طرح واکسیناسیون دام‌های سنگین یزد علیه تب مالت آغاز شد

یزد - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی یزد گفت: طرح واکسیناسیون دام‌های سنگین استان علیه تب مالت با هدف ایمن سازی جمعیت دامی علیه بیماری های واگیردار رایگان آغاز شد و تا سی‌ام آذرماه  جاری ادامه دارد.

دکتر علی فاتحی نیا  روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در این طرح بیش از ۴۰ هزار راس دام سنگین  واکسینه می شوند ، افزود: حفظ سلامت جمعیت دامی از این بیماری، زمینه ساز پیشگیری از ابتلای انسان و تامین بهداشت عمومی افراد جامعه است.

وی با اشاره به اینکه تب مالت ، از جمله بیماری های واگیردار مشترک بین انسان و دام است، اظهارکرد: تب ، عرق شدید، سردرد، ضعف ،کاهش وزن، افسردگی، دردکمر، پشت و مفاصل از علایم این بیماری در انسان است .

این مسوول ادامه داد: مصرف لبنیات غیر پاستوریزه مهمترین علت ابتلای شهروندان به این بیماری است ، لذا ضروری است ، آحاد مردم در صورت امکان از لبنیات پاستوریزه استفاده کنند.

 وی اضافه کرد:  در صورت دسترسی نداشتن به شیر پاستوریزه، شیر فله را قبل از مصرف به مدت ۱۰ دقیقه کاملا بجوشانند و همچنین در صورت تمایل به مصرف پنیر محلی آن را به مدت ۲ ماه در آب نمک قرار دهند تا آلودگی های احتمالی موجود در این محصول از بین برود.

مدیرکل دامپزشکی یزد ، تصریح کرد: با توجه به اینکه عامل این بیماری میکروب و ضروری است دامداران در هنگام تماس با دام نکات ایمنی همچون استفاده از ماسک و دستکش را رعایت کنند.

فاتحی نیا خاطرنشان کرد:  توجه به علایم بیماری در دام مانند، سقط جنین در پایان ماه های آبستنی، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی نسبت به جداسازی دام های آلوده از دام های سالم اقدام کنند و دام تلف شده، سقط شده و ترشح رحمی دام های آلوده را به صورت بهداشتی دفن و یا بسوزانند.

این مسوول دامپزشکی استان با قدردانی از همکاری مردم و دامداران در رعایت نکات بهداشتی و همراهی با دامپزشکی افزود: رعایت نکات بهداشتی در حذف دام های آلوده گامی موثر در پیشگیری از بیماری تب مالت است و خواستار همکاری دامداران استان با گروه های واکسیناسیون برای ایمنی دام ها شد.

استان یزد  با ۱۰ شهرستان و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، دارای ۹۶۰ واحد پرورش مرغ گوشتی صنعتی،‌ ۳۸۰ مجتمع دامپروری گاو شیری و گوشتی، ۲۲۰ واحد پرورش ماهیان سردآبی و ۲۸۰ واحد ماهیان گرم آبی است .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها