۴ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۵۳
کد خبرنگار: 892
کد خبر: 84120095
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

شلوغی بازار در غیاب بازاریان

خرم‌آباد - ایرنا - روزهای محدودیت‌های کرونا در بازار خرم‌آباد حال و هوای دیگری دارد، بازار تعطیل است اما برخی زنان و مردان همچنان در خیابان ها قدم می زنند، گشت و گذار در بازار دلیل می‌خواهد اما معلوم نیست آنها در خیابان ها چه می‌کنند.

بازار شهر خرم‌آباد در روز چهارم اجرای محدودیت های کرونایی در خیابان‌های اصلی به طور کامل تعطیل است، معدود مغازه‌هایی که آن هم سوپرمارکت ، قصابی و داروخانه‌ها و برخی دیگر از واحدهای صنفی است کرکره هایشان بالاست، اما مردم انگار باورشان نشده که بازار تعطیل است.
البته شاید یکی از دلایل اصلی این موضوع ترفندهای برخی کسبه و بازاریان است چون مغازه هایشان را نیمه باز می گذارند و به محض اینکه بازرسان اصناف و سازمان صمت را می‌بینند از داخل مغازه کرکره را پایین می‌آورند.
شهر تقریبا شلوغ است چه از وجود آدم ها چه از ورود خودروها به مرکز شهر، اما این شرایط تا حدودی به تعطیلات عید نوروز نزدیک‌تر است ، اما برخی انسان های بی خیال از کرونا در این شهر گشت می‌زنند. صاحبان برخی اصناف نیز بدور از چشم تیزبین بازرسان مغازه هایشان را باز کرده‌اند.
شاید همین بی خیالی مردم و تردد در بازار خلوت و تعطیل و ترفندهایی برای فعالیت غیرمجاز واحدهای صنفی با کرکره‌های نیمه پایین باعث شده که درصد کمی از مردم در طرح محدودیت‌های جدید کرونا نمره مردودی می‌گیرند.
امروز برای تهیه گزارش میدانی در سطح شهر خرم‌آباد گشتی زدم تا ببینم که تا چه حد مصوبات و محدودیت‌های جدید  کرونا توسط اصناف رعایت می‌شود ، از خیابان شقایق که رد شدم با خودم گفتم خدای من چرا هیچ یک از واحدهای صنفی دستورالعمل‌ها را رعایت نکرده‌اند. قنادی، گل فروشی ، کافی نت، فتوکپی ، دفاتر اسناد رسمی، تعمیرات موبایل و الکتریکی همه باز بودند، فکر کردم همه بی‌خیال مصوبات شده اند.
چند دقیقه بعد که به خیابان علوی رسیدم، آنجا هم تعدادی از این مغازه‌ها کرکره هایشان بالا بود و بی‌خیال مصوبه به کار خود مشغول بودند. نزدیکی های بازار در ۲۴ متری حکیم، اغلب مغازه‌ها بسته بودند، با خودم گفتم ظاهرا اینجا صاحبان واحدهای صنفی بیشتر متعهد هستند و کسب و کار خود را با وجود مشکلات اقتصادی ، تعطیل کرده‌اند.
زمانی که به بازار رسیدم تقریبا بجز مشاغل مجاز ، همه تعطیل بودند اما در کوچه بازار قدیم تعداد اندکی از مغازه‌داران حتی پوشاکی که قصد فروش آنها را داشتند بیرون از مغازه آویزان کرده بودند.
چهارراه بانک جمعیت زیادی ایستاده بودند، نیروی انتظامی و بازرسان و تعدادی از مردم درب یک مغازه تجمع کرده بودند، همه تلاش شان تعطیلی کسب و کار صاحب این مغازه بود چون فروشندگان پوشاک مجاز به فعالیت نبودند، در این شرایط کرونایی متاسفانه تعداد زیادی از مردم جمع شده بودند. تجمع پلیس و مردم برای تعطیلی آن مغازه بود.
در خیابان شهدا و مطهری نیز تقریبا همه مغازه‌ها تعطیل بود تنها چند فروشنده تلفن همراه با ترس از حضور احتمالی بازرسان فعالیت می‌کردند چون برخی از صاحبان این واحدهای صنفی بیرون از مغازه در واقع می‌توان گفت سرک می کشیدند تا اگر بازرسان آمدند به همدیگر خبر بدهند و کرکره‌ها را پایین بکشند.
پایان این گزارش میدانی تا میدان ۲۲ بهمن (کیو) بود که تا آنجا نیز تعداد محدودی از مغازه‌ها باز بود. با خودم فکر کردم که شاید حدود ۸۰ درصد صاحبان واحدهای صنفی به این پروتکل‌های اعمال شده احترام گذاشته‌اند اما به نظرم برای شکست کرونا و قطع زنجیره انتقال آن می‌بایست ۱۰۰ درصد واحدها پروتکل‌ها را رعایت کنند.
با یکی از کارشناسان سازمان صنعت ، معدن و تجارت لرستان برای چرایی باز بودن واحدهایی همچون قنادی، الکتریکی ، دفاتر اسناد رسمی و فتوکپی ها تماس گرفتم که در پاسخ گفت که برخی از صنوف مانند الکتریکی ها ، دفاتر اسناد رسمی و فتوکپی ها را مجوز داده ایم تا کار مردم لنگ نماند.
پرسیدم که قنادی ها چرا فعالیت می‌کنند پاسخ داد که بخاطر پخت انواع شیرینی به همه آنها ۴۸ ساعت برای فروش شیرینی‌های موجود در این قنادی‌ها فرصت دادیم و پس از آن مجاز به فعالیت نیستند.
برای اینکه بدانم چند درصد واحدهای صنفی لرستان به ویژه شهر خرم‌آباد مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا را رعایت کرده‌اند با بختیار رازانی سرپرست جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان تماس گرفتم که از همراهی مردم و صاحبان واحدهای صنفی بخاطر رعایت مصوبه ستاد تشکر کرد.
وی ادامه داد: ۹۵ درصد اصناف و بازاریان این استان همکاری خوبی در خصوص اجرای محدودیت‌های کرونایی آذرماه داشته اند و مصوبات ستاد مقابله با این ویروس را رعایت کرده‌اند. 
رازانی ادامه داد: تعطیلی کسب و کارها در شرایط کرونایی موجب ضررکرد اصناف می شود اما اگر جریمه نادیده گرفتن محدودیت ها برای آنان اعمال شود این ضرر و زیان مضاعف خواهد شد. سیاست اصلی سازمان صمت مبنی بر پیگیری از زیان بیشتر اصناف است و تحت هیچ شرایطی نمی خواهیم کسبه و بازاریان متضرر شوند که تاکنون نیز تعامل بین صمت و اصناف در راستای اعمال محدودیت های بازار مطلوب بوده است.
وی با بیان اینکه ۲ روز گذشته تاکنون بازاریان و کسبه لرستان همکاری خوبی با صمت داشته اندخاطرنشان کرد: هدف اصلی از این اقدام قطع زنجیره انتقال کرونا در بازار و به همین منظور بازار سه شهرستان خرم‌آباد، بروجرد و سلسله با وضعیت قرمز تعطیل شده است.
رازانی اضافه کرد: براساس اعلام ستاد مقابله با کرونا، تنها مشاغل سطح یک در این شهرستان ها مجاز به فعالیت هستند و دوشنبه هفته آینده بر اساس اعلام وضعیت جدید تصمیم گیری خواهد شد.
سرپرست صمت لرستان تصریح کرد: هفته گذشته ١١ هزار تذکر شفاهی و ۶٠٠ مورد تذکر کتبی از سوی بازرسان به صاحبان واحدهای صنفی داده و ٢۵ واحد متخلف نیز پلمب شده است. همچنین در این مدت ١٣ واحد صنفی که از پروتکل‌های ابلاغی ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا تبعیت نکردند به مراجع قضایی معرفی شدند و کار بازرسی از بازاریان و کسبه با همکاری بسیج، پایگاههای بسیج محله، تعزیرات حکومتی، بازرسان اصناف و سازمان صمت و نیروی انتظامی انجام می‌شود.
اینکه تمام تلاش سازمان صنعت ، معدن و تجارت لرستان جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر به واحدهای صنفی است، قابل تقدیر است اما کسبه و بازاریان هم باید بدانند که این تعطیلی ها تنها برای کاهش آمار فوت و ابتلای مردم به کروناست تا با عدم حضور مردم در بازارهای شلوغ زنجیره انتقال کرونا قطع شود.
 اما خیلی از صاحبان این مغازه‌ها گلایه‌هایی داشتند که چرا باید محدودیت‌ها اجرا شود چرا باید کسب و کار ما تا مدت‌ها تعطیل باشد در حالی که ما هزاران قسط بانک، چک وصول نشده و اجاره خانه و مغازه داریم.
مسعود صاحب یکی از مغازه هایی است که این مصوبه را رعایت نکرده است به ایرنا گفت: من در خیابان مطهری فعالیت دارم و تقریبا ماهانه حدود پنج میلیون تومان اجاره خانه و مغازه دو متری و چند میلیون قسط بانک دارم اما تعطیلی مغازه بار سنگین اقساط و اجاره های خانه و مغازه ام را سنگین تر می‌کند.
وی افزود: چرا هیچ یک از مسئولان به فکر ما نیستند و حتی یک ریال تسهیلات برای جبران زیان به ما مغازه‌داران نمی‌دهند. چون ما برای هزینه‌های زندگی مان با مشکل جدی مواجه هستیم.
وی اضافه کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به علت افزایش قیمت برخی کالاها ، فروش تلفن همراه بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است و درآمد ما هم نصف شده است و همین موضوع فشار زیادی به ما وارد کرده است و اقتصاد خانواده ما دچار چالش جدی شده است.
مسعود ادامه داد: در صورتی که مسئولان چاره‌ای اساسی برای مشکلات ما تدبیر کنند و حمایت‌های ویژه برای کسبه و بازاریان داشته باشند، بخشی از مشکلات ما حل خواهد شد.

خانمی که دست کودک سه یا چهارساله اش را گرفته بود در خیابان اصلی شهر راه می رفت و به مغازه های بسته نگاه می کرد از او پرسیدم چرا اکنون که مغازه ها بسته است با این کودک بیرون آمدی، گفت: همین که متوجه شدم بازار تعطیل است خیال می کردم که خیابان ها خلوت است و آمدم با کودکم که تقریبا چند ماهی است که قرنطینه خانگی است قدمی بزنم.

به او گفتم اما در این شرایط کرونا که برای همه خطرناک است و ممکن است کودکت هم به کرونا مبتلا شود چرا باید دل را به دریا بزنی و بیرون بیایی؛ کرونا خطرناک تر از آن است که فکرش را می کنی در جواب گفت: دیگه خانه ماندن آزارمان می دهد و این روزها خیلی خسته کننده است.

گفتم اگر در خانه نمانیم همچنان کرونا می تازد بهتر است با کاهش دورهمی ها و قطع زنجیره انتقال کرونا برای کاهش آمار کرونا تلاش کنیم. ولی این خانم دوباره حرف خودش را تکرار کرد که خسته شده ایم. تاکید کردم خواهش می کنم با رعایت پروتکل های بهداشتی سعی کنیم هرچه زودتر این ویروس از بین برود وگرنه تا سالیان سال همچنان باید با این ویروس دست و پنجه نرم کنیم.
کسری هم که کافی نت دارد گفت: من بخاطر سه مترمربع مغازه سه میلیون تومان اجاره می‌دهم برای تامین این اجاره و دیگر هزینه‌های زندگی ام، حتی روزهای جمعه هم کار می‌کنم اما از زمانی که کرونا وارد کشور شده است درآمد ما تا حدود زیادی کمتر شده است.
وی تاکید کرد: من به عنوان صاحب یک صنف در صورتی که از نظر مالی تامین باشم رضایت دارم که حتی یک ماه بخاطر کرونا، قطع زنجیره انتقال و کاهش ابتلای مردم به این ویروس در خانه بمانم اما من حتی توان تامین هزینه‌های زندگی را ندارم.
وی معتقد است: شکست کرونا تنها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی همه مردم با پرهیز از حضور در اجتماع و در خانه ماندن امکانپذیر است پس اگر مردم با مشکل مالی مواجه نباشند به طور یقین همه مردم برای رعایت مصوبات ستاد استانی مقابله با کرونا همدیگر را تشویق خواهند کرد.
جعفر طولابی فرماندار خرم‌آباد نیز درباره پرداخت تسهیلات به مشاغل متضرر از کرونا گفت: ۵۲ میلیارد تومان تسهیلات به صاحبان مشاغل و کسب و کارهای متضرر از کرونا تاکنون در این شهرستان پرداخت شده است، این رقم به هشت هزار واحد صنفی داده شد و کار اعطای وام به مابقی اصناف متقاضی نیز ادامه دارد.
وی تصریح کرد: در مجموع ۱۰۲ میلیارد تومان تسهیلات برای پرداخت به صاحبان مشاغل و کسب و کارهای متضرر از کرونا در خرم آباد تصویب شده است.
فرماندار خرم آباد همچنین همراهی کسبه را در اعمال محدودیت های جدید رضایتبخش دانست و گفت: کاهش شیوع کرونا جز با مشارکت مردم میسر نمی شود و طرح تعطیلی بازار نیز در این راستا به عنوان یک مصوبه ملی اجرایی شده است.
طولابی ادامه داد: بسته های حمایتی جدید نیز از جمله معافیت های مالیاتی، عوارض شهرداری، بیمه و امهال تسهیلات بانکی در دستور کار قرار گرفته است و چگونگی اعطای کمک های نقدی نیز به زودی اعلام می شود.

حیف است که این روزهای زیبا بخاطر کرونا از هرگونه تفریح، گردش و دورهمی خانوادگی محروم شده ایم هرچند که برخی هنوز این موضوع را جدی نگرفته اند و به تفریح و گردش هم می پردازند، اما همه بدانیم کرونا شوخی نیست گردش، تفریح، دورهمی، شب نشینی، حضور در اجتماع، شرکت در مراسم عروسی و عزا و حضور در مکان های شلوغ امکان ابتلای آنان را ممکن می سازد پس همه بدانیم رعایت پروتکل های بهداشتی و توجه به محدودیت های کرونایی بسیار ضروری است.

براساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا از اول آذرماه محدودیت‌های جدید اعمال شده است که طبق آن گروههای شغلی به چهار گروه تقسیم شده است و طبق این مصوبه تنها گروههای شغلی یک حق فعالیت در مناطق قرمز را دارند.  

گروه‌های شغلی یک شامل بیمارستان، داروخانه، مطب، آمبولانس، آتش نشانی، سوپرمارکت، نانوایی ها، امنیت، سلامت، تعمیرگاه‌های لوازم خانگی و پمپ بنزین هستند که به هیچ وجه نباید تعطیل شوند.

استان لرستان هم اکنون در وضعیت فوق قرمز شیوع کرونا قرار دارد، تنها شهرستان چگنی وضعیت زرد دارد و مابقی شهرستانها در حالت نارنجی یا قرمز هستند.

از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ابتلای قطعی ۵۳ هزار و ۲۸۹ نفر شهروند لرستانی به ویروس کرونا تایید شده است که از این تعداد یک هزار و 68 نفر جان باخته اند.

 بیش از ۵۱ هزار واحد صنفی در لرستان فعال است و سهم خرم آباد از این تعداد ۱۷ هزار واحد است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها