۳ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۵۴
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84120667
۰ نفر

برچسب‌ها

خرید و فروش عامل انتحاری در افغانستان

کابل - ایرنا - سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ۲۰ گروه تروریستی در این کشور فعالیت دارند که مهاجمان انتحاری را بین خود خریدو فروش کرده و حتی به یکدیگر قرض می دهند.

به گزارش ایرنا، «احمدضیا سراج» روز دوشنبه با حضور در مجلس نمایندگان افغانستان برای ارائه برنامه کاری و گرفتن رای اعتماد گفت که روابط طالبان و گروه‌های تروریستی دیگر همچنان  ادامه دارد و نسبت به گذشته  تقویت شده است.

سراج گفت، گروه‌های تروریستی از توانایی‌های یک دیگر به صورت منظم استفاده می‌کنند.

سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان افزود: در بسیاری مواقع طالبان و گروههای تروریستی از توانمندیها و آموزشهای یکدیگر استفاده می کنند.

وی اضافه کرد: بسیاری از حملات انتحاری با مشارکت گروههای تروریستی با یکدیگر رخ می دهد.

این مقام امنیتی افغانستان خاطر نشان کرد همه گروههای تروریستی به دنبال کشتار مردم و نابودی ارزشهای کشور هستند و تفاوتی با هم ندارند.

وی تاکید کرد، نیروهای افغان در حال حاضر از منطقه و جهان در برابر تروریسم دفاع می کنند.

سراج تروریست های افغانستان را  از تحریک اسلامی ازبکستان، اویغورهای ترکستان شرقی و طرفداران برقراری حکومت اسلامی در تاجیکستان خواند.

وی از تضاد منافع کشورهای منطقه و کمک مستقیم و غیرمستقیم سازمان‌های اطلاعاتی برخی کشورها به تروریست ها را عامل تداوم جنگ در کشور دانست.

به گفته وی اطلاعات آنها نشان می دهد که برنامه کشورهای مداخله گر در امور افغانستان هیچ تغییری نکرده است.

سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان اضافه کرد که طالبان به علت داشتن پناهگاه در کراچی، پیشاور و کویته توانسته اند دو دهه جنگ در افغانستان را ادامه دهند.

وی گروه طالبان را عنصر اصلی دوام جنگ نیابتی در افغانستان دانست و گفت که شواهد و مدارک نشان می‌دهد که این گروه به هیچ عنوان صلح نمی‌خواهند و در پی تشدید جنگ هستند.

سراج گفت که طی یکسال گذشته بیش از شش‌هزار نفر در رابطه با فعالیت های تروریستی دستگیر شده اند.

مجلس افغانستان روز شنبه گذشته به ۱۰ نامزد وزیر کابینه محمداشرف غنی رای اعتماد داد و قرار است ۱۳ وزیر و رییس امنیت ملی و رییس بانک مرکزی این کشور نیز از مجلس رای اعتماد بگیرند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

سرخط اخبار جهان