۹۱ راس دام به دلیل مسمومیت در استهبان تلف شدند

شیراز-ایرنا- رییس اداره دامپزشکی شهرستان استهبان گفت: ۹۱ راس گوسفند و بز در منطقه دهویه رونیز از توابع شهرستان استهبان در استان فارس به دلیل مسمومیت تلف شدند.

محمد هادی محبوبی روز یکشنبه در این باره افزود: با دریافت گزارشی مبنی بر تلف شدن تعدادی دام، گروه دامپزشکی شهرستان به محل اعزام شد و مشاهده کردند که تعداد ۹۱ رأس گوسفند و بز متعلق به یک دامدار شهرستان تلف شده و به همین دلیل کارشناسان به بررسی میدانی و نمونه برداری اقدام کردند.

محبوبی ادامه داد: با دستور دادستان شهرستان و با حضور دامدار و نیروی انتظامی لاشه دام ها با رعایت مسائل بهداشتی خاکسپاری شد.

رئیس اداره دامپزشکی استهبان از برداشت نمونه و ارسال به آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان بمنظور تعیین علت دقیق حادثه خبر داد و گفت: برابر اعلام نظر نهایی کارشناسان آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان فارس با توجه به نتیجه آزمایشات علت تلف شدن، مسمومیت دام ها با کود اوره بوده است.

وی با بیان اینکه کود اوره از کودهای کشاورزی است که در صورت خوردن آن توسط دام ها موجب مسمومیت و مرگ و میر دام می شود، اظهار داشت: اطلاع رسانی به موقع کشاورزان هنگام کود پاشی مزارع با مواد شیمیایی، نقش موثری در عدم چرای دام در این مناطق و جلوگیری از مسمومیت دام دارد.

شهرستان استهبان در فاصله حدود ۱۶۰ کیلومتری شرق شیراز است.

اخبار مرتبط