بانک‌های خراسان رضوی ۵۹۸ میلیارد تومان تسهیلات کرونا پرداخت کردند

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: بانک‌های عامل این استان ۵۹۸ میلیارد و ۷۲۸ میلیون تومان معادل ۶۲ درصد از تسهیلات درخواستی را به آسیب دیدگان ناشی از شیوع کرونا پرداخت کرده‌اند.

علی رسولیان عصر دوشنبه در دهمین نشست کارگروه تخصصی اشتغال خراسان رضوی افزود: این میزان تسهیلات به ۲۹ هزار و ۷۰۱ پرونده با اشتغال ۵۷ هزار و ۹۴۰ نفر پرداخت شده، در حالی که تعداد پرونده‌های ارسالی به بانکها ۴۴ هزار و ۹۳۰ فقره با اشتغال ۸۹ هزار و ۸۴۹ نفر با مبلغ درخواستی ۹۵۸ میلیارد و ۶۱۸ میلیون تومان بوده است.

وی ادامه داد: بانکهای سپه، پاسارگاد و کارآفرینی در خراسان رضوی بیش از ۹۵ درصد تسهیلات درخواستی را پرداخت کرده‌ و بانکهای گردشگری، سامان و ملی کمترین درصد پرداخت تسهیلات درخواستی را داشته‌اند.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: بیشترین مبلغ تسهیلات پرداخت شده به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا مربوط به مراکز و مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای با بیش از ۱۳۴ میلیارد تومان و کمترین میزان پرداختی نیز مربوط به مراکز تولید و توزیع کیف و کفش به میزان پنج میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: مراکز مربوط به گردشگری استان در رتبه سوم دریافت تسهیلات کرونا به میزان بیش از ۶۲ میلیارد تومان قرار دارند.

رسولیان با اشاره به اختصاص تسهیلات به آسیب دیدگان ناشی از کرونا به صورت بنگاه محوری ویژه واحدهای گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: بر این اساس ثبت نام متقاضیان در سامانه کارا انجام می‌شود و افرادی که پیشتر تسهیلات دریافت کرده‌اند، برای دریافت مابهالتفاوتی که به آنان تعلق می‌گیرد، در همان ثبت نام قبلی در قسمت انتخاب کارگاه، گزینه جدیدی را برای انتخاب و درخواست تسهیلات مشاهده خواهند کرد که اشتغال این گزینه جدید یک نفر و مبلغ آن متناسب با فرمول دستورالعمل خواهد بود.

وی به بررسی طرح "پایش، آموزش و اشتغال" ارایه دهنده از سوی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی پرداخت و گفت: کارگروه اشتغال مدل پیشنهادی را در این خصوص ارایه کرده که از شناسایی بنگاه‌های فاقد نیروی کار گرفته تا معرفی کارجویان متقاضی به مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای، ارایه مشاوره تخصصی به منظور متناسب سازی شغل و شاغل، تقبل هزینه و تعهد جذب نیروهای معرفی شده توسط کارفرما و در نهایت معرفی کارجوی ماهر به بنگاه ادامه می‌یابد.

معاون استاندار خراسان رضوی افزود: فهرست افراد مقرری بگیر بیمه بیکاری در استان نسبت به سال گذشته هزار نفر بیشتر شده است به طوری که در سال گذشته ۱۷ هزار نفر و امسال ۱۸ هزار نفر مقرری بگیر بیمه بیکاری هستند.

در این نشست مقرر شد اجرای برنامه درختکاری از ۹ آذرماه امسال با محوریت شهرداری و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آغاز شود و فهرست دقیق افراد جویای کار آسیب دیده از کرونا برای معرفی به واحدهای تولیدی و شهرداری متناسب با توانمندی آنان توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها