۲ هفته حیاتی برای خروج خراسان شمالی از بحران کرونا

بجنورد- ایرنا- سومین ماه پاییز رنگارنگ در خراسان شمالی در حالی آغاز شده است که دست‌ها بار دیگر به هم زنجیر شده‌اند به امید اینکه در این ۲ هفته حیاتی، رنگ قرمز کرونایی شهرهای خزان‌زده این استان را به سفید بدل کنند.

قرار است در ۲ هفته، راه نفس کرونا بسته شده و وضعیت بهبود یابد. قرار است با همراهی مردم، در این روزهای سرد خزان، کرونا رنگ ببازد و از نفس بیفتد.

یکه تازی کرونا به هر شهر رنگی داده است، مدیریت محدودیت ها هم بر اساس همین رنگ ها اعمال می شود.

همین چند روز پیش رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی خراسان شمالی از افزایش مبتلایان به کرونا و فوتی های ناشی از آن، ابراز نگرانی کرده و گفته بود: بستری ها به شدت افزایش یافته است و تاکنون این میزان بستری در مراکز درمانی استان نداشته ایم.

دکتر سیداحمد هاشمی اظهار داشته بود: بعضا در یک شبانه روز بیش از ۵۰ نفر بستری شده اند و در ۲۴ ساعت بیش از ۱۰ نفر جان باخته اند.

شهرهای خراسان شمالی قرمز و نارنجی اند. دیگر از رنگ های زرد و سفید خبری نیست، این یعنی وضعیت وخیم و نامناسب است.  در این شرایط که رعایت فاصله اجتماعی مرهم درد شناخته شده است، مسوولان محدودیت هایی را در شهرهای مختلف در نظر گرفته اند که البته با استقبال مردم روبه رو بوده است.

رضایت از محدودیت ها

یکی از شهروندان در این باره گفت: این محدودیت ها باید زودتر اعمال می شد، باید سخت گیری ها بیشتر می شد، اکنون هم از مردم انتظار می رود با محدودیت ها همراهی کنند.

زهرا روحانی اظهار داشت: با پایان محرم و صفر، شاهد برگزاری عروسی ها در شهرها و روستاها بودیم، که در اوایل برخورد جدی با این مراسم نمی شد اما در روزهای اخیر نظارت ها بیشتر شده است، انتظار می رود این روند ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه برخی کارمندان در این طرح، به دورکاری و یا مرخصی می روند، گفت: از این افراد هم انتظار می رود این روزها را فرصتی برای دورهمی ها و یا انجام دید و بازدیدهای قضا شده قرار ندهند و از خانه خارج نشوند، در این روزها همه باید در خانه بمانیم تا ویروس ریشه کن شود.  

این شهروند بجنوردی اظهار داشت: البته به نظر من حتی مدت ۲ هفته برای محدودیت ها کم است، باید برای ریشه کن کردن این ویروس، زمان این طرح بیشتر شود و دست کم تا یک ماه تداوم داشته باشد.  

کرکره مغازه ها پایین است

یکی از بازاریان بجنورد هم در این باره گفت: تعطیلی بازار و همراهی کسبه حکایت از همراهی این قشر با اجرای طرح و اهمیت سلامت جامعه در نگاه آنان دارد.

رضا رحمتی با تاکید بر اینکه اصناف و بازاریان همواره پای کار بوده و همراهی خوبی با محدودیت های کرونایی داشته اند، خاطرنشان کرد: کسبه، همه مستاجر هستند و در این شرایط اقتصادی نگران کاهش درآمدهای خود هستند با این وجود، کار را تعطیل کرده اند تا کرونا کنترل و وضعیت بهتر شود.

وی اظهار داشت: تمام مشاغل گروه یک، کرکره ها را پایین کشیده و کار را تعطیل کرده اند، این در حالی است که این اصناف گریبانگیر شرایط بد و سخت اقتصادی هستند اما برای حفظ سلامتی خود و مردم، بازار را تعطیل کرده اند.

هدف قطع زنجیر کرونا است

فرماندار شهرستان بجنورد هم در این باره گفت: محدودیت های جدید کرونایی، با هدف قطع زنجیره کرونا و به زنجیر کشیدن این ویروس اعمال می شود و انتظار می رود مردم با این طرح همراهی کنند.

غلامرضا عوض زاده اظهار داشت: قرار است در این ۲ هفته، شرایط بهبود یابد، البته این امر مستلزم همکاری مردم است.

وی افزود: چهار گروه متشکل از نیروی های پلیس راه، پلیس راهنمایی و رانندگی با استقرار در محورهای مختلف، ورود و خروج خودروها در طرح محدودیت های جدید کرونا را کنترل می کنند.

