ارزش سهام عدالت در خراسان رضوی ۳۵۰ هزار میلیارد ریال است

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی ارزش سهام عدالت سهامدارانی را که روش غیرمستقیم برای مدیریت سهام خود برگزیده و آن را به شرکت سرمایه گذاری استانی واگذار کرده‌اند ۳۵۰ هزار میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: این میزان سهام متعلق به اقشار محروم و ضعیف جامعه است.

علی رسولیان دوشنبه شب در نشست مدیران بخش‌های مختلف مدیریت سهام عدالت در خراسان رضوی افزود: قرار است اعضای هیات مدیره مجمع شرکت سرمایه گذاری استان از بین سهامدارانی انتخاب شود که روش غیرمستقیم مدیریت سهام خود را برگزیده‌اند.

وی ادامه داد: تعداد افرادی که روش غیرمستقیم مدیریت سهام خود را برگزیده‌اند، زیاد و پراکندگی آن بسیار است لذا تصمیم گیری برای نحوه انتخاب اعضای دارای صلاحیت لازم برای هیات مدیره مجمع شرکت سرمایه گذاری خراسان رضوی از حساسیت بسیار برخوردار است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: اختیار بسیاری از تصمیمات در خصوص نحوه برگزاری انتخابات برای اعضای هیات مدیره این مجمع در دست استان نیست و فقط می‌توان پیشنهاداتی برای برگزاری بهتر این انتخابات به تهران ارسال کرد.

وی افزود: برای اطلاع رسانی نسبت به ثبت نام سهامداران در سامانه سجام باید از طریق نهادهایی مانند آموزش و پرورش، بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، فرمانداران و دهیاران بهره گرفت تا به شیوه‌های خود این اطلاع رسانی را انجام و جامعه مخاطب خود را نسبت به این موضوع مطلع کنند.

رسولیان ادامه داد: باید یک برنامه تلویزیونی نیز در خصوص لزوم ثبت نام سهامدارانی که روش غیرمستقیم برای مدیریت سهام عدالت خود برگزیده‌اند تهیه و از طریق شبکه استانی صدا و سیما پخش شود.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: ۶ ماه از اجرای سیاستهای آزادسازی سهام عدالت می‌گذرد و سه میلیون و ۹۸۴ هزار نفر در این استان از سهام عدالت برخوردار هستند و همین افراد می‌توانند برای فعالیتهای اقتصادی استان بر مبنای سهامی که در اختیار دارند، برنامه ریزی کنند.

حسین امیررحیمی افزود: از مجموع این افراد ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر روش غیرمستقیم مدیریت سهام خود را انتخاب کرده‌اند که ۱۱ درصد از این تعداد و معادل ۳۰۰ هزار نفر در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت شده‌اند.

وی ادامه داد: میزان سهامداران عدالت خراسان رضوی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند، از متوسط کشوری بیشتر است بطوریکه این تعداد در کشور ۶۰ درصد ولی در این استان ۶۸ درصد است.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی گفت: وزارت دارایی و سایر نهادهای ذیربط ساز و کاری تنظیم کرده‌اند که براساس اساسنامه شرکت هلدینگ سهام عدالت یا شرکت سرمایه‌گذاری استانی، یک مجمع از بین افرادی که روش غیرمستقیم برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده‌اند، تشکیل و اعضای هیات مدیره آن براساس رای گیری الکترونیکی انتخاب شوند.

وی افزود: باید شرایطی فراهم شود تا با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی گسترده، همه افرادی که تمایل به حضور در هیات مدیره دارند، وارد سامانه سجام شده و ثبت نام کنند تا بتوان از بین افراد متعهد، متخصص و آشنا با بورس و دارای اطلاعات مالی و تجربه بنگاه‌داری، اعضای هیات مدیره مجمع را انتخاب کرد.

امیررحیمی ادامه داد: برای تحقق این مهم خواهان مشارکت ادارات مختلف مانند آموزش و پرورش، امور مالیاتی و کار و رفاه اجتماعی هستیم.

مدیر شرکت سرمایه گذاری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در آیین نامه سازمان بورس و اوراق بهادار ۲ روش مدیریت سهام برای سهامداران عدالت پیش بینی شده که شامل روشهای مستقیم و غیرمستقیم است، در روش مستقیم مالکیت و مدیریت هر سهم برعهده خود فرد است و می‌تواند سهامش را واگذار کند اما در روش غیرمستقیم باید فرد مدیریت سهام خود را به شرکت سرمایه گذاری در هر استان واگذار کند و سودش را از این شرکت دریافت نماید.

علی اصغر صراف افزود: براساس اساسنامه شرکت سرمایه‌گذاری افراد واجد شرایط برای عضویت در هیات مدیره مجمع این شرکت باید علاوه بر اینکه روش غیرمستقیم مدیریت سهام خود را انتخاب کرده باشند، بصیر، آگاه، دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های مرتبط، متعهد و متخصص باشند.

وی ادامه داد: شرکت سرمایه‌گذاری تمامی دستورالعملها و بخشنامه‌ها را در سایت خود قرار داده و کسانی که متقاضی عضویت در هیات مدیره این شرکت هستند نباید شاغل در نهادهای دولتی باشند بنابراین می‌توانند از بین بازنشستگان، استادان دانشگاه یا مدیران اسبق ادارات که با بورس آشنایی داشته باشند انتخاب شوند تا برای سهام ارزش آفرینی کنند.

مدیر شرکت سرمایه گذاری خراسان رضوی گفت: شرکتهای سرمایه‌گذاری نیز مجاز هستند از محل سود سهام عدالت در طرحهای عمرانی خراسان رضوی با مشارکت استانداری سرمایه گذاری کنند.

وی افزود: یکی از شروط شرکت در انتخابات هیات مدیره مجمع این شرکت، ثبت نام در سامانه سجام و تایید صلاحیت افراد از طریق این سامانه است اما بیش از ۷۰ درصد از سهامداران عدالت در خراسان رضوی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته و روستاها هستند که برای ثبت نام در سجام یا باید به دفتر پیشخوان دولت مراجعه کنند یا خود از طریق اینترنت وارد سامانه شده، اطلاعات هویتی خود را ارایه دهند و برای شرکت در انتخابات نامزد شوند.

صراف ادامه داد: تاکنون فقط ۱۷ نفر از خراسان رضوی برای حضور در انتخابات اعضای هیات مدیره مجمع شرکت سرمایه گذاری استان نامزد شده‌اند لذا باید شرایطی فراهم کرد که افراد بیشتری در سامانه سجام ثبت نام کنند و همه بتوانند رای دهند.

وی گفت: زمان ثبت نام برای عضویت در هیات مدیره مجمع ۲ بار تمدید شده و تا بهمن ماه فرصت ثبت نام برای متقاضیان وجود دارد و اکنون بزرگترین مشکل برای برگزاری انتخابات چگونگی جلب مشارکت سهامداران خراسان رضوی در این انتخابات، ثبت نام آنان در سامانه سجام و به حدنصاب رساندن افراد متقاضی شرکت در این انتخابات (۳۰ نفر) براساس چارچوب وزارت امور اقتصادی و دارایی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha