نارضایتی توتون کاران گلستان از انحصار شرکت دخانیات و نرخ‌های تحمیلی

گرگان - ایرنا - توتون کاران گلستان از رویکرد شرکت دخانیات استان در خرید محصول تولیدی خود و آنچه که آن را "قیمت گذاری ناعادلانه" می نامند؛ ناراضی هستند.

به گفته کشاورزان گلستان خرید انحصاری توتون توسط شرکت دخانیات باعث شده است هر ساله توتون کاران استان با قیمت گذاری ناعادلانه و پرداخت دیرهنگام مطالبات خود سهم کمی از دست رنجشان ببرند.
یکی از توتون کاران منطقه مینودشت در شرق گلستان می گوید: عیارسنجی غیرواقعی محصول و نرخ گذاری دلخواه از سوی کارشناسان شرکت دخانیات استان از عمده ترین گلایه های کشاورزان است.
وی که خود را حاج صادق معرفی کرد، به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: انحصاری بودن خرید توتون باعث شده است کشاورزان گلستان چاره‌ای جز تمکین به خواسته های کارشناسان شرکت دخانیات استان نداشته باشند.
وی گفت: امسال قیمت هر کیلوگرم برگ توتون خشک از ۴۰ تا ۴۸۰ هزار ریال تعیین شد ولی عمده قیمت گذاری بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار ریال حتی برای ارقام مرغوب است.

به گفته حاج صادق؛ شرکت دخانیات گلستان هیچ حمایتی از کشاورز ندارد بطوریکه از سم و کود تا سوخت انبارهای خشک کن و نخی که با آن باید برگ‌های توتون را ریسه کرد؛ توسط کشاورز و در بازار آزاد تهیه و خریداری می شود.
همچنین ایوب فرامرزی از دیگر کشاورزان گلستان به خبرنگار ایرنا گفت: پس از ۱۸ سال کاشت توتون تصمیم دارم به کشت دیگر محصولات روی آورم چراکه نه تنها هیچ حمایتی از توتون کار نمی شود بلکه با مشکلات زیادی بویژه نگاه بالا به پایین شرکت دخانیات گلستان مواجهیم.

وی با بیان اینکه توتون گلستان کیفیت بالایی دارد خواستار رقابتی شدن خرید محصول و شکسته شدن انحصار شرکت دخانیات شد.

شمار دیگری از توتون‌کاران گلستان نیز در گفتگو با خبرنگار ایرنا ضمن بیان اظهارات مشابه از پرداخت دیرهنگام مطالباتشان از سوی شرکت دخانیات استان گلایه داشتند.

تلاش چند روزه و تماس‌های مکرر خبرنگار ایرنا برای شنیدن پاسخ سید محمد حمیدی مدیر شرکت دخانیات گلستان در خصوص مشکلات توتون کاران استان بدلیل تمایل نداشتن وی برای مصاحبه بی نتیجه ماند.

کشت توتون در استان گلستان به صورت دیم در زمین های شیبدار دامنه رشته کوه های البرز شرقی که اقلیم مناسبی دارد انجام می شود و یکی از مرغوب ترین ارقام این محصول به نام "باسما" در همین منطقه برداشت می شود.

هرچند شرکت دخانیات گلستان تاکنون اطلاعاتی از کارکرد خود و تعداد توتون کاران استان منتشر نکرده است اما آمار غیررسمی حاکیست امسال ۱۹۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این خطه شمالی به کشت توتون اختصاص یافت و پیش بینی می شود دست کم ۲۹۰۰ تن محصول برداشت شود.

گفته می‌شود استان گلستان حدود ۷۰ درصد توتون ایران را تولید می کند و ارقام "ویرجینیا" و "بارلی" در شهرستانهای علی آباد و گرگان و "باسما " در مینودشت کاشت می‌شود که از لحاظ کیفیت جزو بهترین‌ها است.

خبرنگار ایرنا در تماس با مسوولان سازمان جهاد کشاورزی گلستان قصد تطبیق آمارهای احصا شده خود را با داده‌های رسمی داشت که مسوولان این دستگاه اظهار داشتند موضوع صرفا در حیطه کاری شرکت دخانیات است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =