پژوهشگر فلسطینی: تهدیدهای ترامپ علیه ایران پوچ و توخالی است

تهران - ایرنا - دکتر «حامد ابوالعز» پژوهشگر فلسطینی در گزارشی با عنوان «لانه زنبورها در ایران را برهم نزنید»، تهدیدهای «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا علیه تهران را « پوچ و توخالی» دانست.

روزنامه «رأی الیوم» امروز (دوشنبه) با انتشار گزارش این محقق سیاست عمومی و فلسفه سیاسی افزود: ایران بارها واقع‌بینانه پاسخ این تهدیدهای آمریکا را داده و خاطرنشان کرده که هیچ‌گاه خواهان جنگ نیست، اما اگر جنگی علیه ایران تحمیل شود، در این صورت آن جنگ فراگیر، ویرانگر و طولانی مدت خواهد بود.

ابوالعز با اشاره به نشست اخیر ترامپ با گروهی از رهبران «پنتاگون» و «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری ترامپ از گروه فرماندهان نظامی در مورد گزینه حمله به اهداف مشخصی در ایران سوال کرد که به عنوان مثال شامل تاسیسات هسته‌ای ایران و مراکز نگه‌داری موشک‌ها می‌شود. تقریبا همه شرکت‌کنندگان در این نشست پاسخ دادند که هیچ گزینه‌ای برای انجام حملات محدود وجود ندارد، زیرا ایران ممکن است در سطح گسترده به آن پاسخ بگوید.

این نویسنده فلسطینی از پمپئو به عنوان یکی از مخالفان گزینه نظامی ترامپ علیه ایران نام برده و اضافه کرد: وزیر خارجه آمریکا نگران آن است که این اقدام کشورش با واکنش ایران همراه شود.  

ابوالعز در ادامه گزارش خود از رویکرد دولت آمریکا در مورد ایران ابراز شگفتی کرده و نوشت: واشنگتن چگونه می‌تواند به بندهای توافق هسته‌ای استناد جوید که خود بیش از پیشتر از آن خارج شده است.

این محقق فلسطینی از توافق «برجام» به عنوان «بزرگ‌ترین اقدام دیپلماتیک بین‌المللی پس از جنگ جهانی دوم» نام برد.

وی از ترامپ و دولت متبوع وی به عنوان «بازنده نبرد دیپلماتیک علیه ایران» در شورای امنیت سازمان ملل جهت از سرگیری مجازات‌های بین‌المللی علیه تهران یاد کرد و نوشت: ترامپ و آمریکا با این شکست سیلی محکمی دریافت کردند.  

ابوالعز تاکید کرد: گزارش‌های پیاپی آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای ثابت می‌کند که ایران به رغم خروج آمریکا از برجام، کاملا به بندهای توافق هسته‌ای پایبند است.

این نویسنده فلسطینی ادامه داد: به نظر می‌رسد ترامپ پس از شکست در انتخابات می‌خواهد دوران ریاست جمهوری «جو بایدن» را به جهنم تبدیل کند. سیاست فشار حداکثری در برابر ایستادگی ملت ایران شکست خورد.  

ابوالعز در گزارش خود با اشاره به سفر پمپئو به منطقه خاورمیانه پیش‌بینی کرد: توطئه چینی‌های آمریکا علیه ایران همچنان ادامه خواهد یافت و هم اکنون پمپئو به دنبال یافتن کشوری است که حاضر به پرداخت هزینه‌های اقدامات جنگ‌افروزانه آمریکا شود.

این گزارش نویس فلسطینی از همپیمانان عرب آمریکا در منطقه خواست تا مواظب توطئه‌های واشنگتن باشند و  از ریختن بنزین بر روی آتش دست بردارند و هزینه جنگ احتمالی ترامپ را نپردازند، زیرا هیچ عاقلی با ملتی که تجربه هشت سال جنگ مداوم را در پرونده خود دارد، وارد جنگ نمی‌شود و با کشوری که دارای موشک‌های دوربرد است، درگیر نمی‌شود، چون با این موشک‌ها به آسانی می‌توان هر نقطه‌ای در منطقه خاورمیانه را مورد هدف قرار دهد.

ابوالعز با اشاره به اینکه " افراد خردمند در وزارت دفاع آمریکا رئیس جمهوری خود را از وارد شدن در این ماجراجویی زیانبار برحذر داشتند"، ابراز امیدواری کرد که کشورهای عرب همپیمان آمریکا نیز چنین رویکردی در پیش بگیرند.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

سرخط اخبار جهان