۸۵ درصد مرگ و میرهای کرونایی زنجان به سالمندان اختصاص دارد

زنجان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان، شمار سالمندان فوت شده ناشی از کرونا از شیوع این ویروس تاکنون در استان را ۷۳۸ نفر ذکر کرد و گفت: این تعداد ۸۵.۶ درصد فوتی های ناشی از کرونا در استان را شامل می‌شود.

دکتر پرویز قزلباش روز دوشنبه در جلسه ساماندهی بانک اطلاعاتی سالمندان با توجه به وضعیت حاکم کرونایی در استان افزود: از زمان شیوع کرونا تا کنون چهار هزار و ۷۵۱ نفر سالمند زنجانی در آزمایش کرونا مثبت تشخیص داده شدند و به عبارتی دیگر ۴.۱ درصد این قشر در بخش سرپایی و بستری به این بیماری گرفتار شدند.

این مسؤول ادامه داد: بنا بر تعریف، سنین بالای ۶۰ سال را افراد سالمند تشکیل می دهند که بر اساس سرشماری سال ۹۵  درصد سالمندی کشور ۹.۲۵ درصد اعلام شد  که در حال حاضر این میزان در استان به ۱۰.۴ درصد رسیده است.

وی  اضافه کرد: بر این اساس یک درصد جمعیت سالمندی استان افزایش یافته و در این میان سالمندان اغلب به بیماری های  زمینه ای از قبیل دیابت، فشار خون، بیماری قلبی و عروقی و کلیوی دچار هستند علاوه بر آن سیستم ایمنی بدن این قشر نیز نسبت به سایرین ضعیف تر است.

این مسؤول ادامه داد: با توجه به بیماری های همه گیر وواگیر، فعالیت روزمره سالمندان به دلیل قرنطینه خانگی کاهش می یابد و از طرفی به دلیل عدم دسترسی به تغذیه سالم ممکن است در معرض سوء تغذیه باشند و خود بیماری افسردگی در شرایط بحران می تواند برای این قشر تشدید کننده باشد و موجب تغییر رفتار اجتماعی  شود.

وی اظهار داشت: به این مهم باید توجه داشت این گروه سنی نیز همانند سایر گروه های جامعه با شنیدن اخبار دچار اضطراب و مشکلات عصبی می‌شوند و از طرفی سرگرمی آنها نیز اهمیت دارد که توجه به آن ضروری است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان جمعیت سالمند ۶۰ تا ۷۰ سال را ۶۳ هزار و ۵۱ نفر در استان اعلام کرد و گفت: جمعیت ۷۰ تا ۸۰ سال نیز ۳۰ هزار و ۶۰۲ نفر، سالمندان بالای ۸۰ سال به بالا ۱۷ هزار و ۵۵۰ نفر است که در مجموع ۱۱۱ هزار و ۲۰۳ نفر جمعیت این قشر استان را شامل می شود.

وی خاطر نشان کرد: اهمیت تفکیک این گروه سنی اولویت قرار دادن آنها در برنامه ریزی های بهداشتی و درمانی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها