زمین‌های بلاتکلیف شهرک‌های صنعتی بدون چشم‌پوشی خلع‌ید می‌شود

تهران- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران با اشاره به اینکه سه هزار و ۱۱۶ قطعه زمین بلاتکلیف در داخل شهرک‌های صنعتی استان تهران شناسایی شده است، اضافه کرد: در خلع ید این زمین‌ها هیچگونه چشم‌پوشی نخواهد شد.

حشمت‌الله عسگری روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این زمین‌ها برای ایجاد و راه‌اندازی واحدهای تولیدی در طول سالیان گذشته به متقاضیان واگذار شده است و امسال باید تکلیف این ۳۰۰ قطعه مشخص شود. 

وی تاکید کرد: هدف از واگذاری این زمین‌ها رونق اشتغال بوده اما متاسفانه متقاضیان تاکنون نسبت به تحقق اهداف مورد نظر اقدامی نکرده‌اند که باید در اسرع وقت خلع‌ید شود.

«عسگری» از دستگاه‌های اجرایی ذیربط نیز خواست با همکاری دستگاه قضایی ضمن تعیین‌تکلیف این اراضی، آنها را به افرادی که دارای اهلیت جهت ایجاد و راه‌اندازی واحدهای تولیدی هستند، واگذار کنند.

استان تهران ۱۸ شهرک و ناحیه صنعتی دارد که ۹ هزار و ۷۷۰ هکتار از زمین‌های آن از سند برخوردار است، هفت هزار و ۲۸۳ هکتار از این اراضی در مرحله عملیاتی است و چهار هزار و ۸۵۲ هکتار جدید برای واگذاری آماده‌سازی می‌شود.

پیش از این در نشست بررسی وضعیت فعال سازی زمین های صنعتی در شهرک های صنعتی استان تهران، مصوب شد تا این اراضی از آن دسته از سرمایه گذارانی که تاکنون اقدامی برای راه اندازی واحد صنعتی انجام نداده اند و ملک مورد نظر را بدون استفاده رها کرده اند، خلع ید شود.

بازگشت ۱۲۹ واحد تولیدی به چرخه فعالیت

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران گفت: ۹۹۳ واحد تولیدی تعطیل و راکد در سطح استان تهران شناسایی شده که تاکنون تعداد ۱۲۹ واحد از آنها به چرخه تولید بازگشته است.

وی افزود: این میزان فراتر از برنامه‌های پیش‌بینی شده وزارت صنعت، معدن و تجارت که ۱۲۵ مورد  برای  سال ۱۳۹۹ بود، به شمار می‌آید.

عسگری اعلام کرد: طی سال جاری حتی یک واحد تولیدی هم تعطیل نشده است و با عزم جدی و تلاش جهادی همه دست‌اندرکاران تولید می‌توان زمینه جهش تولید و ایجاد اشتغال بیشتر را در سطح استان فراهم ساخت.

۲۵ واحد تملیک‌شده واگذار شده است

این مقام مسئول اظهار داشت: بانک‌ها در تعیین تکلیف واحدهای تملیک شده همراهی خوبی دارد و طی هشت ماه گذشته بیش از ۲۵ واحد تملیک شده واگذار شده است.

عسگری ادامه داد: طی سال «جهش تولید» احیا و واگذاری واحدهای تولیدی تملیک شده توسط بانک‌ها اقدام مهمی در راستای ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید و اشتغال است که باید شتاب بیشتری پیدا کند.

وی با اشاره به تعیین‌تکلیف ۲۵ واحد از ۱۸۰ واحد تملیک شده استان توسط بانک‌ها در سال جاری، از همه بانک‌های عامل خواست گزارش‌های خود را در این راستا به صورت مستمر به استانداری اعلام کنند و اسامی بانک‌هایی که در این زمینه بی‌توجه باشند، اعلام خواهند شد.

استان تهران بالغ بر ۱۴ هزار واحد تولیدی و صنعتی دارد که در مجموع بیش از یک میلیون نفر در این بنگاه‌های اقتصادی مشغول به کار هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها