استاندار خراسان جنوبی: همه دستگاه‌ها شرایط مردم را درک کنند

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: در وضعیت کرونایی موجود و با اعلام محدودیت‌ها، همه حوزه‌ها باید شرایط مردم را درک کنند.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، حمید ملانوری روز دوشنبه در نشست هم‌اندیشی با اعضای شورای انسجام بخشی وزارت نیرو (مدیران زیرمجموعه وزارت نیرو) در استان افزود: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب و شخص رییس جمهوری مبنی بر رعایت شرایط مردم در این موقعیت، لذا بر همه ما تکلیف است که این موضوع را در صدر برنامه‌ها داشته باشیم.

وی متذکر شد: با وجود اینکه بخش عمده‌ای از درآمدهای شرکت‌های خدمات‌رسان از مطالبات وصولی است و به سختی هم تامین می‌شود اما طبق مصوبه ستاد کرونای استان، هیچ کدام از شرکت‌های خدمات‌رسان اجازه ندارند در این دو هفته اعمال محدودیت‌ها نسبت به قطع انشعاب مشترکین خود اقدام کنند.

استاندار خراسان جنوبی ضمن تشکر از خدمات شرکت‌های تابعه وزارت نیرو در زمینه تامین زیرساخت‌های آب و برق در استان گفت: این اقدامات سبب شده خراسان جنوبی در زمینه تولید و توزیع آب و برق به استقلال برسد.

وی با تاکید بر اینکه انرژی‌های آب، برق و گاز از زیرساخت‌های حیاتی و پایه‌های اصلی خدمت‌رسانی هستند اظهار داشت: اگر قرار است توسعه‌ای در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و سایر بخش‌ها رقم بخورد، پایه اصلی آن تامین انرژی است که باید به عنوان پشتیبان امور فراهم شود.

ملانوری از اقدامات شرکت توزیع نیروی برق در تامین زیرساخت‌های لازم گفت و ادامه داد: استفاده از ظرفیت‌های باد و خورشید از اقدامات شایسته‌ای است که به خوبی شروع شده و باید توسعه پیدا کند.

وی گفت: استفاده از بخش خصوصی در این زمینه ضرورت دارد و می‌تواند بهره‌برداری بیشتری را به همراه داشته باشد.

کسری مخازن آب استان جبران نشده است

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه دو دهه خشکسالی آثار نامطلوبی را بر منابع آبی استان به جا گذاشته است، گفت: اگر چه طی یکی دو سال گذشته بارندگی‌های خوبی در استان داشته‌ایم اما به جهت تغییر بافت زمین و حجم آبی که از ذخایر برداشته شده، کسری مخازن جبران نشده است.

وی تدوین سند سازگاری با کم آبی را گام مهمی خواند و اظهار داشت: اجرای طرح و برنامه‌ها براساس موارد ذکر شده در این سند از جمله اصلاح الگوی مصرف، ترویج فرهنگ صرفه‌جویی، کاشت گونه‌های گیاهی کم آب‌بر، تغییر در زمان و الگوی کاشت برخی گیاهان می‌تواند در مدیریت منابع آبی موجود موثر باشد.

ملانوری تصریح کرد: در حال حاضر براساس آماری که ارائه شد، بیش از ۹۰ درصد منابع آبی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود در حالی که استان خراسان جنوبی کویری و خشک است و روزهای آفتابی طولانی تبخیر بالای آب را باعث می‌شود لذا کشاورزی بازدهی خوبی ندارد.

وی گفت: تنها ۷ درصد حجم آب تولیدی استان در بخش شرب مصرف می‌شود اما با توجه به اعتباری که صرف می‌شود تا این آب شیرین و بهداشتی شده در اختیار مردم قرار گیرد، با دیگر بخش‌ها برابری می‌کند بنابراین به جهت کمبودهایی که داریم، باید مدیریت شود.

وی به هدررفت بالای آب در شبکه‌های شهری و روستایی اشاره کرد و افزود: این هدررفت آب ناشی از فرسودگی شبکه‌ها، هزینه‌های هنگفتی را به همراه دارد بنابراین ما باید برای جبران این موضوع برنامه‌ریزی کنیم.

استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: در تخصیص اعتبارات باید به سمتی برویم که این مشکل حل شود.

وی گفت: سالانه اعتبارات زیادی برای حفر و تجهیز چاه‌ها، احداث مخازن، ایجاد شبکه و سایر اقدامات صرف می‌شود در حالی که اگر همین موضوع هدررفت آب را مدیریت کنیم، بخش عمده‌ای از هزینه‌های ما کاهش می‌یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =