دستگاه لایه نشانی غوطه‌وری ایرانی برای صنایع مختلف عرضه شد

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان دستگاه لایه‌نشانی غوطه‌وری به بازار عرضه کرده که قادر است برای انواع آزمون‌های آزمایشگاهی، ویفرهای نیمه‌هادی‌ها، فوتورزیست‌ها، لایه‌نشانی از سل-ژل‌ها، تولید حسگرها، ترانزیستورهای اثر میدان و همچنین تولید LED‌ها استفاده شود.

 این شرکت دستگاه لایه‌نشانی غوطه‌وری (Dip Coater) را به بازار عرضه کرده است که با استفاده از آن می‌توان ساخت انواع لایه‌های نازک نانوساختار و سل ژل، دیودهای نور گسیل آلی، ترانزیستورهای اثر میدانی آلی، نانوحسگرها، حسگرهای گاز مبتنی بر سل ژل و ITO حاوی نانو ذرات را تولید کرد.

تولیدکنندگان انواع شیشه‌های ضد انعکاس، تولیدکنندگان لنز و سیستم‌های روشنایی، گروه‌های فعال در حوزه بوردهای مدار چاپی ویفرهای نیمه‌هادی از جمله مشتریان هدف این فناوری هستند،  از مزیت‌های این فناوری می‌توان به خروجی بالا، کیفیت مطلوب محصول نهایی، هزینه کم و تکرارپذیری بالا اشاره کرد.

همچنین روش لایه‌نشانی غوطه‌وری یکی از قدیمی‌ترین روش‌های پوشش‌دهی است و امروزه نیز به عنوان یک روش تجاری پرکاربرد در اعمال انواع پوشش‌ها شناخته می‌شود،  امروزه، با روش‌ سل-ژل و روش‌های مشابه مبتنی بر محلول‌های شیمیایی می‌توان پوشش‌هایی کارآمد و پایدار از طیف وسیعی از مواد از جمله فروالکتریک‌ها، دی‌الکتریک‌ها، فوتورزیست‌ها، ابرهادی‌ها، پلیمرها (به خصوص برای ساخت غشاها)، مواد مقاوم در برابر خوردگی، اکسیداسیون و پسیو را بر زیرلایه‌های مختلف اعمال کرد.

از میان تمام روش‌های لایه‌نشانی و پوشش‌دهی، روش لایه‌نشانی غوطه‌وری از پرکاربردترین و در عین حال کم‌هزینه‌ترین و آسان‌ترین روش‌ها است که امروزه کاربرد قابل توجهی، هم در صنعت و هم در مقیاس‌های آزمایشگاهی یافته است، پوشش‌دهی غوطه‌وری امروزه به عنوان یک روش جایگزین مناسب برای پوشش‌دهی دورانی، جهت تولید فیلم‌های لایه نازک با کیفیت بالا از پیش‌ماده‌های سل-‌ژل برای اهداف تحقیقاتی استفاده می‌شود.

به گزارش دوشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، در میان تمام روش‌های پوشش‌دهی، پوشش‌دهی غوطه‌وری یکی از روش‌هایی است که به‌دلیل ویژگی‌های خود، جهت پوشش‌دهی لایه به لایه نانوذرات بسیار مناسب است،  چرا که اجازه می‌دهد که هر لایه در یک بازه زمانی معین، با یک ترکیب معین، و در نتیجه با یک خاصیت متمایز، برای یک کاربری و هدفمندی خاص طراحی شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش