شمارش معکوس برای اجرای طرح واکسیناسیون کرونا در آمریکا

تهران - ایرنا - رسانه های غربی از آغاز اقدام گسترده واکسیناسون کرونا پیش از اواسط ماه دسامبر (آذر/دی) در ایالات متحده آمریکا برای مقابله با بیماری همه گیر کووید ۱۹ و باهدف دستیابی به ایمنی جمعی در ماه مه (اردیبهشت/خرداد) خبر دادند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، خبرگزاری فرانسه نیز از موفقیت آمیز بودن 70 درصدی واکسن کرونا تولید شده در آزمایشگاه بریتانیایی آسترازنکا/ AstraZeneca و دانشگاه آکسفورد/ Oxford خبر داد.

تارنمای فرانس ۲۴ نوشت: ایالات متحده در نظر دارد پس از تایید مقامات بهداشتی، برنامه واکسیناسیون کرونا را در سطح گسترده ای پیش از اواسط ماه دسامبر  (آذر/دی) آغاز کند تا طبق پیش بینی های انجام شده، ۲۰ میلیون نفر تا پایان سال جاری میلادی به ایمنی دست یابند.

شرکت ها و مراکز علمی تحقیقاتی نظیر فایزر و مادرنا مدت کوتاهی بعد از شکست ترامپ در انتخابات، خبرهای خوشی را درباره تولید واکسن موثر برای پیشگیری از کووید-19 منتشر کردند و حالا قرار است در آستانه تشکیل دولت بایدن در آمریکا، طرح گسترده واکسیناسیون در این کشور آغاز شود؛ طرحی که می تواند تبلیغی برای دولت بایدن در همین آغاز راه باشد.

بر اساس آخرین آمار رسمی وُرد میترز، ایالات متحده با ثبت بیش از ۱۲ میلیون ابتلا به کووید ۱۹ و بیش از ۲۶۲ هزار مرگ و میر ناشی از آن رتبه نخست را در جهان به خود اختصاص داده است.

فرانس ۲۴ افزود: با انتشار نتایج موفقیت آمیز کارآزمایی بالینی واکسن کرونای شرکت دارویی آمریکایی فایزر Pfizer و شریک آلمانی آن بیون تک BioNTech بر ۴۴ هزار داوطلب در کشورهای متعدد که بر اساس آن بدون عوارض جانبی مهم، ۹۵ درصد در پیشگیری از بیماری همه گیر کووید ۱۹ موثر واقع شده؛ این دو شرکت دارویی روز جمعه ۲۰ نوامبر/ ۳۰ آبان از آژانس دارویی ایالات متحده (FDA) برای واکسن خود درخواست مجوز کردند.

پس از شرکت های بایون تک آلمان و فایزر آمریکا، اکنون شرکت مادرنا نیز اعلام کرده که بزودی واکسن های تولیدی خود را وارد بازار خواهد کرد. «استفان بنسل» مدیرعامل این شرکت می گوید گفتگوها با اتحادیه اروپا در آستانه پایان یافتن است.

 به گزارش این رسانه فرانسوی؛ آژانس دارویی ایالات متحده (FDA) اعلام کرد که جلسه عمومی کمیته مشورتی در تاریخ ۱۰ دسامبر برای بررسی درخواست مجوز واکسن کرونا برگزار می شود؛ شایان ذکر است که نظر این کمیته جنبه مشورتی دارد و الزامی نیست؛ در واقع روند تصمیم گیری برای واکسن کرونا به عهده دانشمندان این نهاد است که ممکن است در اوایل نیمه اول ماه دسامبر انجام شود.

مدیر علمی برنامه Warp Speed اظهار امیدواری کرد که با آغاز کمپین واکسیناسیون گسترده در ایالات متحده انتظار می رود که در ماه مه (اردیبهشت/خرداد) "مصونیت جمعی" بدست آید.

کمپین های واکسیناسیون در سراسر جهان

شرکت های دارویی و مراکز تحقیقاتی در سراسر جهان در حال تولید واکسن کووید-۱۹ هستند و آزمایش‌های نهایی واکسن‌های مختلف در حال حاضر روی ده‌های هزار داوطلب انجام می‌شود.

 ایتالیا با بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار مبتلا به کرونا و بیش از ۴۹ هزار جان باخته ناشی از آن که در رتبه پنجم قاره اروپا قرار دارد؛ «روبرتو اسپرانزا» وزیر بهداشت ایتالیا روز شنبه اعلام کرد که "کمپین واکسیناسیون بی سابقه ای" را در پایان ماه ژانویه (دی/ بهمن) با الویت گروه های پرخطر آغاز می کند.

بر اساس آخرین آمار رسمی ورد میترز، از زمانی که سازمان جهانی بهداشت در چین از شروع بیماری همه گیر کووید ۱۹ در پایان دسامبر گزارش داده، این بیماری همه گیر منجر به ابتلای بیش از ۵۹ میلیون نفر و مرگ بیش از یک میلیون و ۳۰۰ نفر در سراسر جهان شده که از این میان، بیشاز ۴۰ میلیون نفر تاکنون بهبود یافته اند.

فرانس ۲۴ در ادامه نوشت: در اروپا قرنطینه و سایر محدودیت های اعمال شده کرونایی در بسیاری از کشورها برای مقابله با موج دوم شیوع این ویروس، به تدریج نشانه هایی از بهبود اوضاع در حال پدیدار شدن است.

به گزارش از خبرگزاری افه، «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا پس از شرکت در نشست آنلاین گروه ۲۰ از طرح ملی خدمات رسانی ۱۳ هزار مرکز واکسیناسیون کووید-۱۹ از ژانویه ۲۰۲۱ میلادی (دی ماه ۹۹) به منظور سهولت دسترسی شهروندان این کشور خبر داد.

وی افزود: در اسپانیا ۴۰۰ مورد ابتلا به ازای صد هزار نفر طی ۱۴ روز ثبت شده است؛ در حالی که در اوایل ماه جاری ۵۴۰ مورد ابتلا گزارش شده است.

سانچز پیشتر با اشاره به قراردادهای اتحادیه اروپا با شرکت های دارویی آسترازنکا و فایزر گفت این قراردادها برای دستیابی به یک میلیارد دوز واکسن  کرونا صورت گرفته که درمجموع، ۱۰ درصد میزان قراردادی واکسن به اسپانیا تعلق خواهد گرفت.

در فرانسه که تعداد موارد جدید ابتلا به کرونا و همچنین مرگ و میرهای ناشی از آن و همچنین بستری شدن بیماران در بخش مراقبت های ویژه رو به کاهش است؛ مقامات این کشور بر این باورند که که بدون شک از پیک موج دوم همه گیری کویید ۱۹ عبور کرده اند.

دولت انگلیس روز شنبه تأیید کرد که قرنطینه چهار هفته ای در انگلیس تا ۲ دسامبر ادامه خواهد داشت و تمدید نخواهد شد.

شبکه  تلویزیون آلمانی نیز روز دوشنبه ۲۳ نوامبر (سوم آذر) به نقل از «ینس اشپان» وزیر بهداشت و درمان آلمان خبر از توزیع سریع واکسن کرونا از ماه دسامبر (آذر / دی) در آلمان داده است.

وی افزود: آلمان ۳۰۰ میلیون دوز از واکسن‌های مختلف کرونا را سفارش داده است.

به نوشته ال پائیس، روسیه در ادمه تلاش ها برای ارتقای جایگاه خود در عرصه جهانی از مسیر یافتن و تولید واکسن قطعی کرونا، در تازه ترین تلاش ها برای کسب بازار جهانی فروش واکسن اسپوتنیک پنج از قیمت پایین تر این واکسن نسبت به شرکت های رقیب فایزر و مودرنا خبر داده است.

شرکت مدرنا نیز هفته پیش اعلام کرد که داده‌های اولیه از واکسن این شرکت نیز اثر بخشی حدود ۹۵ درصد را تایید می‌کند.

رهبران کشورهای عضو «گروه ۲۰» در پیش نویس بیانیه پایانی نشست مجازی خود وعده داده‌اند که از هیچ تلاشی برای تضمین دسترسی منصفانه به واکسن ویروس کرونا در سطح جهان فروگذاری نخواهند کرد.

یورونیوز؛ صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) روز دوشنبه ۲۳ نوامبر /۳ آذر اعلام کرد که  حدود دو میلیارد دوز از واکسن کووید-۱۹ را در سال ۲۰۲۱ به کشورهای در حال توسعه از جمله یمن و افغانستان ارسال می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

سرخط اخبار جهان