رتبه نخست لرستان در تولید انجیر سیاه کشور

خرم‌آباد - ایرنا - رییس سازمان جهادکشاورزی لرستان گفت: این استان با برداشت سالانه ۳۰ هزار تن انجیر سیاه، رتبه نخست تولید این میوه را در کشور دارد.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی جهادکشاورزی لرستان "اسفندیار حسنی مقدم" با تاکید بر سرمایه گذاری در صنعت فرآوری محصولات باغی افزود: این استان به سبب شرایط آب و هوایی متمایز یکی از استان‌های میوه خیز کشور محسوب می‌شود.

وی سطح زیر کشت باغات لرستان را ۴۴ هزار هکتار اعلام کرد و اظهار داشت: ۳۱۰ هزار تن انواع میوه از این سطح برداشت می شود که معادل ۱.۶ درصد میوه کشور است.

حسنی مقدم با بیان اینکه لرستان رتبه ۲۱ تولید میوه را در کشور دارد تصریح کرد: این استان رتبه دوم تولید انار با ۶۵ هزار تن و رتبه دوم تولید گردو با ۲۱ هزار تن را به خود اختصاص داده و با برداشت سالانه ۷۰ هزار تن سیب جز ۱۰ استان برتر کشور در خصوص این است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان سرانه تولید میوه در کشور را بالاتر از متوسط جهانی اعلام کرد و گفت: برخی از میوه های تولیدی به دلیل عدم فرآوری و نگهداری مناسب از چرخه مصرف خارج می شود بنابراین توسعه باغ محصولات خشکباری استان در دستور کار قرار دارد.

حسنی مقدم افزود: یکی از مشکلات صنعت باغداری لرستان نیز نبود کافی صنایع تبدیلی و غذایی، سردخانه ها و فرآوری و بسته بندی میوه جات است که علاقه مندان در این حوزه برای سرمایه گذاری دعوت می شود.

وی تاکید کرد: بدیهی است در این راستا مجوزهای لازم صادر و برخی از هزینه های احداث کارگاه ها و کارخانه در قالب تسهیلات بانکی به متقاضیان اعطا می شود تا زنجیره تولید محصولات باغی تکمیل شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =