برزیل آماده خرید واکسن کرونا از روسیه می‌شود

تهران-ایرنا- خبرگزاری تاس گزارش داد: وزارت بهداشت برزیل خود را آماده امضای توافقنامه ای با صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه برای خرید احتمالی واکسن روسی کرونا موسوم به «اسپوتنیک وی» می‌کند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری روسی تاس امروز دوشنبه به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت برزیل تایید کرد که نامه های مشابهی با شرکت های آمریکایی و اروپایی و آلمانی فایرز  و مدرنا،  جانسن کیلاگ و بیوتک امضا خواهد شد.

این گزارش افزود: هفته پیش مقامات مراقبت های بهداشتی برزیل با نمایندگانی از شرکت های سازنده واکسن برای گفت و گو درباره «جزییات فنی تولید واکسن، مسائل ایمنی و میزان تاثیرگذاری آن و ابعاد لجستیکی مربوط به انتقال آن» دیدار کردند.

بنابر این گزارش، وزارت بهداشت برزیل توافقنامه هایی را با این شرکت ها امضا خواهذ کرد که هیچ نوع تعهد حقوقی را تحمیل نمی کند و به این کشور اجازه می دهد مطابق با برنامه پیشنهادی تحویل واکسن ها  و بعد از تکمیل پروتکل ها، دوزهایی از واکسن را در آینده  خریداری کند.

وزارت بهداشت برزیل اعلام کرده مطابق با قراردادهای امضا شده، برزیل قرار است تقریبا ۱۴۳ میلیون دوز واکسن کووید-۱۹ دریافت کند که امکان استفاده از آن برای واکسیناسیون یک سوم از جمعیت این کشور وجود دارد. ۱۱۰ میلیون دوز واکسن هم قرار است در سال ۲۰۲۱ در پلتفورم موسسه تحقیقاتی فیوکروز برزیل تولید شود. این وزارتخانه آزمایشات بالینی ۲۷۰ واکسن در ایالت های مختلف را تحت نظر دارد.

در این کشور تاکنون، آژانس نظارت بر سلامت ملی آزمایشات بالینی، چهار واکسن کووید را تایید کرده است. بعلاوه شرکت برزیلی یونیائو نیز مجموعه مدارکی را برای ثبت واکسن روسی در آژانس نظارت بر سلامت ملی ارسال کرده است.  

تاکنون بیش از ۶ میلیون نفر در برزیل به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده اند. شمار فوتی های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در این کشور بر اساس آخرین آمار ۱۶۹ هزار و ۱۶ نفر است.

نخست ابتلا به ویروس کرونا در اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«تدروس آدهانوم» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی خبری تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر»  به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

شرکت فایزر آمریکا روز ۱۹ ابان ماه اعلام کرد که این شرکت به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

 شرکت مدرنای آمریکا نیز روز دوشنبه ۲۵آبان ماه اعلام کرد که واکسن تولیدی این شرکت برای کرونا تا حدود ۹۵ درصد موثر بوده و ایمنی ایجاد کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha