۳ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۵۶
کد خبرنگار: 3059
کد خبر: 84120923
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار واکسن کرونا، بورس اروپا را سبز کرد

تهران - ایرنا - همزمان با انتشار اخباری از موفقیت برخی شرکت‌های تولیدی واکسن کووید-۱۹، شماری از بازارهای سهام اروپایی در معالات امروز (دوشنبه) شاهد افزایش شاخص ها بود.  

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، به دنبال انتشار خبرهای دلگرم کننده از موفقیت برخی شرکت های تولیدی واکسن کووید-۱۹ از جمله فایزر، بایون تک، آسترازنکا و دانشگاه آکسفورد در دستیابی به اثربخشی ۹۰ درصدی این واکسن های احتمالی در برابر ویروس کرونا، بازار متلاطم سهام های اروپایی که در ماه های اخیر شاهد روند نزولی بود، امروز دوشنبه (سوم آذر ماه) سیر صعودی را تجربه کرد.

بازار سهام اسپانیا «ایبکس» (IBEX) در نخستین روز از هفته با رشد ۷۷ درصدی شاخص اصلی بورس اوراق بهادار این کشور در ارتفاع بیش از هشت هزار واحد قرار گرفت.  

شاخص استاکس ۶۰۰ اروپا ( Stoxx 600) برای شرکت‌های بزرگ تولیدکننده مواد شیمیایی نسبت به زمان بسته شدن بازار در هفته پیش، حدود ۰.۶ درصد افزایش یافت. سهام نفت و گاز نیز شاهد رشد ۲.۳ درصدی بود.

شاخص یورو استاکس ۶۰۰ بر پایه ۶۰۰ شرکت صنعتی مهم حاضر در بورس ۱۸ کشور اتحادیه اروپا شکل گرفته است. این شاخص معیاری مهم جهت اندازه گیری وضعیت کلی اقتصاد بحران زده ی اروپا است. ۱۸ کشورهای عضو این شاخص عبارتند از اتریش، بلژیک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، هلند، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، نروژ، پرتغال، اسپانیا، سوئد، سوئیس و انگلستان.

شاخص سهام بورس ‌فوتسی ۱۰۰ ‌لندن (FTSE ‌۱۰۰) هم که ‌در آن در هر ‌روز ‌کاری سهام ۱۰۰ ‌شرکت ‌مهم و ‌بزرگ ‌انگلیس، ارزش گذاری و ‌خرید ‌و ‌فروش ‌می شود در آغاز معاملات امروز با ۳۷ واحد رشد (۰.۴۹ درصد) به شش هزار و ۳۸۲ واحد رسید. به این ترتیب بازار سهام لندن نخستین روز از هفته را بهتر از حد انتظار آغاز کرد.

شاخص سهام بازار بورس ‌فرانکفورت ‌آلمان (Dax) همچنین انتظار می‌رود سهام شرکت‌های مهم صادراتی این کشور در آن در هر روز کاری ارزش گذاری و خرید و فروش می‌شود با ۵۳ واحد افزایش به ۱۳ هزار و ۱۹۰ واحد برسد.  

خبرها از دستیابی قریب الوقوع به واکسن قطعی کووید-۱۹ در حالی بازارهای بورس اروپا را مثبتی کرده است که بر اساس داده های ارائه شده از سوی کمیسیون اروپا تا کنون قرارداد پیش خرید ۱۲۲۵ میلیون دوز واکسن نهایی و ۵۸۰ میلیون دوز واکس ذخیره از سوی اتحادیه با پنج شرکت تولیدی از جمله فایزر، جانسن، آسترازنکا و سانوفی امضا شده است. به این ترتیب رقم کل ۱۸۰۵ میلیون دوز واکسن بالقوه خریداری شده حدودا برابر با چهار دوز واکسن برای هر ساکن کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. بروکسل همچنین از روند مذاکرات با شرکت های مودرنا و نوواواکس خبر داده است.

با وجود اعلام موفقیت بالای برخی شرکت های تولیدی واکسن کرونا همچون فایزر، بایون تک و مودرنا، این بیماری همچنان مهمترین نگرانی اقتصاد جهان به شمار می‌رود.

شمار مبتلایان کرونا در جهان در حالی از ایستگاه ۵۹ میلیون نفر گذشته است که بیش از ۱۵ میلیون و ۶۹۸ هزار مورد از مجموع کل این آمار به قاره اروپا اختصاص دارد. فرانسه، روسیه، اسپانیا، انگلیس و ایتالیا به ترتیب با ثبت بیش از دو میلیون و ۱۴۰ هزار، دو میلیون و ۱۱۴ هزار، یک میلیون و ۵۸۹ هزار، یک میلیون و ۵۱۲ هزار و یک میلیون و ۴۰۸ هزار مورد ابتلا، پنج کشور نخست اروپایی به لحاظ شمار مبتلایان ویروس کرونا قرار دارند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

سرخط اخبار جهان