ایران همچنان با قدرت از سوریه و امنیت این کشور دفاع می‌کند

تهران- ایرنا- دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل گفت: ایران همچنان با قدرت از سوریه و امنیت این کشور مهم در منطقه دفاع می‌کند، همچنین از تلاش‌های سازنده سازمان ملل متحد در کمک به سوریه حمایت و بر قضاوت بیطرفانه در قبال سوریه تاکید می‌کنیم.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خانه ملت، «گیر پترسون» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه با امیرعبداللهیان دیدار و گفت‌وگو کرد.

عبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران از تلاش های سازمان ملل و اقداماتی که به حفظ تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و بازگشت امنیت پایدار به سوریه کمک نماید، استقبال می‌کند.

‏‎وی افزود: آنچه که حلقه مفقوده در شرایط امروز سوریه می‌باشد وجود بی‌اعتمادی است زیرا مثلا فردی که تا چند وقت پیش رهبر جریانی تروریستی بوده، سلاح حمل می‌کرده و اقدامات تروریستی انجام می‌داده، اکنون اصرار دارد که با پوشیدن کت و شلوار و زدن کراوات به عنوان طرف مذاکره دعوت شود.

دستیار ویژه رییس مجلس یادآور شد: متاسفانه برخی گروه‌های خطرناک تروریستی تلاش می کنند با تغییر نام از لیست سیاه تروریستی سازمان ملل متحد خارج شوند لذا اتخاذ رویکرد بی‌طرفانه سازمان ملل متحد و عدم مشاهده استانداردهای دوگانه مورد توجه جدی جمهوری اسلامی ایران است.

مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی افزود: معتقدیم در روند کار کمیته قانون اساسی همه طرف ها مسئول بوده و باید پاسخگو باشند و تکیه بر مقصر خواندن دولت سوریه در تعارض با سیاست بی طرفی است.

وی اعمال تحریم ها علیه سوریه به ویژه در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی را ظالمانه خواند و بر ضرورت اقدام برای رفع تحریم های انسانی تاکید کرد.

عبداللهیان خاطرنشان کرد: ایران همچنان با قدرت از سوریه و امنیت این کشور مهم در منطقه دفاع می کند. تهران همچنین از تلاش های سازنده سازمان ملل متحد در کمک به سوریه حمایت و بر قضاوت بیطرفانه در قبال سوریه تاکید می نماید.

پترسون نیز در این دیدار با اشاره به اقدامات صورت گرفته در ۱۰ سال گذشته به منظور استقرار صلح و امنیت در سوریه اظهار داشت: روند سیاسی در مسیر نسبتا خوبی قرار گرفته است اما همچنان وجود جو بی اعتمادی میان گروه های مختلف در سوریه مانع پیشرفت روند سیاسی است.

‏‎نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه به شرایط حساس سوریه و وجود برخی اختلاف دیدگاه ها در این کشور اشاره کرد و گفت: ما به کمک همه احزاب، طرف ها، کشورهای همسایه و سازمان های بین المللی برای خروج از این رکود و بن بست نیاز داریم.

پترسون با اشاره به وضعیت انسانی گفت: متاسفانه شرایط اقتصادی مردم سوریه هر روز بدتر می شود. بر همین اساس باید مذاکرات صورت گرفته در چند سال گذشته را ارزیابی کرده تا بدانیم که چه کارهایی صورت داده ایم و چه نقاط ضعفی در روند مذاکرات بوده است.

‏‎وی با قدردانی از اقدامات سازنده ایران در مبارزه با تروریسم و حمایت های بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران از بازگشت مهاجرین و آوارگان سوری به خانه های خود خاطرنشان کرد: باید در موضوع سوریه، وضعیت حقوق بشر و  آوارگان را بسیار جدی بگیریم و به تلاش های بی وقفه خود برای کمک به سوریه ادامه می دهیم.

APA به دنبال توسعه مناسبات پارلمان‌ها در آسیا است

«حسین امیرعبداللهیان» با صدور پیامی به دبیرکل APA، سالروز تأسیس این نهاد سیاسی مهم را تبریک گفت.

وی با اشاره به نقش این نهاد برای تقویت و گسترش صلح در قاره آسیا افزود:  APA به دنبال تعامل و توسعه مناسبات میان پارلمان های قاره پهناور آسیا بوده و در نهایت گسترش عدالت، دموکراسی، عدم نفوذ خارجی در منطقه را پیگیری کرده است.

 دستیار ویژه رییس مجلس از تلاش های این مجمع که برای تقویت آزادی، عدالت اجتماعی، صلح، امنیت و دوستی، ایجاد همگرایی بین المللی در آسیا به منظور حداکثر بهره برداری از همه امکانات این قاره  است، تقدیر کرد.

مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این نهاد آسیایی دارای جایگاهی برجسته در قاره آسیا و همچنین در میان سایر نهادهای بین المللی است که این امر ضرورت استفاده موثر از این ظرفیت را در دیپلماسی پارلمانی ایجاب می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

سرخط اخبار سیاست