شمار بستری‌های کرونا در بوشهر کاهش یافت

بوشهر- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با اعمال برخی محدودیت‌های آبان ماه از جمله کاهش ساعت کار بازاریان و کنترل انجام شده در زمان حاضر شمار بستری‌های بخش کرونا در این استان به ۱۴۹ نفر کاهش یافت.

دکتر سعید کشمیری روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: برای نخستین بار درچهار ماه گذشته است که شمار بستری‌های بخش‌ کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر به کمتر از ۱۵۰ نفر رسیده و این به معنی نتیجه بخش بودن اعمال محدودیت‌ها است.

وی بیان کرد: این درحالی است که شمار بستری‌های بخش‌ کرونا بیمارستان‌های استان بوشهر تا پیش از اعمال محدودیت‌های آبان ماه حتی به ۳۰۰ نفر نیز رسیده بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: هرچند کادر درمان نهایت تلاش خود را انجام می‌دهند ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد تنها راه پیشگیری از ویروس کرونا مبتلا نشدن به آن و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

کشمیری اضافه کرد: کل موارد مثبت از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان بوشهر تاکنون ۱۶هزار و ۶۴۹ نفر بوده‌است که از این شمار ۷۹۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به اینکه ۶۰ درصد کسانی که ویروس کرونا را منتقل می‌کنند هیچ علامتی ندارند و تنها ۴۰ درصد دارای علامت هستند به همین دلیل باید با توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی از انتقال بیماری از سوی افراد بدون علامت پیشگیری کرد.

 وی در باره اعمال محدودیت‌ها اضافه کرد: کاهش ساعت کار بازار تا ساعت ۲۰ و برخی محدودیت‌های دیگر در آبان ماه باعث کاهش روند ابتلا و بستری شد که این نشان می‌دهد با رعایت موارد بهداشتی امکان پیشگیری از بروز بیماری و مقابله با ویروس کرونا وجود دارد.

کشمیری تاکید کرد: انتظار می‌رود با اعمال محدودیت‌های شدیدتر ۲ هفته‌ای که از اول آذرماه آغاز شده با همکاری مردم نتیجه مثبت آن را در روند کاهشی ابتلا و بستری‌ها شاهد باشیم.

وی ادامه داد: در این شرایط جا به جایی جمعیت مهمترین عامل انتقال بیماری به شمار می‌رود به همین دلیل مردم باید از حضور در تجمع‌ها بپرهیزند و در خانه‌های خود بمانند و به این وسیله از جان خود و عزایزانشان محافظت کنند.

کشمیری اظهار کرد: مهمترین کار بعد از پایان محدودیت‌ها، حفظ دستاوردهای ناشی از این اقدام است که این امر تنها با همکاری مردم امکان پذیر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: نباید پس از پایان محدودیت‌ها با ساده انگاری ویروس کرونا، اتفاق تابستان و طغیان ناگهانی آن تکرار شود زیرا تجربه نشان داده هرگونه سهل انگاری نسبت به بیماری کووید ۱۹ امکان شعله ور شدن آن را به دنبال خواهد داشت.

وی یادآور شد: کاهش جمعیت بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان ناشی از تلاش و زحمت کادر بهداشت و درمان و حتی بازاریان است که از کسب رزق و روزی خود دست کشیده و برای حفظ جان مردم درخانه‌های خود ماندند، پس با بی احتیاطی اجازه ندهیم این دستاورد مهم براحتی از بین برود.

کشمیری گفت: از اکنون باید پذیرفت همانطور که امسال عید نوروز، تجمع مربوط به شب‌های قدر، محرم و صفر، روز قدس، حج، عید فطر و خیلی از مراسم دیگر برگزار نشد، به طور یقین شب یلدا هم نخواهیم داشت.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر با اشاره به اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی گفت: اجرای طرح مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ به شیوه محله و خانواده محور برای کنترل و مدیریت بیماری کرونا بسیار کمک‌کننده است.

کشمیری افزود: هدف از این طرح‌ تشدید نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی و اعمال قانون، تست گسترده هدفمند و هوشمند در استان بوشهر، قرنطینه افراد مبتلا و رهگیری آنان در جامعه، آموزش، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی است.

وی یادآور شد: حفاظت از گروه‌های آسیب‌پذیر سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای‌، ایجاد محدودیت هدفمند، تقویت فرآیند درمان سرپایی، کاهش حداکثری موارد بستری و قرنطینه افراد از دیگر هدف‌های طرح شهید سلیمانی است.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر گفت: طرح شهید سلیمانی شامل چهار مرحله تقسیم‌بندی شهر، تشکیل گروه برای هر محله، تجهیز گروه‌ها و ارتباط بین بیماران و گروه‌ها است در همین ارتباط هر شهر را به ۱۰ قسمت تقسیم کرده و گروه‌هایی برای حمایت از بیماران مشخص شده تا فرد بیمار و اطرافیان آنها موردحمایت قرار گیرند.

      

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها