل ایجاد این شکاف، نبود گفت وگو بین اعضای خانواده است که باعث شده خانواده کارکرد پیشگیری و الگوپروری خود را از دست بدهد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، معصومه ابتکار در مراسم امضای تفاهم نامه اجرایی «یاریگران زنان با رویکرد کاهش تقاضا مواد مخدر» میان معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و ستاد مبارزه با مواد مخدر، با بیان اینکه نقش زنان و محوریت خانواده با طرح یاریگران زندگی بسیار مهم است، افزود: تفاهم نامه مشترکی که با ستاد مبارزه با مواد مخدر امضا کردیم کاملا هدفمند بوده و عملیاتی شده است؛ امیدواریم بتوانیم نتایج این تفاهم نامه‌ها را نمایش دهیم.

ابتکار با تاکید بر اینکه محوریت خانواده در بحث پیشگیری و اصلاح سبک زندگی در راس کار ما قرار گرفته است، توضیح داد: چرا که شکل گیری رفتارها در خانواده آغاز می شود و اگر خانواده مهارت‌های لازم را بلد باشد از بسیاری از آسیب‌ها پیشگیری می‌شود.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: زنان و مادران تاثیرگذاری بیشتر در این فرایند می توانند داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه طرح گفت وگوی ملی خانواده که سه سال است در ۶۴ شهر کشور اجرایی شده است، افزود: در این طرح به موضوع خانواده و زاویه دید خانواده بیشتر پرداخته شده است و برای اینکه خانواده مستحکمی داشته باشیم باید ارتباط خوبی بین اعضا باشد.

ابتکار یادآور شد: خانواده نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا با چالش نبود گفتگو بین اعضای خانواده روبه رو است، موضوعی که باعث شده خانواده کارکرد پیشگیری و ... را از دست بدهد و به دنبال آن آسیب‌های زیادی پیش روی داشته باشد.

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاکید کرد: مطالعات نشان می‌دهد یکی از رویکردهایی که به انسجام خانواده در شرایط بحرانی فعلی می تواند کمک کند مساله تقویت مهارت‌های ارتباطی و خانواده است.

وی با بیان اینکه شکاف‌های نسلی در مساله اعتیاد مورد توجه است، ادامه داد: معاونت زنان در این زمینه تجربه‌های خوبی دارد از جمله تاب آوری اجتماعی که از هدف‌های اجتماعی است. همچنین توجه دولت با موضوع پیشگیری از آسیب‌ها به خصوص بحث اعتیاد توجه درخوری بوده است و نیازمند تغییر شرایط کلان اجتماعی است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به اینکه در شرایط جنگ اقتصادی تمام عیار قرار داریم، خاطرنشان کرد: اخبار نادرست و اطلاعات غلط در جهت ناامیدی مردم اطلاع رسانی می‌شود و شرایط کرونا هم در کنار این‌ها قرار گرفته است که این شرایط زمینه بروز معضلات خواهد بود.

وی تاکید کرد: اگر برنامه‌ای برای توان افزایی و ارتقای سطح فردی و خانوادگی نداشته باشیم شرایط نامساعدی ایجاد می‌شود.

۵ درصد معتادان کشور زنان هستند

اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در مراسم امضای تفاهم نامه اجرایی یاریگران زنان با رویکرد کاهش تقاضا مواد مخدر، گفت: رهبر معظم انقلاب به موضوع اعتیاد تاکید داشتند همچنین رییس جمهوری بر موضوع طرح یاریگران زندگی و ساماندهی معتادان متجاهر به ویژه زنان تاکید داشته اند.

مومنی با بیان اینکه ۵.۴ درصد معتادان کشور بانوان هستند، تصریح کرد: عدد کمی است هرچند اعتیاد یک نفر هم در بین بانوان زیاد است.

وی با اشاره به اینکه تجارت سیاه مواد مخدر یکی از تجارت‌های بزرگ دنیاست، گفت: هر از چندگاهی شگردهای جدیدی توسط قاچاقچیان برای افزایش مخاطبان استفاده می‌شود به عنوان نمونه با شیوع کرونا به تبلیغ تاثیر مواد مخدر برای پیشگیری از کرونا پرداختند در حالیکه تمام این حرف‌ها کذب محض است.

مومنی ادامه داد: از دیگر اقدامات قاچاقچیان این است که، اقشاری از جمعیت را مورد هدف قرار میدهند تا مشتریان بیشتری جذب کنند، یکی از این اقشار زنان است و در دو دهه اخیر بر روی افزایش آمار ابتلای زنان به اعتیاد کار کردند و این جامعه را مورد هدف قرار دادند هرچند که تا حدی هم موفق شدند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر براساس آخرین شیوع شناسی در حوزه اعتیاد، گفت: در کل دنیا ۳۰ درصد مصرف کنندگان مواد مخدر زنان هستند؛ آمریکای لاتین ۳۰ درصد، برخی کشورهای اروپایی ۴۰درصد و در آسیا ۱۵ درصد زنان معتاد هستند.

وی با تاکید بر اینکه در مکزیک بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶، ۱۵۷ درصد رشد ابتلای زنان به اعتیاد بوده است، گفت: از جمعیت ۱۴ میلیونی زنان در افغانستان، یک میلیون نفر معتاد هستند که در دهه اخیر هم ۳ برابر شده است و بخش وسیعی از جامعه زنان را مورد هدف قاچاقچیان قرار گرفته اند.

مومنی تصریح کرد: فریب‌های فرهنگی و ترویج باورهای غلط مبنی بر مصرف مواد برای کاهش وزن، آرامش، مقابله با مشکلات روحی و... دلایل ابتلا و گرایش زنان به اعتیاد است. پشت این تبلیغات قاچاقچیان مواد مخدر است. جمهوری اسلامی در این حوزه اقدامات ارزنده‌ای انجام داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

سرخط اخبار جامعه