وی اظهارداشت: برای اعمال محدودیت تردد، پلیس در چهار ایستگاه شامل تخته ارکان، پلیس ‌راه قدیم بجنورد به آشخانه، ابتدای کنارگذر شمالی و میدان علی آباد مستقر شده و تردد خودروها را کنترل می‌کند.

فرماندار بجنورد گفت: با اعمال این محدودیت ها، فعالیت تمام مشاغل جز مشاغل گروه یک، ممنوع است و فعالیت مشاغل گروه یک هم، صرفا با رعایت پروتکل های بهداشتی مجاز است.

وی با اشاره به تعطیلی ۲ هفته ای در محدودیت های جدید افزود: نظارت و بازرسی از فعالیت بازاریان و اصناف تشدید شده است و با متخلفان برخورد قانونی می شود.

عوض زاده خاطرنشان کرد: گروه هایی به صورت مستمر در نوبت صبح و عصر بر فعالیت بازار نظارت دارند، از کسبه و بازاریان انتظار می رود همچون گذشته، با اجرای این طرح، همراهی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه پیش از این، شاهد همراهی خوب و مناسب بازرایان با محدودیت های کرونایی بوده ایم گفت: البته برخی از اصناف هم که به رعایت دستورالعمل ها بی توجه بوده اند، تذکر دریافت کرده اند اما در مجموع همراهی ها بسیار خوب بوده است.

وی با اشاره به اینکه برگزاری عروسی، دورهمی و تجمع ها یکی از عوامل مهم شیوع کرونا است، گفت: برخورد با عوامل برگزاری مراسم عروسی در چند روز اخیر تشدید شده است.

فرماندار بجنورد افزود: از دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستا انتظار می رود نظارت ها بر برگزاری عروسی و تجمع را بیشتر کنند و هر گونه تخلف و بی توجهی به دستورالعمل ها بویژه برگزاری عروسی را گزارش کنند.

عوض زاده خاطرنشان کرد: هدف از اعمال محدودیت های جدید و تعطیلی ۲ هفته ای، کمک به قطع زنجیره کرونا است و در این زمینه باید در این مدت ترددهای غیرضروری کاهش یابد.

فرماندار بجنورد اظهار داشت: وضعیت شهرها هر هفته رصد می شود که اگر تغییری در وضعیت شیوع کرونا شکل بگیرد، اطلاع رسانی خواهد شد.

محدویت ها متناسب با رنگ کرونا

مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری خراسان شمالی هم گفت: در قالب طرح جامع مدیریت هوشمند قرار است وضعیت و روند شیوع کرونا در شهرها بررسی شود، در شهرهای مختلف بر اساس رنگ کرونایی که دارند، فعالیت های بخش های مختلف محدود و برای آن برنامه ریزی شده است.

مهدی کرامتی اظهار داشت: در این طرح، فعالیت مشاغل تاثیرگذار در پنج طیف دسته بندی شده است و برای هر کدام محدودیت هایی اعمال شده است.

وی افزود: اکنون وضعیت بجنورد، اسفراین و فاروج قرمز است و مابقی شهرستان های استان نارنجی است.

کرامتی اظهار داشت: در شهرهای قرمز، دوایری همچون دستگاه های خدمات رسان، هلال احمر، آتش نشانی و سایر ادارات که خدماتشان ضروری است، با یک دوم جمعیت نیروی انسانی و سایر دستگاه ها و ادارات با یک سوم نیروی انسانی فعالیت دارند.

مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری خراسان شمالی افزود: در شهرهای قرمز در بخش بازرگانی و بازار تنها مشاغل گروه یک مجاز به فعالیت هستند و دیگر گروه ها تعطیل شده اند.

وی خاطرنشان کرد: در استان، مدارس شهری و روستایی در تمام شهرستان ها تعطیل است و آموزش به صورت مجازی پیگیری می شود.

کرامتی افزد: در شهرهای نارنجی هم در بخش بازرگانی و بازار، مشاغل گروه های یک و ۲ با رعایت پروتکل های بهداشتی مجاز به فعالیت هستند و مشاغل گروه سه و چهار تعطیل شده اند.

مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری خراسان شمالی گفت: ادارات و دستگاه های دارای خدمات ضروی با سه چهارم جمعیت نیروی انسانی و سایر ادارات با یک دوم نیروی انسانی فعالیت دارند.

خراسان شمالی از اوایل مردادماه در شرایط قرمز کرونایی قرار دارد و در هفته های اخیر شمار مبتلایان و فوتی های ناشی از کرونا افزایش یافته است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها