ویژه برنامه‌های معارفی سیما در ایام ولادت امام حسن عسکری (ع)

تهران- ایرنا- شورای معارف سیما از پخش برنامه‌های متعدد ویژه ایام ولادت امام حسن عسکری(ع) و وفات حضرت معصومه(س) از شبکه‌های مختلف سیما خبر داد.

بر این اساس شبکه یک سیما برنامه آفتاب شرقی را همراه با برقرای ارتباط در دو مناسبت ولادت امام حسن عسکری (ع) و وفات حضرت معصومه (س) با شهر مقدس قم و برنامه سیمای خانواده در دو نوبت صبح و ظهر با حضور خدام حرم حضرت فاطمه معصومه (س) به روی آنتن می برد.

برنامه همسایه با موضوع حضرت معصومه (س) روز چهارشنبه ۵ آذرماه به مدت ۳۰ دقیقه با حضور حجت الاسلام عالی و شاعر اهل بیت (ع) از دیگر برنامه های شبکه یک سیماست.

شبکه دو سیما در شب وفات حضرت معصومه (س) برنامه انتهای الوند را با حضور خادمین حرم حضرت معصومه (س) و برنامه به تو از دور سلام  با حضور حجت الاسلام سعیدی آریا و مداحی سید رضا نریمانی پخش می کند .

همچنین ظهر روز وفات حضرت معصومه (س) ویژه برنامه معصومانه از شبکه دو به صورت زنده تقدیم عزاداران آن حضرت خواهد شد.

شبکه سوم سیما در ویژه برنامه کریمه، چهارشنبه شب و برنامه سمت خدا در روز وفات از حرم مطهر حضرت معصومه (س) پخش می کند.

شبکه پنج سیما برنامه تا نیایش را در روزهای دوشنبه و سه شنبه  با موضوع میلاد امام حسن عسکری علیه السلام با حضور حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسمی و روز پنج شنبه این برنامه را با موضوع وفات حضرت معصومه (س) و با حضور دکتر سید محسن میرباقری به روی آنتن می برد.

شبکه قرآن و معارف سیما با برگزاری دعای توسل از مسجد مقدس جمکران و سخنرانی ومداحی و مولودی خوانی در شب دوشنبه و سه شنبه ولادت امام حسن عسکری (ع) ساعت ۱۹ الی ۲۰ و همچنین پخش دعای ندبه از حرم حضرت معصومه (س) در روز جمعه ۷ آبان ساعت ۶:۳۰ صبح، دل های عاشقان را روانه این اماکن مقدس خواهد کرد.

از دیگر برنامه های شبکه قرآن و معارف سیما در این ایام ویژه برنامه‌های آستان مهربانی از مشهدالرضا (ع) و بانوی کرامت از شهر مقدس قم همراه با پوشش آیین تعویض پرچم حرم مطهر حضرت معصومه (س) در شب وفات به صورت زنده همراه با ترتیل خوانی ، مداحی در روزهای دوشنبه، چهارشنبه و پنج شنبه شب از اذان مغرب تا حوالی ساعت ۲۱، به ساحت مقدس امام زمان (عج) عرض ارادت خواهد کرد.

همچنین شبکه امید نیز برنامه به توان خدا را سه شنبه بعد از ظهر با موضوع ولادت امام حسن عسکری (ع) و همچنین چهارشنبه و پنج شنبه همین برنامه را با موضوع وفات حضرت معصومه (س) پخش می کند. این شبکه به مناسبت میلاد امام یازدهم، انیمیشن داستان سامرا را روز سه‌شنبه عصر پخش خواهد کرد.

دعا و توسل همگانی به نیت شفای بیماران و دفع بلا

پخش روزانه دعای هفتم صحیفه سجادیه و حدیث شریف کساء به مناسبت تعطیلی دوهفته‌ای کرونایی و به نیت رفع گرفتاری و شِفای بیماران در دستور کار شبکه قرآن و معارف سیما قرار گرفت. این شبکه ویژه برنامه‌هایی به مناسبت تعطیلی دوهفته ای ایام کرونا و آذر ماه در کنداکتور پخش دارد.
به این ترتیب برنامه خانه های فاطمی ساعت ۱۶:۴۵ هر روز به مدت دو هفته همراه با قرائت روزانه حدیث شریف کساء قبل از اذان مغرب و مناجات خوانی ، ازاین شبکه پخش می‌شود. همچنین بخش‌های مداحی ذاکرین اهل بیت (ع) و مناجات خوانی، و سخنرانی در محضر اساتید و علما از حرم مطهر حضرت  معصومه (س) روی آنتن می‌رود.
پخش قرائت دعای هفتم صحیفه سجادیه و زیارات ائمه معصومین (س) من جمله زیارت پیامبر (ص) و زیارت امین الله  هر شب ساعت ۱۹:۳۰، از اماکن مقدس رضوی ، حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) بصورت زنده پخش خواهد شد.
همچنین دعای توسل روزهای سه شنبه از مسجد مقدس جمکران ساعت ۱۹:۳۰، بصورت زنده با مداحی ذاکران اهل بیت (ع) و نیز دعای پرفیض کمیل هم در شب‌های جمعه ساعت ۲ از اماکن مقدسه همچون حرم مطهر امام رضا (ع) و حرم مطهر حضرت معصومه (س) پخش می‌گردد.

«شجره طیبه» ویژه برنامه رادیو قرآن در هفته بسیج

ویژه برنامه شجره طیبه به منظور گرامیداشت هفته بسیج با محوریت قرآن هر روز ساعت ۱۴:۱۵ به روی آنتن رادیو قرآن می رود. شبکه رادیویی قرآن در ایام و مناسبت های مختلف ویژه برنامه های متنوعی را تولید و به روی آنتن می برد که همزمان با فرارسیدن هفته بسیج ویژه برنامه شجره طیبه با بخش های جذاب و شنیدنی تقدیم شنوندگان خواهد شد.
گفتگو با بسیجیان نخبه و برتر، بیان ویژگی های بسیج و بسیجیان در آیات قرآن به کارشناسی حجت الاسلام آرش رجبی و گفتگو با مسئولان بسیج مراکز علمی، بانوان، سازندگی و بسیج جامعه ی پزشکی و معاونت تعلیم و تربیت بسیج از جمله بخش های این ویژه برنامه می باشد.
این برنامه کاری از گروه اطلاع رسانی رادیو قرآن است که به تهیه کنندگی فاطمه قاسم آبادی و گویندگی تیمور کوشکی هر روز ساعت ۱۴:۱۵ به مدت ۲۵ دقیقه پخش خواهد شد.

ایجاد زیرساخت بانک های متون و سوالات قرآنی در شبکه رادیویی قرآن

شبکه رادیویی قرآن در ادامه اقدامات زیربنایی خود، زیرساخت مناسبی برای بانک های متون و سوالات قرآنی ایجاد کرد.بانک های متون و سوالات قرآنی با اهداف زیر در رادیو قرآن ایجاد می شود:
افزایش قدرت و توان برنامه سازی در رادیو با بهره گیری آسان و سریع از میان متن های متناسب قرآنی
امکان تهیه مسابقات قرآنی زنده و تولیدی با بهره گیری از سوالات متنوع قرآنی موجود در بانک
جلوگیری از تولیدات و سفارشات تکراری در حوزه متون و سوالات قرآنی و کاهش هزینه ای تولید و زمینه سازی برای تهیه و تولید متون جدید و به روز متناسب با ذائقه مخاطب از اهداف بانک متون و سوالات قرآنی شبکه ی رادیویی قرآن است.
بدین منظور از طریق سامانه ۱۱۴ به نشانی Quran۱۱۴.ir بانک متون قرآنی و سوالات قرآنی در نظر گرفته شده است؛ تا امکان بارگذاری همه متون و سوالات قرآنی در این فضای طراحی شده فراهم شود.
فرایند ثبت متون و سوالات قرآنی هم به این صورت است که ابتدا سوال یا متن اولیه با ذکر نوع و مناسبت سوال یا متن و درج اطلاعات ضروری و کلیدواژه ها در سیستم وارد می شود، سپس از سوی ویراستار و یا کارشناس ارزیاب و ناظر، متون و سوالات بررسی و در صورت تایید برای بهره برداری برنامه سازان علاقه مند در سامانه ثبت می شود و یا در صورت نیاز اصلاحات لازم روی آن انجام و سپس فرایند ثبت طی می شود.
این سامانه به گونه ای طراحی شده که امکان جستجوی منابع از زوایای متعدد برای کاربران فراهم شده و بر پهنای اینترنت کشور قرار گرفته و از خارج سازمان هم قابل دسترسی برای کاربران تعریف شده است.
پیش بینی می شود در آینده نزدیک هزاران صفحه مطلب قرآنی ویژه رسانه نیز همراه هزاران سوال قرآنی برای بهره برداری برنامه سازان و سایر پژوهشگران در این بانک ثبت شود.

چهارم آذرماه ولادت امام حسن عسکری (ع) و ششم آذرماه وفات حضرت معصومه (س) است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار فرهنگ