افزایش بهره وری ۸۵ درصدی آب در سامانه های نوین آبیاری محقق می شود

یزد - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد با تاکید بر بهره وری بیشتر از منابع آبی موجود استان ،گفت: با اجرای سامانه های نوین آبیاری میران افزایش بهروری آب تا ۸۵ درصد با این روش در مزارع و باغ ها با همکاری کشاورزان و بهره برداران تحقق می یابد.

سیدجمال سجادی پور عصر یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا ، افزود: درحالی که در آبیاری سنتی که به روش غرقابی اجرا می شود، راندمان آب حدود ۳۰ درصد است.

وی با توجه به تداوم ۲ دهه خشکسالی و کاهش افت سطح آب های زیرزمینی در مناطق مختلف استان خاطرنشان کرد: با روش های نوین آبیاری برداشت آب در استان که با کمبود منابع آبی روبروست، مدیریت می شود .

 بهترین روش برای حفظ آب موجود آبیاری نوین  است

سجادی پور تصریح کرد:  بهترین روش برای حفظ آب موجود در بخش کشاورزی این استان، اجرای طرح های آبیاری نوین در مزارع و باغ هاست .

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد اظهارکرد: هم اکنون دولت برای آبیاری نوین ( کم فشار، قطره ای ، زیرسطحی و تیپ  ) در هر هکتار از۷۰ میلیون ریال تا ۱۷۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می کند.

این مسوول بخش کشاورزی یزد با اشاره به کمک های خوب دولت تدبیر و امید در سال های اخیر خاطرنشان کرد:  کشاورزان و بهره برداران از این فرصت بسیار خوبی که دولت  برای توسعه طرح های سیستم های نوین آبیاری فراهم کرده  است،  برای پایداری تولید و افزایش بهره وری آب ، در استانی همانند یزد که کم آب است و عرصه های بیابانی زیادی دارد باید بیشتر تلاش کنند.

اجرای چهار هزار و ۶۰۰ هکتار سامانه های آبیاری نوین

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد ادامه داد: تا پایان امسال و اوایل سال زراعی ۱۴۰۰، چهار هزار و ۶۰۰ هکتار سامانه های آبیاری نوین که هم اکنون توسط کشاورزان و بهره برداران در باغ ها و اراضی زراعی با کمک بلاعوض دولت و مشارکت کشاورزان در دست اجراست، به بهره برداری می رسد.

سجادی پور تصریح کرد: دولت برای اجرای این سطح از سامانه های نوین آبیاری ، کم فشار، قطره ای ، زیرسطحی و تیپ  ۴۰۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض اختصاص داده  است .

 رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۷۰ تاکنون برای استفاده و بهره وری بهتر از منابع آبی ۳۱ هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی استان به سامانه آبیاری نوین تجهیز شده است.

کمک بیش از هزار میلیارد ریالی بلاعوض دولت به کشاورزان یزد

وی بابیان اینکه در هفت سال گذشته ۱۶ هزار و  ۸۰۹ هکتار مزارع و باغ های استان به سیستم آبیاری نوین تجهیز شده است یادآور شد: برای تجهیز این میزان آبیاری نوین دولت های یازدهم و دوازهم هزار و ۱۶۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت کرده است .

مجموع اراضی قابل کشت استان یزد ۱۷۰ هزار هکتار است که به دلیل تداوم خشکسالی و تغییر الگوی کاشت و کشت گیاهان کم آبخواه هم اکنون ۱۱۳ هزار و ۷۶۰  هکتار آن زیرکشت قرار دارد از این مقدار ۳۲ هزار و ۶۶۹ هکتار ( ۲۹ درصد) زراعی و ۷۹ هزار و ۲۴۸ هکتار (۶۹ درصد) به کشت محصولات باغی و هزار و ۸۴۳ هکتار ( ۲ درصد) آن به کشت محصولات گلخانه ای اختصاص دارد.

تولید یک میلیون و ۸۰۳ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در یزد

در استان یزد کشاورزان و دامداران با رعایت الگوی کشت نوین و بهره وری از آب مجازی در بخش کشاورزی و دامداری سالانه  یک میلیون و ۸۰۳ هزار تن انواع محصولات کشاورزی و دامی تولید می‌کنند.

یزد با ۷۳ هزار هکتار وسعت  و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در منطقه گرم و خشک ناحیه مرکزی ایران قرار دارد  و  از مناطق کم باران کشور است، ۸۷ درصد جمعیت آن در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =