فراهم نکردن اطلاعات برای رئیس جمهوری منتخب، دیوانگی است

نیویورک- ایرنا- نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد، ارائه اطلاعات به دولت در حال ورود به کاخ سفید را برای منافع و امنیت ملی کشور ضروری دانست و گفت: فراهم نکردن این اطلاعات برای رئیس جمهوری منتخب، دیوانگی است.

به گزارش ایرنا، سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در دولت دوم اوباما روز یکشنبه در گفت وگو با شبکه خبری سی ان ان درباره انتقال قدرت از ترامپ به بایدن، اظهار کرد: این کاملا بی سابقه و نهایت بی‌پروایی است.

وی افزود: من نمی‌توانم به شما بگویم که چقدر ارائه اطلاعات از دولت در حال خروج بوش به دولت در حال ورود اوباما مفید بود. ما از شرایط جنگ در افغانستان آموختیم و این به دولت تازه وارد اوباما چشم‌انداز خوبی می بخشید که چگونه با آن برخورد کند.

این مقام پیشین آمریکا ادامه داد: ما درباره چگونگی برخورد با تاسیسات و سفارت‌خانه‌های آمریکا در سراسر جهان آموختیم. یا اینکه درباره برنامه هسته‌ای کره شمالی آموختیم. فراهم نشدن این اطلاعات برای رئیس جمهوری منتخب، دیوانگی است.

پاور اضافه کرد: این به منافع آمریکا مربوط است نه یک نفر یا یک انتخابات خاص. این مسیری است که ما به دولت ترامپ هم پیشنهاد می‌کنیم انجام دهد. این یقینا یک مسئولیت دولت در حال خروج است که اطلاعات را به بهترین شکل برای دولت در حال ورود فراهم سازد.

وی با اشاره به پیام‌های سریع سران کشورهای متعدد به جو بایدن و شناسایی او به عنوان رئیس جمهوری منتخب، گفت: آنها منتظر خروج ترامپ نماندند که شامل برخی سران کشورها همچون بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس می‌شود که به ترامپ بسیار نزدیک هم بودند.

استاد دانشگاه هاروارد، افزود: این نشان دهنده اشتیاق آنها برای حرکت به این سمت است، بسیار بسیار ملال‌آور است که هر روز صبح بیدار شوی و از سیاست خارجی آمریکا یا حتی از آرایش نظامی نیروهای آمریکایی از طریق توئیتر مطلع شوید.

پاور ادامه داد: هیچ فرصتی برای تعامل و گفت‌وگو با متحدانی همچون ناتو که دو دهه در کنار شما به عنوان مثال در افغانستان بوده‌اند، وجود ندارد.  یا اینکه به ناگهان اعلام شود نیروها را از سوریه خارج می‌کنند در زمانی که نیروهای ناتو در صحنه نبرد، آسیب‌پذیر هستند.

وی اضافه کرد: در ورای بی احترامی به کسانی که با ما جنگیدند و کشته شدند، ناامیدی و خستگی ایجاد خواهد شد. از این رو کلید مهم این است که چگونه این افراد را گرد هم آوریم و مسیر را برویم که اعتماد را افزایش دهد.

این دیپلمات پیشین آمریکا با تاکید بر اینکه تنها تقویت خود باعث بهبود وضعیت نخواهد شد، لزوم همکاری با متحدان درباره چین و غلبه بر ترسی را که در دولت ترامپ به خاطر شانه خالی کردن از مسئولیت ایجاد شده است، یادآور شد.

خبر در حال تکمیل است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =