ذخیره خون استان مرکزی به وضعیت مطلوب رسید

اراک - ایرنا - مدیرکل انتقال خون استان مرکزی گفت: ذخیره خون استان در حال حاضر پاسخگوی نیاز هشت روز بیماران است که وضعیت مطلوبی محسوب می‌شود و در این خصوص جای نگرانی وجود ندارد.

دکتر «فاطمه‌سادات مهدویانی» روز دوشنبه درگفت و گو با ایرنا افزود: اکنون استان در تامین خون و فرآورده‌های خونی مشکلی ندارد و از اهداکنندگانی که به موقع برای اهدای خون و رفع مشکل کمبود این ماده حیانی حاضر شدند، قدردانی می‌شود.

وی با یادآوری اینکه، شیوع کرونا باعث شده بود مردم خون کمتری اهدا کنند، اظهار داشت: هفته گذشته با اطلاع رسانی و دعوت از مردم برای اهدای خون، روزانه تا ۲۰۰ نفر برای  این کار خیر در مراکز خون‌گیری حاضر شدند.

مدیرکل انتقال خون استان مرکزی گفت: یک هزار و ۵۶۰ نفر هفته گذشته به مراکز اهدای خون استان مراجعه کردند که یک هزار و ۲۸۵ نفر موفق به اهدای خون شدند.

دکتر مهدویانی افزود: مردم برای اهدای خون باید تدریجی در مراکز اهدای خون حضور پیدا کنند زیرا طول عمر فرآورده‌های خونی محدود است.

وی اظهار داشت: ۲ هفته گذشته وضعیت اهدا چنان کاهش یافت که انتقال خون استان مجبور به فراخوان اهداکنندگان ۱۰ سال گذشته آن هم برای گروه خونی  A مثبت از گروهای معمولی شد.

مدیرکل انتقال خون استان مرکزی گفت: مردم نگران انتقال بیماری کرونا در مراکز اهدای خون استان نباشند زیرا این مراکز به صورت مستمر ضدعفونی می‌شوند و مراجعه‌کنندگان در بخش ورودی هر مرکز  سنجش تب می‌شوند و در صورت داشتن علایم کووید ۱۹ از ورود آنان جلوگیری می‌شود.

دکتر مهدویانی افزود: فرآیند خونگیری تنها  از افرادی انجام می‌شود که سالم باشند و در محیط مراکز اهدای خون تمام دستوالعمل‌های سازمان انتقال خون رعایت می‌شود.

سازمان انتقال خون ایران در سال ۱۳۵۳ تاسیس شد و با تاسیس آن این امر مهم  قانونمند و از پراکنده کاری در این زمنیه جلوگیری شد.
در حال حاضر سازمان انتقال خون در ایران بالاترین و تنها مرجع تصمیم‌گیری در زمینه تامین و توزیع خون و فرآورده‌های خونی سالم در کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها