۲ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۵۶
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84119959
۰ نفر

برچسب‌ها

سهم خواهی عربستان از توافق  هسته ای ایران

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه عربستان روز یکشنبه گفت: عربستان سعودی باید در هر توافق هسته ای آینده با ایران شریک باشد.

به گزارش ایرنا، فیصل بن فرحان آل سعود در مصاحبه با شبکه سی ان بی سی تصریح کرد: عربستان سعودی باید بخشی از هر مذاکره احتمالی میان دولت آمریکا و ایران در مورد توافق هسته ای جدید باشد.

فرحان مدعی شد: عربستان سعودی به دنبال مشارکت با دولت ایالات متحده در یک توافق جدید بالقوه است که نه تنها فعالیت های هسته ای ایران را محدود می کند بلکه همچنین به دنبال تاکید بر فعالیت بدخیم منطقه ای آن است.

وزیر امور خارجه عربستان افزود: چنین توافقی را می توان برنامه جامع اقدام مشترک پلاس (JCPOA++) نام گذاری کرد. 

به نوشته شبکه سی ان بی سی، توافق جدید هسته ای می تواند فراتر از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ باشد و آل سعود بر این باور است که برنامه جامع اقدام مشترک پلاس می تواند به موضوع گروه های شبه نظامی منطقه تحت حمایت ایران نیز بپردازد. 

شبکه سی ان بی سی مدعی است که با مقامات ایران برای پاسخ به اظهارات وزیر امور خارجه عربستان تماس گرفته اما تا کنون پاسخی دریافت نکرده است. 

به گزارش شبکه سی ان بی سی، نگرش آمریکا  نسبت به ایران می تواند با روی کار آمدن دولت آینده تغییر کند. جو بایدن رییس جمهوری منتخب امیدوار است که یک بار دیگر در کاخ سفید با ایران وارد مذاکره شود و پیوستن دوباره به توافق هسته ای اولویت اصلی دولت آینده وی است.

علاوه براین، بایدن نقض حقوق بشر توسط عربستان سعودی را مورد انتقاد قرار داده و گفته است که او روابط خود را با این کشور مورد ارزیابی مجدد قرار خواهد داد. 

وی حتی در سال ۲۰۱۹ تهدید کرد که مانع روند فروش تسلیحات به عربستان خواهد شد. 

بایدن در دومین سالگرد قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود در مورد جزئیات چگونگی توسعه روابط ایالات متحده و عربستان سعودی گفت: ما رابطه خود را با عربستان مورد ارزیابی مجدد قرار خواهیم داد، حمایت ایالات متحده از جنگ عربستان سعودی در یمن را خاتمه خواهیم داد و اطمینان حاصل خواهیم کرد که آمریکا در سیاست های خود با عربستان تنها به فروش تسلیحات و خرید نفت نخواهد پرداخت. 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =