۴ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۳۰
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 84121604
۰ نفر

برچسب‌ها

چین ماموریت خود را به ماه آغاز کرد

تهران- ایرنا- چین اولین ماموریت خود را به ماه برای بازگرداندان نمونه‌های خاک این قمر به زمین آغاز کرد.

به گزارش روزنامه دیلی میل،راکت «لانگ مارچ ۵» که حامل فضاپیمای بدون سرنشین «چانگ ئه ۵» است، حدود ساعت ۳:۳۵ دقیقه بعد از ظهر دوشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی از مرکز پرتاب فضایی «ونچانگ» در استان «هاینان» به فضا پرتاب شد. این ماموریت، پیشرفت بزرگی در برنامه فضایی چین محسوب می شود. 

این اولین تلاش یک کشور پس از چهار دهه برای بازگرداندن نمونه های خاک قمر طبیعی زمین به این سیاره خاکی است.

قرار است کاوشگر «چانگ ئه ۵» یک فرودگر روی ماه پیاده کند تا در سطح آن به حفاری بپردازد و نمونه هایی از خاک و سنگ را جمع آوری و به یک صعود کننده منتقل کند. سپس این صعود کننده به یک مدول در حال چرخش برمی گردد که در آن نمونه ها در یک کپسول برای بازگشت به زمین قرار داده می شود - این ماموریت ها برای ۲۳ روز برنامه ریزی شده است.

این اولین بار در چهار دهه گذشته است که کشوری به دنبال آوردن سنگ و آوار از کره ماه به زمین است.

هدف کاوشگر «چانگ ئه-۵»، که به نام الهه ماه باستانی چینی نام گذاری شده است، بازگرداندن ۲ کیلوگرم (۴/۱ پوند) از نمونه سنگ های کره ماه از یک منطقه بازدید نشده در یک دشت بزرگ گدازه معروف «اقیانوس توفان ها» است.

 کاوشگر «چانگ ئه ۵» پس از پرتاب، سفر  حدود ۸۰۰ هزار کیلومتری را آغاز می کند و با فرود بر سطح کره ماه، نمونه های خاک کره ماه را جمع آوری می کند و به زمین بازمی گرداند.  

متخصصان درباره اهمیت تحقیق روی خاک کره ماه می گویند بررسی نمونه های خاک کره ماه که توسط این کاوشگر جمع آوری می شود، برای آشنایی با تاریخ خاک کره ماه و حتی فعالیت های خورشید کمک زیادی خواهد کرد.  

اگر چین در این ماموریت موفق شود، این موفقیت در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد. بشر از سال ۱۹۷۶ که اتحاد جماهیر شوروی سابق در ماموریت رباتیک خود به ماه (Luna ۲۴ ) مقداری از خاک کره ماه را به زمین منتقل کرد، تاکنون هیچ ماده ای را از ماه به زمین منتقل نکرده است.  

به دنبال ماموریت  «چانگ ئه-۵» برای بازگرداندن نمونه خاک ماه به زمین، ماموریت «چانگ ئه-۶» برای بازگرداندن نمونه خاک از قطب جنوب ماه در سال ۲۰۲۴ انجام می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش