۱۰۰ میلیون اعتبار برای بازسازی پل‌های تاریخی خمین تخصیص یافت

خمین - ایرنا - رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خمین گفت: ۱۰۰ میلیون ریال اعتبار برای بازسازی پل‌های تاریخی حاجی‌خان و پل جدید روستای جلماجرد شهرستان در راستای افزایش استحکام بنا تخصیص یافت.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‎دستی استان مرکزی،" علی مشهدی" افزود: دیواره‌های روی پل حاجی‌خان به ارتفاع ۸۰ سانتیمتر که نقش جان‌پناه را دارند و همچنین دیواره‌های پل جدید که در فاصله ۱۰۰متری پل حاجی‌خان واقع شده بازسازی، مرمت و بندکشی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه آخرین بار در چهار سال گذشته دیواره‌ها و پایه‌های جانبی این پل مرمت شده، بیان کرد: به دلیل عدم رعایت مسایل فنی جاده و تردد انواع خودروهای سنگین به این آثار تاریخی آسیب جدی وارد شده که طرح مرمت آن با هدف ماندگاری بیشتر این میراث ارزشمند تاریخی اجرا می‌شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خمین افزود: پل تاریخی حاجی‌خان شهرستان خمین روی رودخانه اناربار یا قمرود در ورودی روستای جلماجرد و در کنار محوطه تاریخی گلماگرد عتیق واقع شده است و پل جدید به فاصله ۱۰۰ متر در داخل این روستا، ۲ پلی هستند که محل عبور تجارت و مبادله فرهنگ مردمان دور و نزدیک و همچنین برای تردد اهالی این روستا در گذشته‌ها بوده است.
مشهدی، مشارکت مردم روستا، اداره راهداری و پلیس راه شهرستان با اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حراست از این آثار را تاثیرگذار دانست.
مجموعه پل‌های حاجی‌خان و پل جدید از بناهای به جا مانده از دوره‌های قاجار و پهلوی اول است که در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده‌اند.
۲۵۰ اثر تاریخی و طبیعی در خمین شناسایی شده است و این شهرستان از نظر دستکندها و سنگ نگاره‌ها در جایگاه اول کشور و از نظر کبوترخانه رتبه نخست استان مرکزی را دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha