آخرین زندانی زن جرایم غیرعمد خراسان شمالی آزاد شد

بجنورد- ایرنا- مدیرعامل ستاد دیه خراسان شمالی گفت: با آزادی آخرین زندانی زن که به علت ارتکاب جرم غیرعمد محبوس بود، زندان‌های این استان از زنان زندانی جرایم غیرعمد خالی شد.

رضا استاجی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال پنج تن از زنان مجرم غیرعمد در استان از بند رهایی یافتند که آخرین آنان، که به تازگی آزاد شد، بانویی با بدهی ۱۲۵ میلیون ریالی بود که با کمک و حمایت خیران رهایی یافت.

وی افزود: خیران برای آزادی این زن زندانی ۱۰۰ میلیون ریال کمک کردند و خانواده این زن نیز ۲۵ میلیون ریال دیگر از مبلغ بدهی را فراهم کردند.

وی اضافه کرد: یک بانوی دیگر نیز با بدهی یک میلیارد ریالی محکوم به تحمل حبس شده بود اما توانایی پرداخت بدهی خود را داشت و حتی از پذیرفتن مساعدت ستاد دیه نیز سر باز زد.

استاجی، علت به زندان افتادن این فرد را یک اختلاف دانست و گفت: این زندانی نیز هم اینک از زندان مرخصی گرفته است تا پیگیر رفع مشکلات و پرداخت بدهی خود باشد.  

وی افزود: اکنون هیچ زندانی زیر ۱۸ ساله جرایم غیرعمدی در کانون اصلاح و تربیت استان در بجنورد وجود ندارد و این ستاد با کمک خیران و به خصوص زنان خیر تلاش می کند تا هیچ زن و زندانی زیر ۱۸ ساله ای به دلیل ارتکاب جرایم غیرعمد در حبس نماند.

مدیرعامل ستاد دیه خراسان شمالی گفت: امسال ۱۶۷ زندانی جرایم غیرعمد با ۲۲۵ میلیارد ریال بدهی از زندان های این استان آزاد شدند، با تلاش مددکاران و این ستاد ۱۳۰ میلیارد ریال نیز از شاکیان تخفیف گرفته شد که رقم بسیار خوبی است.

استاجی افزود: هم اینک ۷۳ زندانی جرایم غیرعمد مجموعا با ۷۰ میلیارد ریال بدهی در زندان های استان تحمل حبس می کنند.

وی اظهار داشت: جرایم غیرعمد شامل ناتوانی در پرداخت مهریه، نفقه، محکومیت هایی غیر از کلاهبرداری، تصادفات جاده ای و حوادث کارگاهی است.

وی گفت: تلاش مجموعه زندان ها، کاهش هدفمند جمعیت کیفری در زندانها است.

مدیرعامل ستاد دیه خراسان شمالی به شیوع ویروس کرونا و محدودیت های تردد و برگزاری مراسم های عزاداری و سایر موارد نیز اشاره کرد و افزود: از هم استانی ها می خواهیم که در صورت تمایل بخشی از هزینه های صرفه جویی شده ناشی از برگزار نشدن مراسم های خود از جمله عزاداری را به ستاد دیه پرداخت کنند تا منجر به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد شود.

هم اینک حدود هزار و ۴۰۰ مددجو در زندان های خراسان شمالی تحمل حبس می کنند که ۲ درصد آنان را زنان تشکیل می دهند.

شماره حساب ۸۸۸۸۸ نزد بانک تجارت و شماره حساب ۰۱۰۵۵۷۰۷۶۲۰۰۰ نزد بانک ملی و شماره کارت ۵۸۵۹۸۳۷۰۰۰۴۲۶۱۸۵ به نام ستاد دیه خراسان شمالی آماده دریافت کمک های خیران و نیکوکاران به منظور آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد است.

در هر یک از شهرستان‌های بجنورد، شیروان و اسفراین یک زندان وجود دارد و یک کانون اصلاح و تربیت و یک بازداشتگاه نیز در بجنورد دایر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها