اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی نیازمند اختیارات بیشتری است

مشهد- ایرنا- رییس هیات مدیره شبکه جامع دانشگاهای استان خراسان رضوی گفت: اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی در کنار دیگر طرح‌های کلان، نیازمند واگذاری اختیارات بیشتری به دانشگاه‌های مادر و معین است.

دکتر محمد کافی روز دوشنبه در نشست روسای دانشگاه های معین که به صورت مجازی برگزار شد افزود: برخی موسسات آموزش عالی به مصوبات وزارت علوم توجه نمی‌کنند و همچنان دنبال توسعه کمی براساس مطالبات منطقه ای خود هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از موسسات آموزش عالی بر خلاف مصوبه های وزارت علوم در این استان گسترش یافته‌اند و به همین دلیل باید برای اجرای طرح‌های کلان این وزارتخانه از جمله ساماندهی آموزش عالی ابتدا جای پای خود را محکم کنیم و سپس برای اجرای آن طرح‌ها تصمیمات لازم گرفته شود.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: به همین دلیل لازم است برای جلوگیری از توسعه افسارگسیخته برخی مراکز آموزش عالی اختیارات لازم به دانشگاه‌های مادر داده شود و نباید صرفا دنبال ابلاغ وظایف و مأموریت‌های دیگر به دانشگاه‌های بزرگ در این زمینه بود. 

وی افزود: برای اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی باید بین دولت، مجلس و سایر ساختارها هماهنگی انجام شود تا این فرصت از بین نرود.  

کافی ادامه داد: این طرح باید به طور دقیق و خوب اجرا شود و اجرای آن نیازمند حمایت است. در گذشته برای اجرای این طرح اختیاراتی به روسای دانشگاه ها سپرده شده بود ولی به دلیل برخی فشارها این اختیارها پس گرفته شد.

وی گفت: شبکه جامع دانشگاه‌های استان خراسان رضوی حدود چهار سال پیش با حضور مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شد.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد افزود: بعد از شکل گیری این شبکه آن را در وزارت کشور به ثبت رساندیم که با حمایت سایر نهادها و دانشگاه‌های این استان انجام شد تا نقش آفرینی دانشگاه‌ها در توسعه استان افزایش یابد.  

وی ادامه داد: پس از تشکیل شبکه جامع دانشگاه‌های استان خراسان رضوی و  با کسب اجازه از قوه قضاییه مجوز شورای حل اختلاف برای دانشگاه‌های این استان دریافت شد ولی مراکز تحت مدیریت وزارت علوم در این استان به مصوبات وزارتخانه در باره این شورا توجه نداشته و توسعه کمّی خود را بدون توجه به کیفیت انجام می دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها