وحشت رژیم صهیونیستی از ناو شهید رودکی 

تهران - ایرنا - ناو اقیانوس پیما و چند منظوره شهید رودکی با قابلیت حمل و عملیات انواع هواپیما، پهپاد و سامانه‌های موشکی، پدافندی و راداری که پنجشنبه گذشته به نیروی دریایی سپاه محلق شد، سبب وحشت محافل و سران رژیم صهیونیستی شده است. 

به گزارش روز دوشنبه ایرنا روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» در گزارشی با اشاره به توانایی ناو دوربرد و اقیانوس پیمای شهید رودکی آن را انباری از سلاح با قدرت مانور و عملیات بالا توصیف کرد. 
این نشریه صهیونیستی در گزارش خود نوشته است:
ایران شناور جنگی تازه ای را به نام "شهید رودکی" به آب انداخته است و تصاویر آن در بندرعباس در نزدیک تنگه هرمز منتشر شده است. 
این شناور جدید که در خدمت سپاه پاسداران قرار دارد از چنان اهمیتی برای ناظران و کارشناسان برخوردار است که موسسه دریایی آمریکا، مقاله ای را به آن اختصاص داده است. 
ظاهر این کشتی به گونه ای است که شبیه شناور باری است اما بر عرشه آن انواع جنگ افزار ها مستقر شده اند. تصاویر هوایی این شناور از استقرار سامانه های پرتاب راکت که روی قایق های تندرو سوار شده اند خبر  می دهد. 
افزون بر این، یک سامانه پیشرفته دفاع ضد هوایی موشکی به نام "سوم خرداد" نیز در عرشه این شناور به همراه پهپادها و موشک های ضد کشتی، به چشم می خورد. یک خبرنگار، این کشتی را یک انبار اسلحه یا بازار شناور  توصیف کرده است. 
در عرشه این شناور یک بالگرد به چشم می خورد.
سامانه سوم خرداد از جمله جنگ افزارهای جدید ایران است. همین سامانه بود که پهپاد 200 میلیون دلاری آمریکا را در ژوئن 2019 سرنگون کرد. روی عرشه این کشتی شش پهپاد از نوع ابابیل دیده می شوند.
به گفته «اچ ای ساتون»، که مقاله مربوط به این شناور را در موسسه دریایی آمریکا نوشته است، چهار موشک ضد کشتی "قادر" روی عرشه این کشتی مستقر شده اند. درازای کشتی 492 فوت و پهنای آن 72 فوت است. 
بر روی این شناور یک قبضه توپ ضد هوایی 23 میلی متری نیز مستقر شده است. 
بعید به نظر می رسد که در شرایط عادی از این شناور برای درگیری استفاده شود چون قایق های تندرو برای عملیات عادی مناسب ترند. ساتون در مقاله خود نوشته است این شناور برای ماموریت هایی دور برد و پشتیبانی مورد، استفاده قرار خواهد گرفت. 
با اینکه نیروی دریایی آمریکا از قدرت خارق العاده ای برخوردار است اما شناور جدید ایران می تواند در درگیری های نا متقارن، تهدید آمیز تلقی شود. 
ساتون در مقاله دیگری در نشریه "کاورت شورز" نوشته سپاه از شناور جدید خود می تواند در آب های دور دست از جمله سواحل سوریه عملیات انجام دهد. احتمال می رود که این شناور برای پشتیبانی از عملیات سپاه در مدیترانه حاضر شود. 
هنوز معلوم نیست که هدف از به آب انداختن  ناو اقیانوس پیمای شهید رودکی چیست.

ناو شهید رودکی شناوری سنگین، چند منظوره و دوربرد است که قابلیت حمل و عملیاتی کردن انواع هواپیما، پهپاد و سامانه های موشکی، پدافندی و راداری را دارد.

این ناو با تناژ ۴۰ تن و طول ۱۵۰ متر و عرض ۲۲ متر دارای رادار آرایه فازی سه بعدی، موشک‌های سطح به سطح، سطح به هوا، سامانه های مخابراتی یکپارچه بسیار پیشرفته جنگال و موشکی سوم خرداد با قابلیت حمل بالگرد ها، پهپادها و شناورهای عملیاتی است که همه آنها از تولیدات داخلی بوده  و توسط جوانان متخصص مومن انقلابی طراحی و عملیاتی شده است.

ناو سنگین رزمی، اطلاعاتی و پشتیبانی شهید رودکی به مثابه یک شهر دریایی متحرک است که با تمام تجهیزات و امکانات لازم آماده انجام ماموریت های اقیانوسی با ایجاد امنیت پایدار خطوط مواصلاتی دریایی و امدادرسانی به ناوگان تجاری و صیادی جمهوری اسلامی و کشورهای منطقه‌ای می‌باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

سرخط اخبار جهان