بازار کرمانشاه در سومین روز تعطیلات کرونایی چه خبر بود؟

کرمانشاه- ایرنا- بیشتر بازاریان کرمانشاه در سومین روز اجرای طرح محدودیت‌های سراسری مقابله با کرونا هم در خانه مانده و مغازه‌هایشان را باز نکرده‌اند؛ در مقابل اما آمار تخلفات نیز بیشتر از ۲ روز گذشته شده و برخی مشاغل بی‌اعتنا به مصوبات ستاد کرونا، کسب و کار خود را از سر گرفته‌اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رعایت مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در روزهای اول و دوم آذر در کرمانشاه چشمگیر بود به طوری که استاندار کرمانشاه در پیامی از همراهی شهروندان و کسبه در رعایت این محدودیت ها قدردانی کرد.

گزارش خبرنگاران ایرنا هم از تعطیلی بیش از ۹۰ درصدی مغازه ها و کسبه و کاهش ترددها حکایت داشت.

مشاهدات روز دوشنبه خبرنگاران ایرنا از بازارهای کلانشهر یک میلیون نفری کرمانشاه نیز از همکاری بیشتر بازاریان حکایت دارد، هرچند آمار کاسبان متخلف هم از روزهای گذشته بیشتر شده است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا کرمانشاه در این باره گفت: خوشبختانه اکثر بازاریان و اصناف استان بخصوص در شهر کرمانشاه همکاری خوبی با مسوولان برای اجرای طرح جدید ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها داشته‌اند.

مسعود بهرام نژاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در عین حال افزود: در سطح شهر مشاهده می شود که برخی اصناف به طرح جدید بی اعتنا بوده و مغازه های خود را باز کرده اند که لازم است این دسته از افراد نیز به احترام همکاران خود و حفظ سلامتی شهروندان به دستورالعمل های بهداشتی عمل کنند و در مدتی که لازم است حتما مغازه های خود را بسته نگه دارند.

وضعیت رعایت محدودیت‌ها در کرمانشاه

براساس گزارش ایرنا، در خیابان های کاشانی، معلم، جلیلی، شهید اشک تلخ، جوانشیر و بسیاری دیگر از خیابان های اصلی، قفل بیشتر مغازه ها مانند ۲ روز گذشته باز نشده و خیابان ها خلوت و آرام است.

مشاغل «سطح یک» مانند سوپرمارکت ها، فروشگاه های مواد غذایی و تعمیرکاران مانند گذشته به فعالیت عادی و قانونی خود طبق مجوز ستاد ملی کرونا ادامه می دهد اما بخشی از اصناف ممنوعه بویژه در محلات مَسکن، کارمندان، خیابان مدرس، خیابان نواب، چهاراه اجاق و دولت آباد به صورت عادی در حالت فعالیت هستند.

تخلف برخی اصناف مانند موبایل فروشان هم از جمله در خیابان مدرس مشهود است. البته کرکره بیشتر مغازه ها در مدرس همچنان پایین است و این خیابان اصلی برخلاف هفته‌های گذشته روزهای کم ترافیک و خلوتی را سپری می کند.

ادویه فروشان اطراف «بازار اسلامی» معتقدند که طبق مصوبه ستاد کرونا، مجاز به فعالیت هستند البته ورودی اصلی بازار اسلامی بسته شده و صدها مغازه این بازار تعطیل است.

در سمت مقابل بازار اسلامی هم راسته طلافروش ها سوت و کور است و در تعطیلی کامل بر سر می برد.

آقای خانی از بازاریان این راسته به ایرنا گفت: اتاق اصناف فقط زورش به طلافروشان رسیده و به اصناف متخلف کاری ندارد؛ قانون باید برای همه باشد.

کمی آن طرف تر و در خیابان نواب، بخشی از مغازه های لوازم خانگی، بازار را به حالت عادی درآورده و به مصوبات ستاد کرونا بی اعتنا هستند؛ درست همانند بخشی از کسبه در راسته کیف و کفش فروشی چهارراه اجاق.

آقای محمدی، از کسبه این بازار به ایرنا گفت که فعلا کسی برای بازرسی نیامده اما در هر صورت ما نمی توانیم بیشتر از ۲ روز تعطیل کنیم چون باید جواب طلبکارها را بدهیم.

آقای حسینخانی هم گفت: اگر دولت از طلبکار من دو هفته مهلت می گیرد تا کرکره را پایین بکشم.

بانک‌ها و ادارات فشار را بر مردم مضاعف نکنند

استاندار کرمانشاه با اشاره به خسارت‌های اصناف در پی اعمال محدودیت‌های جدید کرونا گفت: مدیران ادارات و بانک‌ها باید در کنار اصناف قرار گیرند و با سنگ‌اندازی‌ها فشار را بر اصناف مضاعف نکنند.

هوشنگ بازوند روز دوشنبه در نشست هماهنگی با دستگاه های اجرایی و خدمات رسان برای اجرای طرح محدودیت‌های هوشمند مدیریت کرونا افزود: این درست نیست که ما از اصناف بخواهیم تعطیل کنند و جریان بانکی آنها را اعمال و چک ها را برگشت بزنیم از این رو ادارات باید بیشترین همکاری را داشته باشند.

او به مدیران دستگاه های اجرایی هم تاکید کرد: به هیچ عنوان به دنبال گرفتن هزینه های مالیات، بیمه، آب، برق، گاز و تلفن از کسبه نباشند و با مردم همراهی بیشتری داشته باشند.

فعالیت دست فروش ها آزاد شد

بر اساس گزارش ایرنا، آنچه روز دوشنبه بیش از همه در خیابان های شهر کرمانشاه جلب توجه می کند، فعالیت بخشی از دست فروش ها است؛ البته تعداد آنها نسبت به روزهای عادی زیاد نیست اما بساط پهن شده این عده در مقابل مغازه های بسته جلب توجه می کند.

با این حال استاندار کرمانشاه در این باره اظهار داشت: دست فروش ها برای تامین معیشت خود اقدام به این کار می کنند لذا اجراییات شهرداری باید با این افراد رفتار خوبی داشته باشد و به هیچ عنوان نباید با آنان برخورد شود.

اگر برخورد نشود، به شرایط عادی برمی‌گردیم

به نظر می رسد اگر بازرسان اتاق اصناف، تعزیرات و اجراییات شهرداری با مشاغل و بازاریان متخلف برخورد نکنند، طی یکی دو روز آینده ممکن است بازار به حالت عادی برگردد و باز هم شاهد ازدحام جمعیت در سطح شهر باشیم.

محدودیت‌های گسترده ۲ هفته ای با هدف مهار ویروس کرونا از بامداد شنبه اول آذر در سراسر کشور از جمله استان کرمانشاه آغاز شده است.

براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، در این طرح همه کسب کارها و مشاغل جزء مشاغل «سطح یک» به مدت ۲ هفته تعطیل است و تردد خودروها و بیماران کرونایی با محدودیت ها و جریمه های بی سابقه(۲۰۰ هزار تا یک میلیون تومانی) مواجه می شود.

در این مصوبه مشاغل به چهار دسته تقسیم شده اند و محدودیت‌ها براساس سه وضعیت زرد، نارنجی و قرمز در شهرها اعمال می شود.

براساس اعلام دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه، شهرستان های کرمانشاه، کنگاور، سنقر و کلیایی، سرپل ذهاب، هرسین، جوانرود و صحنه در وضعیت «قرمز»، شهرستان های اسلام آباد، پاوه، ثلاث باباجانی، روانسر، قصر شیرین و گیلانغرب در وضعیت «نارنجی» و شهرستان دالاهو در شرایط «زرد» قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها