امام جمعه شیراز: آموزش فقه زمینه‌ساز اصلاح جامعه است

شیراز- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز تاکید کرد: اگر می خواهید رفتار افراد جامعه را اصلاح کنید باید فقه را با ظرافت و لطافت آموزش دهید؛ درحالیکه به جای آموزش فقه، سراغ ترویج مباحث عرفانی می روند.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام دوشنبه در دیدار با اعضای بسیج دانش‌آموزی استان فارس که به مناسبت هفته بسیج برگزار شد، بیان داشت: هیچ عارفی بدون فقه به عرفان واقعی دست پیدا نمی کند و عرفان بدون فقه، انحرافی است؛ بدین‌معنا شما با ترویج عرفان ذهن دانش‌آموز را متوجه بُعد معنوی می کنید ولی چون این عرفان چارچوب ندارد انحراف حاصل می‌شود؛ درحالی که فقه، چارچوب دهنده به عرفان و همه مسائل دیگر است. بنابراین در همه طرح ها و دوره هایی که هست آموزش فقه باید جدی گرفته شود.

وی در این دیدار همچنین گفت: در این گونه جلسات عهدی با ولایت و رهبر عظیم الشأن انقلاب تازه می کنیم که ما هنوز بسیجی هستیم و تا آخر بر این مسیر ارزشمند دینی و انقلابی باقی می‌مانیم.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه بار بر زمین مانده به ویژه در زمینه تربیت و پرورش نسل جوان و نوجوان زیاد است، گفت: باید مراقب بود که آرمان گرایی توقعاتی غیرمنطقی در مردم ایجاد نکند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به تحریم‌های چهل ساله جمهوری اسلامی بیان داشت: امیدوارم بسیج دانش‌آموزی در سراسر فارس برای هر شهرستان به‌تناسب موقعیت آن هدف گذاری کند و اقتضائات بومی و توانمندی‌های محلی را در برنامه‌ها در نظر داشته باشد.

آیت‌الله دژکام بر این نکته تاکید کرد که در آموزش و پرورش به مربیانی نیاز داریم که برای دانش‌آموزان دل بسوزانند و به درد و دل آنان گوش کنند،  کسانی که ارتباط خانواده، مسجد و مدرسه برایشان مهم باشد؛ اما گاه برخی اغراض در کار آموزشی یا نگاه سیاسی سبب بر هم زدن برنامه تربیتی می شود.

وی افزود: به هم خوردن برنامه های تربیتی در مدارس، یعنی پرورش یافتن انسان‌های غیر متعهد و مدیری که در آینده می تواند اختلاس و دزدی کند و به مردم خیانت کند؛ یعنی پرورش یافتن مسئولی که به آرمان های انقلاب پشت پا بزند و یا نماینده ای که دنبال منافع شخصی اش برود و اگر چنین افرادی را در جامعه می بینید، بدانید در کار تربیتی و پرورشی در مدارس و خانواده‌ها عقب مانده ایم که چنین نتایجی در پی داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =