شرکت نساجی ایرانی نخ آنتی‌باکتریال وارد بازار کرد

تهران-ایرنا- یک شرکت نساجی ایرانی نخ‌های آنتی‌باکتریال حاوی نانوذرات تولید و به بازار عرضه کرده است. نانوذرات باعث ایجاد خاصیت آنتی‌باکتریال، ضدبو و ضد حساسیت در منسوجات می‌شوند و در عین حال دوام بالایی نیز دارند.

از جمله مشتریان این شرکت می‌توان به صنایع فرش ماشینی، پرده‌بافی و بافندگی ژاکارد و جوراب بافی اشاره کرد که مصرف‌کننده انواع نخ‌های پلی استر، پنبه، ویسکوز و اکریلیک و  مخلوط آن‌ها هستند.

این تولیدی نساجی پس ندادن رنگ ، ثبات سایشی و شستشویی بالا، ثبات تصعیدی بالا بنا به درخواست مشتری، نرمی و لطافت، شفافیت رنگی بالا، تنوع رنگ و راندمان بافت بالا  را به عنوان ویژگی‌های مهم محصولات خود معرفی کرده است.

پلی‌استر دسته‌ای از پلیمرها است که حاوی گروه عاملی استری در زنجیره خود هستند. الیاف پلی‌استر دارای استحکام زیاد، جذب آب پایین و آب رفتگی حداقل در مقایسه با دیگر الیاف صنعتی بوده و به‌طور گسترده در صنعت منسوجات به کار می‌رود اما مواد پلیمری می‌توانند به ‌سادگی توسط باکتری‌ها یا قارچ‌ها آلوده شوند که این موضوع به انتقال بیماری‌ها و عفونت‌های شدید منجر می‌شود. جلوگیری از آلوده شدن سطح این مواد توسط میکروب‌ها می‌تواند به ‌وسیله استفاده از یک عامل ضد باکتریایی فعال، مانند نانوذرات درون ساختار آن‌ها صورت گیرد.

نانوذرات در اثر واکنش با غشای خارجی باکتری، موجب تغییرات ساختاری داخل باکتری و در نهایت نابودی آن می‌شود. یون‌های نقره و یا اکسید روی برای طیف وسیعی از باکتری‌ها بسیار کشنده بوده و یک روش رایج برای محافظت در مقابل باکتری‌ها هستند.

استفاده از نانوذرات نقره در فرآیند تولید نخ موجب به دام افتادن این نانوذرات در بدنه نخ شده و خاصیت آنتی‌باکتریال با ماندگاری مناسبی را ایجاد می‌کند. از طرفی، به منظور کاهش بوی بدن، باید از ایجاد میکروارگانیسم‌های تولید شده در عرق جلوگیری نمود.

نقره دارای خاصیت آنتی‌باکتریال است و با توجه به قابلیت بالای نانوذرات نقره در نفوذ، می‌تواند میکروارگانیسم‌ها را از بین ببرد.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =